احمد نیک بیان در کوهستان پامیر جاودانه شد

توسط

قلب پر شور و سینه پر از مهر «احمد نیک بیان» برای همیشه در یخچال های سرد قله کارل مارکس ایستاد.

روز یکشنبه 31 اردیبهشت خبری تلخ، شیرینی اخبار خوب صعودهای برون مرزی کوهنوردان ایرانی را به کام مان تلخ کرد.

احمد نیک بیان که در قالب تیم سه نفره برای صعود قله کارل مارکس با ارتفاع 6723 متر به کشور تاجیکستان سفر کرده بود در ارتفاع حدود 5000 متر در شکاف های یخی سقوط کرد. (لینک خبر) در ابتدا به دلیل تعداد کم نفرات، فصل صعود نامناسب و عدم حضور کوهنوردان حرفه ای در منطقه هیچ گونه اقدامی جهت امدادرسانی صورت نگرفت و موضوع به اطلاع سفارت ایران در تاجیکستان رسید.

روز سوم خرداد، گزینه ارسال تیم امدادی ایرانی به منطقه بررسی شد که به دلیل مسافت 900 کیلومتری منطقه حادثه از شهر دوشنبه و زمانبر بودن، این اقدام از دستور کار خارج شد.

با در جریان قرار گرفتن سفارت ایران در تاجیکستان و مخابره اطلاعات لازم بین مسئول بخش جستجو و نجات فدراسیون و سرپرست تیم، تصمیم بر این شد که در تاریخ چهارم خرداد تیمی متشکل از دو کوهنورد روس با پرواز هلی کوپتر به منطقه عازم شوند، که در ادامه ساعت 20 همان روز پرواز کنسل شد.

در نهایت در تاریخ 5 خرداد تیم امدادی متشکل کوهنوردان توانمند عازم محل حادثه شدند و پس از رویت پیکر زنده یاد احمد نیک بیان و پر خطر بودن عملیات بالاکشی پیکر مرحوم از درون شکاف های یخی، عملیات انتقال پیکر وی متوقف شد و صبح امروز 6 خرداد اخبار حاکی از آن بود که تیم امداد و نجات به دلیل سخت و خطرناک بودن عملیات، عملیات انتقال جسد را لغو و صبح زود به سمت روستای “میشگا” حرکت کرده اند و انتظار نمی رود تیم مجددا به منطقه باز گردد.

خانواده مرحوم نیک بیان در پیامی ضمن تشکر از حمایت و همدلی و همدردی جامعه کوهنوردی، مصیبت وارده را پذیرفته و برای ادای احترام به روح پدرشان که در بین شکاف های یخی جاودانه شده به سمت کرمانشاه زادگاه آن مرحوم در عزیمت هستند.

کانال کوه گرام در این حادثه تلاشش بر حفظ اصول اخلاق حرفه ای کوهنوردی و دامن نزدن به جو متشنج قضاوت ها و محاکمه های یک طرفه بود.

امید است در این حوادث ابتدا از جزییات حادثه مطلع شویم، عوامل و زمینه ایجاد حادثه را بررسی و در پایان روش شدن زوایای حادثه، ضمن سپردن محاکمه و قضاوت به صاحب نظران و مجریان امر؛ از هر گونه اظهارنظر و متشنج کردن حال نامساعد نزدیکان فرد حادثه دیده خودداری کنیم.

روحش شاد و یادش گرامی.

منبع: کانال کوه گرام

1 نظر
 1. حسین امینی 7 سال قبل
  پاسخ

  انا لله و انا الیه راجعون

  بدینوسیله گروه همنوردان پاستور مراتب تسلیت و تعزیت خود را به مناسبت درگذشت ناگهانی قهرمان خستگی ناپذیر کوهنوردی و فاتح قله های سترگ آقای احمد نیک بیان از هیات کوه نوردی کارگران استان البرز را اعلام داشته علو درجات برای روح پر فتوح ایشان و شکیبایی برای بازماندگانش آرزو می نماید.

  لازم به ذکر است آن مرحوم در برنامه های صعود مشترک اعضای تیم همنوردان پاستور به قله های دماوند (جبهه غربی)،‌ سبلان و کهار همراه و راهنما بود و نهایتا به آرزوی خویش رسید.

  راهش پر رهرو باد

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید