داستان ویلهلم اشتاندل و کریستین هریلا

توسط

«ویلهلم اشتاندل» کوهنورد اتریشی، سریع ترین کوهنورد جهان را به عدم تلاش برای حفظ جان باربر تیمش متهم کرد.

کریستین هاریلا کوهنورد نروژی که با صعود ۱۴ قله بالای ۸ هزار متر در ۹۲ روز لقب سریع ترین کوهنورد جهان را از آن خود کرده، متهم شده که تیمش در هنگام صعود به قله K2 در پاکستان از روی باربری که سقوط کرده و در حال مرگ بوده رد شده و او را به حال خود رها کرده اند.

کریستین هاریلا قله K2 دومین قله بلند دنیا را در ۲۷ ژوئیه همراه با «تنجین شرپا» (معروف به لاما)»، شرپای ۳۵ ساله نپالی به عنوان چهاردهمین قله در تکمیل رکورد خود صعود کرد.

در طی صعود او، محمد حسن، باربر تیم شان در ارتفاع حدود ۸۲۰۰ متری روی لبه کوه سقوط کرد. خانم هاریلا تاکید دارد که تیمش هر آنچه می توانسته برای نجات جان این باربر انجام داده اما شرایط برای حرکت دادن بدن او بسیار خطرناک بوده است.

در تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، کوهنوردان از روی پیکر محمد حسن باربر پاکستانی می گذرند.

Mountaineers appear to walk past injured porter to set K2 record
بر اساس اظهارات «ویلهلم اشتاندل» به نظر می رسد کوهنوردان از کنار باربر مجروح عبور می کنند

ویلهلم اشتاندل و فلیپ فلامیگ، کوهنوردان اتریشی که در همان روز در حال عبور از این کوه بودند، گفتند فیلم هایی که با پهپاد خود ضبط کرده اند نشان می دهد که کوهنوردان به جای تلاش برای نجات جان این باربر، از روی بدن او رد شده اند.

فلیپ فلامیگ در گفتگو با روزنامه استاندارد اتریش گفت: «در حالی که یک نفر در حال درمان او بود، باقی تیم از روی پیکر باربر رد می شدند. در واقع به رغم حضور شرپا ها و راهنماهای کوهستان که می توانستند در محل دست به اقدامات مناسب بزنند، هیچ کس کاری نکرد و هیچ عملیات نجاتی هم سازماندهی نشد. فکر کردن به چنین چیزی هم در آلپ غیرممکن است. با این باربر مثل یک انسان درجه دو برخورد شد. اگر او غربی بود، حتما فورا نجات می یافت. هیچ کس در قبال او احساس مسئولیت نکرد. این یک شرمساری است. یک آدم زنده آن جا رها شد تا رکورد فتح قله ها ارتقا پیدا کند.»

بنا بر اظهارات «ویلهلم اشتاندل» که با خانواده این باربر دیدار کرده است، آقای محمد حسن بدون داشتن تجربه قبلی تنها برای تامین مخارج مادر مبتلا به دیابتش وظیفه فیکس کردن طناب را عهده دار شده است.

کریستین هاریلا اتهامات مربوط به غفلت را بر اساس تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین از راه رفتن کوهنوردان بر روی مرد مستعد طی صعود رکورددار رد کرد.

خانم کریستین هاریلا با رد اتهام مزبور گفت: «این که بگویید ما هیچ کاری برای حفاظت از جان او نکردیم، درست نیست. ما یک ساعت و نیم سعی کردیم که او را از جا بلند کنیم. سپس فیلمبردار تیم هم یک ساعت دیگر برای مراقبت پیش او ماند. شرایط نجات او بسیار پیچیده بود و در خطرناک ترین بخش کوه سقوط کرده بود. شانس انتقال کسی از آن جا به دلیل انبوه برف و مسیر باریک بسیار محدود است.»

کریستین هاریلا همچنین می گوید که اعضای تیمش این باربر را در حالی یافتند که حتی دستکش یا ژاکت پایین تنه بر تن نداشت.»

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید