نقش بالگرد در صعودهای 2016 اورست

توسط

پس از آنکه در سال 2014 خانم وانگ جینگ کوهنورد زن چینی بخشی از صعود خود تا کمپ 2 را توسط بالگرد انجام داد این رسم به صعودهای سال 2016 نیز سرایت کرد و صعود و فرودهای بسیاری در این مسیر توسط بالگرد به ثبت رسید.

پروازها در اورست در حالی انجام می شود که طبق قانون تنها بالگردها مجوز امداد هوایی در مسیر این کوه را دارا هستند.

رقم شارژ 5 هزار دلار برای کمپ اصلی، 7500 دلار برای کمپ 1 و 10 هزار دلار برای کمپ 2 طی بهار گذشته کسب و کار پر رونقی را نصیب شرکت های هوایی نپالی کرد. این امر منجر به بیش از 150 سورتی پرواز در فصل صعود بهاره شد که بیش از 30 درصد آن بالاتر از کمپ اصلی اورست به ثبت رسیده. البته اغلب پروازها با عنوان فعالیت امدادی صورت گرفته، با این حال بعضن فعالیت هایی نیز جهت صعود و فرود و در هنگام خستگی و حتا ترس کوهنوردان از آبشار یخی نیز ثبت شده است!

ثبت حدود 300 مراجعه پزشکی به درمانگاه های کمپ اصلی نیز گویای شرایط خاص منطقه بوده. البته 11 مورد پرواز امداد بالاتر از کمپ اصلی توسط شرکت مانانگ ایر تایید شده است.

این در حالی است که حوادث هوایی زیاد بالگرد در منطقه، آلودگی صوتی ناشی از عبور بالگرد و البته خطر سقوط بهمن بر اثر صدای حرکت بالگرد از عواملی است که در پروتکل منع تردد زیاد این وسیله هوایی در منطقه بدان اشاره شده است.

پی نوشت: بهار گذشته همراه بود با حضور 300 کوهنورد خارجی و بالغ بر 400 شرپای نپالی در منطقه جنوبی اورست که علاوه بر ثبت 456 صعود، 5 کشته نیز در این راه به ثبت رسید.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید