حفظ سلامت بدن با عادات غذایی صحیح و زمان استراحت مناسب

توسط

عادات غذایی نامناسبی دارم و بارها و بارها شده که مادرم راجع به این عادت های نه چندان جالب به من تذکر داده و روش درست را به من یادآوری کرده است ولی کو گوش شنوا! در این نوشتار به بررسی فعالیت بدن در طول شبانه روز و هم چنین تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن می پردازم. شاید خیلی ها ندانیم که وقتی در طول 24 ساعت شبانه روز مشغول فعالیت و خواب هستیم در بدن ما چه اتفاقاتی میافتد؟

داشتن عادات غذایی صحیح و تغذیه مناسب و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند. برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. با مطالعه ادامه این مطلب اهمیت خوابیدن در ساعات مناسب نیز برای شما روشن خواهد شد.

ساعت شش: با ترشح هیدروکورتیزون، اعضای بدن بیدار می شوند. بدین طریق بدن به طور آهسته خود را برای بیدار شدن آماده میکند. متابولیسم به فعالیت در میآید و برای فعالیت روزانه ما پروتئین و انرژی ذخیره شده به جریان درمی آید.

ساعت هفت: هنوز بدن ضعیف است، پس وقت ورزش نیست چون در این ساعت با ورزش فقط به قلب فشار وارد می شود. بجای ورزش صبحانه بخورید چون دستگاه گوارش در این زمان بخوبی کار میکند.

ساعت هشت: مقدار زیادی هورمون در این ساعت ترشح می شود. سیگار کشیدن در این ساعت بیشتر از هر ساعت دیگری باعث تنگ شدن عروق می شود.

ساعت نه: بدن سفت و سخت بیدار است و زمانی است که نیروی زیادی را در اختیار دارد. در صورت نیاز به تزریق هر آمپولی این ساعت بهترین موقع است. چون هر گونه عوارض ناشی از تزریق آمپول در این زمان به حداقل می رسد و بدن در مقابل اشعه ایکس مقاوم است.

ساعت ده: ساعتی که ارگانیسم به خودش میآید و اعلام آمادگی میکند. بدن انرژی زیادی را در اختیار دارد و حرارت بدن بالاست. نکته مهم این که بین ساعتهای 10 تا 12 احتمال سکته های قلبی بیشتر از هر زمان دیگر است.

ساعت یازده: بدن در بهترین حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه مناسب است که ممکن است در معاینات قلبی (اکتروکاردیو گرافی) اشتباهاتی رخ بدهد و اگر مشکلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن کاملا آماده است تا مسائل ریاضی و سخت ترین فرمول ها را حل کند.

ساعت دوازده: دقت افراد کم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. اسید معده زیاد ترشح می شود و خونرسانی به مغز کاهش پیدا میکند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری می شود. افرادی که عادت به خواب نیمروزی دارند حدودا تا سی درصد خطر سکته قلبی در آنها کمتر از دیگران است.

ساعت سیزده: بدن از تب و تاب می افتد. بهره وری در اواسط روز 20 درصد کاهش پیدا میکند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت می باشند. در این ساعت فقط کیسه صفرا است که خوب فعالیت می کند و مشغول هضم غذای نیمروزی است.

ساعت چهارده: احساس خستگی بروز میکند چون فشار و ترشح هورمون ها کم می شود. برای افرادی که از دندانپزشکی ترس دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت کمتر احساس درد می کنند. این وضعیت تا سی دقیقه ادامه خواهد داشت.

ساعت پانزده: در این زمان انرژی دوباره به بدن بر می گردد و حافظه خوب کار میکند و مرحله دوم از بهره وری آغاز می شود. ولی کمتر از آن چیزی که بدن صبح داشت.

ساعت شانزده: برای ورزش کردن بهترین ساعت است فشار و گردش خون بدن در بهترین حالت است.

ساعت هفده: فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد. نیرو افزایش پیدا می کند. اکسیژن زیادی استفاده می شود. کلیه و مثانه خوب کار میکند. زمانی است که ناخنها و موها خوب رشد میکند. اسید معده افزایش پیدا میکند به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

ساعت هیجده: الآن زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانکراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.

ساعت نوزده: میزان فشارخون و ضربان نبض کاهش پیدا می کند. بهمین دلیل کسانیکه از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده میکنن باید دقت بیشتری داشته باشند. چون داروهای فشارخون در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر داروهای ضدافسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.

ساعت بیست: میزان چربی کبد کاهش میآبد و خون کثیف از هر زمان بیشتر به قلب میرسد. کسانی که آلرژی یا آسم دارند در این ساعت باید از دارو هایشان استفاده کنند. آنتی بیوتیک ها از این قاعده مستثنی نیستند چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.

ساعت بیست و یک: عملکرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده می شود و عملیات هضم و جذب غذا به کندی انجام می شود که این مساله می تواند خیلی خطرناک باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله کرده  و مخاط روده را دچار آسیب می کند.

ساعت بیست و دو: سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش درمیآید. کسانیکه سیگار می کشند باید بدانند که از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیکوتین را خیلی سخت دفع میکند.

ساعت بیست و سه: بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را که در طول روز فعال بوده است متوقف می کند آرامش بسراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی میکند.

ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلول های پوست بی وقفه فعالیت می کنند. حتی بیشتر از آن چیزی که صبح انجام می دادند. نخستین تصویر خواب و رویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.

ساعت یک: بازدهی در پایین ترین حد قرار دارد. در این ساعت حتی کسانی که شب کار هستند و عادت به شب کاری دارند، خوابشان می گیرد. دقت کم می شود چون بدن و اعضای بدن خود را برای خوابیدن آماده میکنند.

ساعت دو: کسانیکه رانندگی می کنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون قدرت دید کم می شود وسرعت عمل و عکس العمل کم میشود به همین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق میافتد.

ساعت سه: هم بدن هم روح در تاریک ترین حالت قرار دارند. ترشح هورمون ملاتونین کم و نامنظم می شود و کسانی که تعادل روحی ندارند این ساعت خطرناک تر عمل می کنند و بیشتر خودکشی ها در این ساعت است.

ساعت چهار: با زیاد شدن ترشح هورمون ها. بدن انرژی می گیرد و احتمال سکته های قلبی بین ساعت چهار تا شش افزایش میآبد فشارخون به بالاترین حد میرسد و رگها تنگ تر می شود. در این ساعت میزان زایمان ها بیشتر است.

ساعت پنج: زیاد شدن هورمونها در بدن حدودا شش برابر روز. فرد را برای فعالیت آماده میکند. بدن به حرکت درمیآید و دوباره روز جدیدی آغاز میشود.

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن
داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند. برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. با مطالعه موارد زیر اهمیت خوابیدن برای شما روشن خواهد شد:

ساعت 9 تا 11 شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیرضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر اینصورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

ساعت 11 تا 1 شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ساعت 1 تا 3 نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

ساعت 3 تا 5 صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

ساعت 5 تا 7 صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

ساعت 7 تا 9 صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت 6 و 30 دقیقه میل کنند.

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها، ساعت 7 و 30 دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت 9 تا 10 صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.

از نصفه های شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیروقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات، با خستگی به سر کار می روند، چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.

پس بهتر است همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید.

7 نظر
 1. محبوبه عربی 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  روزتون بخیر
  وبلاگ بسیار بسیار جالب و پر محتوایی دارید
  من از مطالب شما لذت وافر بردم
  هم مفید و هم کاربردی.
  امیدوارم موفق و سربلند باشید

 2. باران 11 سال قبل
  پاسخ

  از من که نخواستی نظر بدم اما نظرمو میگم: خیلی به دردم خورد ممنون

 3. مریم 11 سال قبل
  پاسخ

  خیلی جالب و مفید بود ممنون قربان

 4. موژان 11 سال قبل
  پاسخ

  بر اساس این مقاله پس بهتره همیشه زود بخوابیم و خواب آرامی داشته باشیم.
  چه خوب!

 5. فاطیما 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  من از بچه های سبز فام هستم
  پیشنهاد های خوبی دادین.
  اما بچه های اصفهان چی میشن برا کوه نوردی ها؟

 6. فاطیما 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  ممنون از استقبالتون و ورودتون به تارنگار من. خوبه اگه بتونیم جمع دوستانه را گسترش بدیم
  راستی وبلاگ پرمحتوا و خوبی دارین. از مطالبتون استفاده کردم. سپاس از سلیقه خوبتون در انتخاب مطالب مفید
  شادمان باشید

 7. علی کدخدایی 11 سال قبل
  پاسخ

  همواره به یاد داشته باشیم بایستی حداقل 2 ساعت قبل از ورزش نهار صرف کنیم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید