تخریب حوض تاریخی میدان ارگ

توسط

حوض تاریخی 130 ساله میدان ارگ توسط شهرداری و با تایید سازمان میراث‌فرهنگی به صورت کامل تخریب شد. شهرداری منطقه 12 مدعی است که این حوض تاریخی، در قالب طرح کلی احیاء میدان ارگ با کیفیت و طرح اولیه ساخته می‌شود. حوض تاریخی میدان ارگ که بیش از 130 سال قدمت دارد در حالی توسط شهرداری تهران تخریب شد که صرف‌نظر از حوض میدان امام‌ خمینی که در نوع خود بی‌نظیر است، حوض میدان ارگ تنها حوض باقی‌ مانده از تهران قدیم به‌ شمار می‌آید. شهرداری منطقه 12 تهران معتقد است نشست‌هایی که در حوض صورت گرفته بود باعث شد در قالب طرح احیاء میدان ارگ این حوض دوباره بازسازی شود که البته بازسازی آن با تایید سازمان میراث‌فرهنگی صورت گرفته است.

در حال‌ حاضر تخریب یکی از دو حوض تاریخی تهران و ساخت و ساز در میدان ارگ اعتراض بسیاری از کارشناسان و دوستداران میراث‌فرهنگی را برانگیخته است.

نصرالله حدادی تهران‌شناس با مشاهده تخریب کامل حوض تاریخی میدان ارگ گفت: حوض تاریخی میدان ارگ بیش از 130 سال قدمت دارد و یکی از حوض‌های باقیمانده از تهران قدیم است که ماندگاری آن برای حفظ هویت شهر تهران ضروری است. چنانچه در کتاب‌های مختلفی و خاطرات مهدی خان شقاقی به اهمیت و چگونگی ساخت این حوض اشاره‌های بسیاری شده است. این در حالی ‌است که به گفته حدادی، شهرداری با ساخت و ساز‌هایی که انجام می‌دهد این حوض را کاملا تخریب کرده و اثری از آن باقی نگذاشته است.

محمد علی محمدی مدیر بافت تاریخی منطقه 12 در این ‌باره افزود: از آنجایی که حوض میدان ارگ دچار نشست و فرسودگی شده بود شهرداری تصمیم گرفت در قالب طرح کلی احیاء میدان ارگ و پیاده ‌راه سازی به مرمت و بازسازی این حوض تاریخی هم بپردازد. وی هم چنین اضافه کرد: این حوض طبق طرح نمونه اولیه و با کیفیت حوض اصلی و کاملا کارشناسی ‌شده با تایید سازمان میراث‌ فرهنگی دوباره ساخته می‌شود.

میدان ارگ که در واقع از دوره زندیه به جای مانده در زمان فتحعلی شاه ارگ نام گرفت. در محل حوض میدان یک توپ کهنه با لوله ضخیم و دو چرخ بسیار بزرگ وجود داشت که به آن توپ مروارید می گفتند. روی لوله‌های توپ شعرهایی از فتحعلی خان و ملک الشعرا درباره فتحعلی شاه حک شده بود. این توپ هم اکنون در محل سابق باشگاه افسران که اکنون قسمتی از وزارت امور خارجه است در سی ام تیر نگهداری می‌شود.

5 نظر
 1. آذر کیوان 12 سال قبل
  پاسخ

  ویرانگرند این قوم !!! هدف ازین تخریب چیست خدا میداند.

 2. آذر کیوان 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام خسته نباشی آقا میثم … در حوزه گردشگری باید مطلب بیشتر بذاری چرا اینقدر کم؟

 3. شیما 12 سال قبل
  پاسخ

  آثار تاریخی را دوست دارم. وای چرا تخریب شده؟

 4. هاجر 12 سال قبل
  پاسخ

  چرا؟؟؟؟؟؟

 5. علی جباری 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام میثم حالت خوبه؟
  خیلی ممنون که به وبم سر زدی باز هم از اینورها بیا دلمون برات تنگ می شه. می بینم که وبلاگ رو هم به سایت تبدیلش کردی سایت جدید مبارک. اگه وقت کردی بیا و سری بهم بزن. منتظرم … خداحافظ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید