اعلام موضوع و عنوان روز جهانی کوهستان در سال 2015

توسط

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003، روز 11 دسامبر را به عنوان «روز جهانی کوهستان» تعیین نمود و از سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) خواست تا مسئولیت هماهنگی و اجرای این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد.

سازمان فائو با تشکیل نهاد جدیدی به نام “مشارکت بین المللی برای کوه ها (Mountain Partnership)” تمامی فعالیت های اجرایی این روز را به این نهاد واگذار نمود. نهاد “مشارکت بین المللی برای کوه ها” هر ساله با انتخاب یک موضوع (تم)، از اعضای خود در سراسر جهان دعوت می کند تا با اجرای آیین های ویژه نظیر برگزاری نشست و همایش، انتشار ویژه نامه، برگزاری جشن، اعلام از طریق رسانه ها و … برای بزرگداشت این روز تلاش کرده و بر اهمیت نواحی کوهستانی تأکید نمایند.

موضوع روز جهانی کوهستان (2015)، «بهبود محصولات کوهستان برای معیشت بهتر»

موضوع روز جهانی کوهستان در سال جاری میلادی (2015)، «بهبود محصولات کوهستان برای معیشت بهتر» تعیین شده است. با این وجود، کشورها و سازمان ها می توانند با توجه به شرایط محلی خود، موضوع دیگری را مبنای فعالیت های مربوط به این روز قرار دهند. محصولات و خدمات کوهستان می توانند به میزان زیادی، معیشت کوه نشینان را بهبود بخشند. اگرچه کشاورزی کوهستان نمی تواند با قیمت و حجم محصولات پایین دست رقابت کند اما می تواند ارزش و کیفیت بالایی داشته باشد به طوری که اقتصاد محلی را تقویت کند.

«روز جهانی کوهستان» فرصتی است برای سازمان های دولتی، غیردولتی و دوست داران کوهستان تا در جهت ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد ساز و کارهای مؤثر حفظ و توسعه پایدار نواحی کوهستانی تلاش نمایند.

پوسترها و بروشورهای روز جهانی کوهستان که توسط فائو تهیه شده اند به 6 زبان مختلف در وب سایت روز جهانی کوهستان؛ قابل دسترسی هستند.

منابع: فائو

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید