آشنایی با کوه فوجی یاما

توسط

کوه فوجی یاما به عنوان نخستین نقطه شرقی کره زمین که هر روز آفتاب تابان را لمس می کند اکنون به یکی از پر جاذبه ترین نقاط کشور ژاپن برای صعود و بازدید تبدیل شده است.

این آتشفشان 3776 متری، واقع در منطقه یاماناشی در استان شیزوئوکا به عنوان یک “عبادتگاه” و “سرچشمه هنر” هر ساله میزبان خیل انبوهی از گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد.

آتشفشان 3776 متری فوجی، واقع در منطقه یاماناشی در استان شیزوئوکا ژاپن
آتشفشان 3776 متری فوجی، واقع در منطقه یاماناشی در استان شیزوئوکا ژاپن

کوه فوجی (به ژاپنی: Fuji-San)، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه یک آتشفشان خاموش است که آخرین فوران آن به سال های 1708-1707 میلادی بر می گردد. کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است. دامنه کوه فوجی در مرز بین استان های شیزوئوکا و یاماناشی در غرب توکیو قرار دارد و می توان آن را در یک روز آفتابی دید. کوه فوجی نزدیک به کناره اقیانوس آرام در جزیره هونشوی مرکزی واقع شده است و سه شهر کوچک آن را احاطه کرده اند: گوتنبا (جنوب)، فوجی یوشیدا (شمال) و فوجی نومیا (جنوب غربی).

ریختِ زیبای کوه فوجی که به ریخت یک مخروط متقارن است به عنوان نِمادی از کشور ژاپن شناخته شده است و پیوسته در نقاشی ها و فرتورها می آید.

کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است.
کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت محیط زیست ژاپن که در ماه اوت انجام گرفت سالانه بالغ بر 200 هزار گردشگر و کوهنورد اقدام به بازدید و صعود از کوه فوجی یاما می کنند. در این میان 30 درصد بازدیدکنندگان اوایل هفته و 20 درصد از حاضران در پایان هفته را گردشگران خارجی تشکیل می دهند. بسیاری از گردشگران خارجی هیچ سابقه ای در کوهنوردی ندارند و البته با توجه به اختلاف ارتفاع قله تا دامنه کوه بیماری ارتفاع بسیار شایع بوده و عمده افراد صعودهایی بسیار آرام و کند را پشت سر می گذارند. طبیعی است برای این افراد صعود بیشتر از جنبه های ورزشی، جنبه فرهنگی دارد.

اغلب گردشگران خارجی با امید دیدن نخستین جلوه های طلوع خورشید که آغاز صبح کره زمین را نوید می دهد صبح زود خود را به قله می رسانند. آن ها در بازگشت از قله نیز از چشمه های آب معدنی در دامنه کوه استفاده می کنند.

کوه فوجی یاما ژاپن در احاطه ابرها
کوه فوجی یاما ژاپن در احاطه ابرها

موجودیت کوه فوجی برای ژاپنی ها فراتر از یک کوه بلند بوده و نمادی از شکوه، زیبایی و توانمندی است. بر همین اساس کوه فوجی در دل بیشتر مردم ژاپن، همانند تصویری از شکوه کشورشان است که به ترسیم کشیده شده است. شاید به همین دلیل است که در بسیاری از آثار هنری مانند شعر و نقاشی ژاپنی، کوه فوجی جایگاه ویژه ای دارد که نمونه آن نقاشی کوه فوجی از سوی کاتسوشیکا هوکسای نقاش نامدار ژاپنی است که در قرن شانزدهم زندگی می کرده است.

کوه زیبای فوجی که یک کوه آتش فشان غیرفعال است، در سال 2007 میلادی در لیست موقتی گنجینه های فرهنگی جهان در سازمان یونسکو به ثبت رسید و در سال 2013 به فهرست میراث جهانی یونسکو درآمد. یکی از آرزوهای بسیاری از شهروندان ژاپنی آن است که نخستین طلوع خورشید در سال نو را از نوک قله کوه فوجی نگاه کنند و به همین دلیل در زمان سال نو این قله مملو از کوهنوردان می شود.

منبع: این نوشته با کمک گرفتن از اطلاعاتی در ویکی پدیا نوشته شده است.

1 نظر
  1. سین 5 سال قبل
    پاسخ

    این همه کوه تو ایران هست اما دریغ از جهان سوم. حالا 200 تک نفر هم از قلات به اندازه فوجی صعود نمی کنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید