گزارش کامل از حمله به مجلس و حرم امام

توسط

صبح امروز عناصری تروریست با ورود به مجلس شورای اسلامی و حرم امام (ره) اقدام به تیراندازی و انجام عملیات انتحاری کردند.

به نظر می رسد هدف اصلی عناصر تروریست از این اقدام که فاقد هر گونه ارزش عملیاتی و امنیتی است، ایجاد فضای تبلیغاتی به منظور ناامن نشان دادن کشور است.

ساعتی پس از اقدام به تیراندازی افراد مسلح در مجلس و حرم امام (ره)، مجلس شورای اسلامی روند معمول خود را در صحن علنی در پیش گرفت و نمایندگان به کار خود در بررسی طرح ها و لوایح ادامه دادند. همچنین با هوشیاری عوامل امنیتی محوطه حرم امام نیز به شرایط عادی بازگشت.

افرادی مسلح که به گفته یکی از نمایندگان 4 نفر بودند حوالی ساعت 10:30 صبح امروز با تیراندازی وارد مجلس شده و با هدف قرار دادن تعدادی از نیروهای حفاظت مجلس به تیراندازی خود ادامه می دادند.

10:30
افرادی مسلح که 4 نفر بودند حوالی ساعت 10:30 صبح امروز با تیراندازی وارد مجلس شده و با هدف قرار دادن تعدادی از نیروهای حفاظت مجلس به تیراندازی خود ادامه می دادند.

10:45
بلافاصله بعد از این حادثه از خروج نمایندگان از صحن مجلس و خروج خبرنگاران نیز جلوگیری شد و درهای ورودی و خروجی مجلس بسته شدند.

11:06
پیش از ظهر امروز صدای تیراندازی در ضلع غربی محوطه حرم امام خمینی (ره) شنیده شد که به دنبال آن برخی از انجام عملیات انتحاری در محل خبر دادند.

11:17
یکی از ضاربان حادثه تیراندازی مجلس دستگیر شد.

11:19
پس از اعلام دو حادثه تیراندازی در حرم امام و مجلس شورای اسلامی، اورژانس تهران مجموعا 17 دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس به این دو محل اعزام کرد.

11:24
مدیرکل روابط عمومی مجلس گفت: نیروهای امنیتی در حال برقراری امنیت در مجلس هستند و جلسه علنی در حال انجام است.

11:28
خیابان های منتهی به ساختمان مجلس شورای اسلامی در بهارستان تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.

11:32
یک عضو هیأت رئیسه مجلس با تشریح حادثه صبح امروز تیراندازی مجلس گفت که در حال حاضر افراد مسلح خود را در دفاتر نمایندگان محبوس کرده اند و سیستم های امنیتی و حفاظت مجلس در تلاش برای دستگیری آن ها هستند.

11:34
وزیر کشور با اشاره به حوادث تیراندازی اخیر در مجلس و حرم امام اعلام کرد که شاید جلسه شورای تامین استان تهران تشکیل شود.

11:40
نیروهای امنیتی مشغول متفرق کردن مردم از اطراف ساختمان مجلس هستند.

11:57
وزیر کشور دستور تشکیل جلسه فوق العاده امنیتی در تهران داد.

12:07
پس از وقوع تیراندازی و انفجار در حرم امام (ره) مسئولان ستاد بحران و جمعی از گارد امنیتی نیروی انتظامی و سپاه پاسداران در محل حاضر شدند و اجازه ورود و خروج هیچ کس را از داخل حرم به بیرون از آن را نمی دهند. همچنین نیروهای امنیتی از عکسبرداری و فیلمبرداری خبرنگاران نیز ممانعت می کنند.

12:18
مدیرکل روابط عمومی مجلس شورای اسلامی هرگونه اخبار ضد و نقیضی که رسانه های مختلف درباره حوادث تیراندازی امروز در مجلس منتشر می شود را مورد تایید ندانست.

12:28
یک نماینده مردم تهران مجلس همچنین از گروگان گیری در این حادثه خبر داد و تاکید کرد که آماری که درباره تعداد گروگان ها و شهدای این حادثه منتشر می شود، غیررسمی است.

12:40
عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران به همراه یکی از معاونان خود در محل حادثه تیراندازی در مجلس حضور یافت. وزیر بهداشت نیز از مجروحان تیراندازی صبح امروز در مجلس عیادت کرد.

12:57
دقایقی پیش به دلیل کنترل فضا و شرایط، نمایندگان به آرامی درحال خروج از صحن هستند. معمولا همیشه درهای صحن مجلس برای تردد نمایندگان علیرغم برگزاری جلسه علنی باز است اما به دلیل شرایط اضطراری امروز این درها بسته شد و اکنون تنها یک در باز شده است.

13:00
دقایقی پیش صدای انفجاری نیز در مجلس شنیده شد که گفته می شود این صدا از دفاتر نمایندگان است. گوینده اخبار شبکه خبر نیز گفت که یک مقام وزارت اطلاعات تایید کرده که لحظاتی پیش یکی از حمله کنندگان خود را منفجر کرده است.

13:02
مدیرکل ضد تروریستی وزارت اطلاعات، تعداد عملیات های تروریستی که قرار بود امروز در تهران را انجام شود را سه عملیات اعلام کرد.

13:10
رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره حادثه تیراندازی صبح امروز مجلس ارائه کرد.

13:11
سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران نیز ظهر امروز در بین نمایندگان مجلس در سالن آفتاب حضور یافت.

13:19
مدیرکل ضد تروریستی وزارت اطلاعات اعلام کرد: دقایقی قبل در پی تنگ کردن حلقه محاصره نیروهای حفاظتی و امنیتی در ساختمان اداری مجلس یکی از عوامل این حادثه تروریستی خود را منفجر کرد.

13:24
غلامرضا کاتب عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد که در جریان حادثه تروریستی تیراندازی امروز مجلس به هیچ نماینده ای آسیب و صدمه ای نرسیده است.

13:32
سازمان اورژانس کشور، اسامی 31 مجروح و دو کشته حادثه تروریستی به مجلس و حرم مطهر به شرح زیر است:

1. هادی نوری، بیمارستان طرفه
2. اعظم موسی خانی، بیمارستان طرفه
3. روح الله شجاع خلیق، بیمارستان طرفه
4. عبدالسلیم قازلی، بیمارستان طرفه
5. جلال عینی، بیمارستان طرفه
6. مریم رضاخانلو، بیمارستان طرفه
7. حسین خدایی راد، بیمارستان طرفه
8. علی جاویدیان، بیمارستان طرفه
9. صحبت آزادی، بیمارستان طرفه
10. مجهول الهویه، بیمارستان امام حسین
11. فرهاد ملکی، بیمارستان امام حسین
12. سید عبداله میرحسینی، بیمارستان امام حسین
13. عباس نظریان، بیمارستان امام حسین
14. مرتضی فلاحتی، بیمارستان امام حسین
15. مریم شهریاری، بیمارستان سینا
16. صابر رئیسی، بیمارستان سینا
17. طهمورث سمیعی، بیمارستان سینا
18. تنها شهریاری، بیمارستان سینا
19. جعفر چوپان، بیمارستان سینا
20. ابراهیم وثوق، بیمارستان سینا
21. مرضیه افرازه، بیمارستان سینا
22. ارسلان غلامی، بیمارستان سینا
23. هادی اسکندرلو، بیمارستان سینا
24. مهدی اطهری پور، بیمارستان سینا
25. ابراهیم خلف کش، بیمارستان سینا
26. مهدی یوسفی، بیمارستان سینا
27. محمد بحشایی، بیمارستان هفتم تیر
28. سعید زیرکی (میرکی)، بیمارستان هفتم تیر
29. مهدی قدرتی، بیمارستان هفتم تیر
30. حسین جعفر عراقی، بیمارستان هفتم تیر
31. یوسف زارعی، بیمارستان ضیائیان

اسامی کشته شدگان این حادثه

1. علی همتی (فوت)، بیمارستان سینا
2. هانیه اکبریان (فوت)، بیمارستان معیری

13:34
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کارمندان مجلس و خبرنگاران از ساختمان بهارستان خارج شدند.

13:40
محمدعلی انصاری سرپرست حرم امام خمینی (ره) حادثه تروریستی صبح امروز در حرم مطهر امام خمینی را تشریح کرد: «حادثه حرم امام سه مجروح (عوامل انتظامی حرم)، یک شهید (مامور فضای سبز) داشت.
ساعت 10:40 دقیقه دو تروریست از ناحیه غربی حرم قصد ورود به حرم می کنند. هر دو مواد انفجاری به خود وصل کرده بودند و به محض ورود به حرم شروع به تیراندازی کور و بی هدف می کنند. در همین زمان سه نفر مجروح و یک نفر نیز به شهادت می رسند.
در مقابل درب شبستان نیروهای انتظامی به سمت این افراد تیراندازی می کنند که یکی از آنها مقابل درب شبستان منفجر می شود. تروریست دوم فرار می کند که او نیز با تیراندازی ماموران به هلاکت می رسد و ماموران موفق می شوند جلیقه انفجاری او را خنثی کنند. تروریست ها تعداد زیادی نارنجک و مواد منفجره با خود داشتند.»

14:11
روابط عمومی وزارت اطلاعات خبر منتشر شده مبنی بر عدم استفاده از وسایل نقلیه عمومی و مترو به نقل از این وزارتخانه را نادرست خواند و تاکید کرد: تمام اطلاعیه ها از سایت رسمی واجا منتشر خواهد شد.

14:20
برخی رسانه ها و خبرگزاری های خارجی به نقل از پایگاه خبری رسمی داعش گزارش داده اند که این گروه تروریستی مسوولیت حمله به مجلس ایران و حرم امام خمینی (ره) را به عهده گرفته است.

14:24
معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه تروریست ها با پوشش زنانه وارد مجلس شورای اسلامی شدند، گفت: تروریست ها اکنون در محاصره هستند و تا ساعتی دیگر این مساله به پایان می رسد.

14:36
مسئولان حرم امام خمینی (ره) وقوع هرگونه تیراندازی و حادثه مجدد در حرم امام (ره) را تکذیب کردند.

14:40
نماینده شهرضا در واکنش به انتشار اخباری درباره گروگان گیری همسرش توسط نیروهای مسلح در مجلس گفت: چنین خبری صحت ندارد و همسر بنده نیم ساعت پیش از دفاتر نمایندگی خارج شد.

14:49
سیدحسن خمینی دقایقی پیش و در پی حادثه تروریستی امروز، وارد حرم امام خمینی شد.

15:06
با اتمام عملیات تروریستی صبح امروز در مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس از ساختمان پارلمان بازدید کرد.

15:37
با پایان عملیات تروریستی صبح امروز مجلس، ده ها آمبولانس برای انتقال اجساد شهدا و همچنین انتقال مجروحین این حادثه تروریستی مقابل ساختمان پارلمان مستقر شدند.

15:41
کولیوند سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد: طبق آخرین آمار شمار مجروحان دو حادثه تروریستی تیراندازی در مجلس و حرم مطهر به 42 تن رسید.

16:05
با پایان عملیات تروریستی صبح امروز در ساختمان مجلس شورای اسلامی در حال حاضر این ساختمان تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.

16:06
در جریان حادثه تروریستی امروز مجلس؛ مسئول دفتر و مشاور نماینده شاهین شهر به شهادت رسیدند.

16:09
وزارت کشور در خصوص وقایع تروریستی روز جاری تهران اطلاعیه ای صادر کرد. متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

«باسمه تعالی

در پی بروز 2 واقعه تروریستی ظرف روز جاری در تهران و با عنایت به انتشار برخی اخبار ضد و نقیض در خصوص این حوادث، اطلاعات دقیق و نکات ذیل به استحضار ملت شریف ایران می رسد؛

1. دو تیم تروریستی در روز جاری به صورت همزمان در حاشیه مرقد امام راحل (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، با تحرکات تروریستی کور تلاش کردند فضای آرام و امنیت موجود در کشور را تحت الشعاع قرار دهند.
2. تیم تروریستی اول متشکل از دو نفر حوالی ساعت 10:30 امروز وارد محوطه مرقد امام شد. نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم پس از تیراندازی کور در درگیری با مأموران به هلاکت رسید.
3. تیم تروریستی دوم متشکل از چهار نفر همزمان با عملیات تیم اول سعی کرد وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی شود که پس از واکنش مأموران؛ یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تیراندازی های کور و تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، در درگیری با ماموران به هلاکت می رسند.
4. در مجموع بر اساس گزارش های دریافتی در دو واقعه روز جاری، تعداد 12 نفر از هموطنان شهید و 42 نفر نیز مجروح می شوند.
5. هم اکنون هر دو واقعه خاتمه یافته و اوضاع به صورت کامل در کنترل عوامل امنیتی و انتظامی قرار دارد. اخبار تکمیلی این وقایع متعاقبا به استحضار ملت شریف خواهد رسید.
6. به منظور بررسی ابعاد دقیق 2 واقعه رخ داده، جلسه شورای امنیت کشور عصر امروز به ریاست وزیر کشور تشکیل می شود.
7. به منظور پیشگیری از انتشارِ اخبار خلافِ واقع؛ لازم است، همه رسانه ها با اتخاذ رویکرد مسؤولانه از انتشار هر گونه اخبار غیررسمی اجتناب کنند.»

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید