آمادگی پنج تیم برای صعود زمستانی 2015 نانگاپاربات

توسط

صعود زمستانی نانگاپاربات حالا به یکی از رقابت های بزرگ کوهنوردی تبدیل شده است. طبق آخرین اخبار کوهنوردی، آدام بلیسکی هم آمادگی خود را برای صعود زمستانی نانگاپاربات اعلام کرد. این کوهنورد لهستانی با همراهی هموطن خود یاسیک چک، قرار است در فصل زمستان نظیر چهار تیم دیگر عازم این کوهستان شود.

آماده بودن بلیسکی نیازی به گفتن ندارد، او یکی از کوهنوردانی است که بیش ترین و بهترین سازگاری را در کوهستان در فصل زمستان از خود نشان داده است. دو صعود زمستانی به هشت هزار متری ها، گاشربروم یک در سال 2012 با همراهی یانوش گولاب و برودپیک در سال 2013 با همراهی آرتور مالیک که منجر به کشته شدن بربکا و کوالفسکی دیگر هموطنان او شد.

آدام و همنورد او هم هوایی خود را در کوه های آند به ویژه در اوجوس دل سالادو انجام داده اند. هدف او عادت دادن بدن خود به دوام در دمای پایین و زمستان های بدنام پاکستان است که شرایط جوی آن مانع از هم هوایی مناسب کوهنوردان می شود. استراتژی مشابهی که رالف دویموویتس و فران لاتوره برای صعودهای خود انجام داده اند. مسیر انتخابی آنها نیز نظیر گزینش تیم بین المللی است، مسیر نرمال کینشوفر.

نشریه لهستانی پرشه گلاد در این باره نوشته است: “آدام سال ها است که سودای صعود زمستانی نانگاپاربات را در سر دارد و امسال به این نتیجه رسیده که می تواند آن را تحقق دهد. برای یک صعود زمستانی باید قادر بود بر موانع و دشواری های فنی غلبه کرد و در ارتفاعات پایین به تمرین پرداخت. در برنامه آن ها دشواری های بسیاری وجود دارد اما به گفته آدام همگی در مراحل اولیه کار ظاهر می شوند.

آدام بلیسکی و همراه او چهارمین تیمی هستند که روی جبهه دیامیر تلاش خواهند کرد. تیم بین المللی آلکس تکسیکون نظیر آن ها نیز روی مسیر کینشوفر در همین جبهه تلاش خواهند کرد. مسیر مسنر-هنس پیتر که سال گذشته توسط تومک مکیوویچ و الیزابت روول انتخاب شده بود امسال نیز هدف این دو نفر قرار گرفته به همین ترتیب سیمونه مورو و هموطن جوان وی تامارا لانجر نیز همین مسیر را در پی خواهند گرفت. رابطه خوبی بین سیمونه و تومک برقرار است زیرا قبلا در جبهه روپال در فصل زمستان همنورد یکدیگر بوده اند.

در جبهه روپال مسیر شل فقط لهستانی ها هستند، تیمی نه نفره به نام Justice for All (عدالت برای همه)، به سرپرستی مارک کلونفسکی. روپال در جبهه جنوبی نانگاپاربات قرار دارد و تیم کلونفسکی در حال حاضر در پاکستان به سر می برد و به سمت منطقه راولپندی حرکت کرده است، جایی که قرار است هم هوایی آنها تا شروع فصل زمستان انجام پذیرد.

تیم بین المللی: دانیل ناردی، یانوش گولاب، علی سدپارا، آلکس تکسیکون

تیم های صعود زمستانی نانگاپاربات سال 2015:

1. تیم بین المللی: دانیل ناردی (ایتالیا)، یانوش گولاب (لهستان)، علی سدپارا (پاکستان)، آلکس تکسیکون (اسپانیا)
جبهه دیامیر: مسیر کینشوفر

2. تیم لهستان: آدام بلیسکی و یاسیک چک

3. تومک مکیوویچ (لهستان) و الیزابت روول (فرانسه)
جبهه دیامیر: مسیر مسنر-هنس پیتر

4. تیم ایتالیا: سیمونه مورو و تامارا لانجر

5. تیم نه نفره justice for All به سرپرستی مارک کلونوفسکی از لهستان
جبهه روپال: مسیر شل

تیم کشور روسیه سال گذشته عملکرد خوبی روی جبهه روپال به نمایش گذاشت اما هنوز برای تلاشی دوباره اعلام آمادگی نکرده است.

منبع: desnivel.com

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید