آیا زمستان امسال شاهد صعود نانگاپاربات خواهیم بود؟

توسط

تلاش کوهنوردان در زمستان 93 در صعود به قله نانگاپاربات پایانی غم انگیز داشت چراکه به دلیل ارتفاع زدگی علی سدپارا و بازگرداندن او توسط دو همنوردش الکس تکسیکون و دانیل ناردی که کمی پائین تر از قله رخ داد آنها صعود به قله را از دست دادند. آن ها اعتقاد دارند در آستانه دستیابی به موفقیتی رویایی قرار داشتند که از کسب آن بازماندند.

اینک با گذشت کمتر از یک سال از آن رویداد تیم های زیادی در حال بازگشت به این کوه هستند، گویی نرمی برخورد نانگاپاربات را حس کرده لذا قدم های نهایی را برای صعود به آن برداشته اند!

به جز تیم سه نفره و مغموم سال قبل یعنی علی سدپارای پاکستانی و دو همنورد ایتالیایی و اسپانیائیش دانیل ناردی و الکس تکسیکون، کوهنوردان دیگری نیز از ایتالیا و لهستان قصد تلاش بر روی این کوه مغرور را دارند.

قله نانگاپاربات با ارتفاع 8126 متر واقع در پاکستان

سیمون مورو فاتح 3 قله 8000 متری در زمستان و آدام بیلیسکی صعود کننده به گاشربروم I و برودپیک در زمستان نیز از آن جمله هستند.

آمارهایی چون 25 تلاش زمستانی ناموفق، 68 کشته در راه دستیابی به کوه تا سال 2009، در مقابل تنها 326 صعود، در قیاس با صعودهای بی شمار کوهی چون اورست (نزدیک به 6000 صعود) نشان از سرسختی کوه عریان (نانگاپاربات) برای نخستین صعود زمستانی آن است.

صعود زمستانی نانگاپاربات حالا به یکی از رقابت های بزرگ کوهنوردی تبدیل شده است. طبق آخرین اخبار کوهنوردی، 5 تیم آمادگی خود را برای صعود زمستانی نانگاپاربات اعلام کرده و عازم پاکستان شده اند.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید