دلیل زلزله های گاه و بیگاه در هیمالیا چیست؟

توسط

حدود 70 میلیون سال قبل شبه قاره هند از قاره جنوبگان جدا شد و سفری طولانی را برای خلق رفیع ترین کوه های جهان آغاز کرد. این سفر که از میان دریایی عظیم به نام تتیس صورت می گرفت 50 میلیون سال به طول انجامید (حرکتی حدود 15 سانتیمتر در سال) و با برخورد صفحه عظیم هند به قاره “اوراسیا” به پایان رسید. بر اثر این برخورد لبه جنوبی قاره اوراسیا (فلات تبت) بالا آمد و رشته کوهی را خلق کرد که حدود 2400 کیلومتر طول دارد و اکنون آنرا با نام هیمالیا (به معنای سرزمین برف) می شناسیم.

اما بر اثر این برخورد دریای تتیس هم ناپدید شد. دریایی که امروزه رسوبات کف آن را می توان در رفیع ترین سطح قله اورست یعنی ارتفاع 8000 متری کوه و محلی بنام نوار زرد مشاهده کرد، جالب است بدانیم در دهه 70 و 80 میلادی سنگواره هایی متعلق به 50 میلیون سال قبل در این محل کشف شد که مربوط به موجودات آب های کم عمق دریا بود.

ضمن آنکه فشار صفحه هند به آسیا همچنان ادامه داشته و سالی حدود 67 میلی متر در دل قاره نفوذ می نماید، که در طول 10 میلیون سال این حرکت موجب حدود 1500 کیلومتر جابجایی می باشد. این جابجایی در سطوح پائین حدود 2 سانتی متر و در هیمالیا حدود 5 میلی متر می باشد، که آثار آن را می توان به شکل زلزله های گاه به گاه مشاهده نمود.

ساعت 12 ظهر روز 25 آوریل به وقت محلی زلزله‌ای به بزرگی 7.9 ریشتر نپال را لرزاند. (کانون زلزله واقع در 68 کیلومتری شهر پوخارا، 81 کیلومتری کاتماندو، 210 کیلومتری غرب اورست و 40 کیلومتری ماناسلو بوده است). متاسفانه خبرها حاکی از آسیب گسترده و آمار مرگ دست کم 1500 تن می باشد.

در کمپ اصلی اورست نیز تعداد کشته ها 18 نفر گزارش شده و تعداد مجروحان بسیاری هم به کاتماندو انتقال داده شده‌اند. پس از این حادثه پس لرزه های زیادی نیز در منطقه احساس شده است. هنوز از آماز قطعی تلفات این کوه خبر درستی مخابره نشده است.

منابع: peakware ، کوه قاف

برچسب ها :

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید