همزمانی خاطره انگیز دو رویداد کوهنوردی ایران

توسط

31 اردیبهشت سال 1377 برای کوهنوردی ایران و تاریخ ورزش کشورمان روزی به یادماندنی و ماندگار است. روزی که کوهنوردان تیم ملی کوهنوردی ایران با گام های استوار و همت بلندشان، قدم بر فراز بام دنیا قله ی 8848 متری اورست گذاشتند و بر بلندای جهان، با اهتزاز پرچم پرافتخار کشورمان، غریو «زنده باد ایران» سر دادند!

این صعود ارزشمند؛ به نوعی نقطه عطفی شد برای تداوم و پیشبرد روند هیمالیانوردی ایرانیان و صعود به قله های بالای 8 هزار متر و در سال های پس از آن، قله های رفیع دنیا، یا در قالب تیم های ملی و یا به صورت مستقل، یکی پس از دیگری صعود شدند.

تیم ملی کوهنوردی ایران بر فراز اورست – سال 1377

تلاش ها و صعودهایی که البته با غم و اندوه نیز توأم بوده است! چراکه در این مسیر دشوار و پرخطر، تعدادی از کوهنوردان عزیز ایرانی جان خود را از دست دادند و بر فراز آن قله های سرد و سپید، برای همیشه جاودانه شدند! کوهنوردانی چون: محمد اوراز، مهدی اعتمادی فر، لیلا اسفندیاری، مهدی عمیدی، سامان نعمتی، داوود خادم، آیدین بزرگی، مجتبی جراحی، پویا کیوان، عیسی میرشکاری، جعفر ناصری و … یادشان گرامی روحشان شاد.

اکنون، مقارن با هجدهمین سالروز نخستین صعود «تیم ملی ایران» به قله اورست و در آستانه پیوستن «عظیم قیچی ساز» به باشگاه 8 هزاری های دنیا، امشب ساعت 22:15 برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر سیما با «اقبال افلاکی»، «جلال چشمه قصابانی» و «رضا زارعی» از اعضای تیم ملی کوهنوردی در سال 1377 به گفت و گو می نشیند.

موضوع این گفت و گو، سالگرد صعود به قله اورست در سال 1377 است. با توجه به صعودهای موفق امسال کوهنوردان ایرانی به قله اورست بام دنیا و قله ماکالو، طبیعتا در مورد صعودهای امسال هم صحبت خواهد شد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید