راهنمای خرید چادر، کیسه خواب و کفش برای طبیعت گردی

توسط

خرید چادر کوهنوردی به واقع یکی از مهم ترین موارد هنگام تهیه تجهیزات کوهنوردی و برنامه های طبیعت گردی، کویرنوردی و جنگل نوردی است.

با دیدن نام چادرهای مسافرتی ممکن است به یاد بسته ای رنگارنگ و گرد (چادر های فنری) که در صندوق عقب بسیاری از خودروها در همین تعطیلات گذشته نوروز دیده اید، افتاده باشید که طی چند سال اخیر استفاده از آنها در میان مسافران ایرانی رونق گرفته است اما این پایان کار نیست، چون خرید چادر به واقع یکی از مهم ترین موارد هنگام تهیه تجهیزات کوهنوردی و گل گشت های بهاری است.

برای خرید چادر به نکات زیر توجه کنید:
1. استاندارد بودن لوازم مورد نیاز
2. وزن سبک چادر همراه با تجهیزات
3. ضدحریق بودن جنس بدنه
4. ضدآب بودن بدنه
5. کفی مناسب برای جلوگیری از نفوذ حشرات به داخل
6. تهویه هوا یا استفاده از تکنولوژی نانو
7. امنیت داخل برای حفظ حریم خصوصی (نازکی یا ضخامت بدنه)
8. خدمات پس از فروش
9. سادگی نصب
10. توجه به ابعاد مورد نیاز (همواره تجهیزات خود را با این پیش فرض که یک نفر اضافه همراه خواهید داشت، خرید کنید یعنی اگر چادر دو نفره می خواهید برای تجهیزات خود یک نفر اضافه محاسبه کنید).

نکته ای اساسی که باید برای نگهداری از چادر به آن دقت داشته باشید این است که هرگز چادر خیس را جمع نکنید چون باعث کپک زدن و از بین رفتن کیفیت آن می شود.

کیسه خواب: یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز کوهنوردی یا گل گشت های بهاری کیسه خواب است. وسیله ای که قرار است برای مسافران خسته از راه و گشت و گذار خوابی خوش را فراهم کند. اما این کیسه باید برای شرایط مختلف کاملا مناسب طراحی شده باشد تا مبادا در نهایت مشکل ایجاد کند یا سلامتی فرد را به مخاطره بیاندازد.

برای خرید کیسه خوابی مطمئن به نکات زیر توجه کنید:
1. استاندارد بودن ابعاد نخستین گزینه برای شماست.
2. وزن کیسه خواب و البته راحتی استفاده از آن گزینه بعدی است.
3. تکنولوژی نانو مهم ترین نیاز کیسه خواب است. (منافذ ورودی بسته است اما منافذ خروجی برای تهویه مناسب هوا باز هستند.) این خاصیت هنگام خیس بودن بدن و لباس شما واقعا مهم است، چون اگر رطوبت داخل کیسه خواب معمولی جمع شود، به راحتی شما دچار سرمازدگی خواهید شد که در این صورت سفر بر شما و همراهان تلخ می شود.
4. داشتن محفظه های مناسب (برخی از کیسه خواب ها به خودی خود می توانند افراد را در برابر باد و باران حفاظت کنند.)
5. الیاف مصنوعی دارای حجم مناسب تر و سبک تر هستند اما پَر گرم و نرم تر است.

کفش: کفش به عنوان وسیله بسیار کارآمد در گل گشت ها باید دارای شرایط مخصوص به خود باشد تا مبادا باعث آسیب دیدن شما شود. شاید تجربه گل گشت های یک روزه با کفشی نامناسب را داشته باشید و بدانید اگر این وسیله یار و همراه شما نباشد، واقعا از این سفر لذت نخواهید برد. پس قبل از هرکاری بهتر است برای خرید کفشی مناسب اقدام کنید.

برای خرید کفش به نکات زیر توجه کنید:
1. برای خرید کفش به سایز پای تان دقت کنید، چون در صورت انتخاب اشتباه هرگز قادر به استفاده از این وسیله نخواهید بود.
2. به کفی کفش دقت داشته باشید. این کفی باید توانایی حفظ کف پای شما را از فشار ناشی از سنگ های تیز و ناهمواری های زمین داشته باشد.
3. به وزن کفش خوب دقت کنید چون وزن زیاد در راهپیمایی های طولانی دردسری بزرگ برای شماست.
4. بهترین ماده برای تهیه کفش رویه چرم طبیعی است اما امروز مواد مصنوعی توانسته جایگاه مناسبی برای خود در این صنعت دست و پا کند که در این میان تکنولوژی نانو حرف اول و آخر را زده است.
5. بهترین نوع کفش، کفش های ساق دار است. چون مچ پای کاربر را در برابر حوادث بیشتر حفظ می کند.
6. اگر کفش به هر دلیلی خیس شد هرگز با استفاده از حرارت آن را خشک نکنید و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.
7. بندها و بست های کفش را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و همواره یک جفت بند یدکی همراه داشته باشید.

منبع: فرصت امروز

3 نظر
 1. رضا 8 سال قبل
  پاسخ

  سلام. وقت تون بخیر من یه چادر می خوام برای مسافرت با دوچرخه که از لحاظ قیمتی مناسب باشه چی موجود است؟

  • میثم رودکی 8 سال قبل
   پاسخ

   درود بر شما. برای خرید چادر مسافرتی چند تا نکته را باید در نظر بگیری. یکی وزن چادر که حتی الامکان از 2500 گرم تجاوز نکنه. دوم جنس چادر که رطوبت و بارون ازش عبور نکنه. سوم حتما کاور داشته باشه (برای جلوگیری از باران و سرما) چهارم دارای فریم غیرآهنی و حداقل آلومینیومی باشه. پنجم مارک دار باشه و تولید داخل (با عرض معذرت از تولید کنندگان محترم!) نباشه. چند تا مارک خوب تو بازار هست. از جمله کمپسور و یه مارکی که بهش میگن کله گاوی (چون عکس کله گاو روشه). نصب هم چیزی بین 5 تا 7 دقیقه بیشتر نمی شه و جمع کردنش هم همینطور! خودم یه دونی کله گاوی و دوپوش کوهنوردی دارم و ازشم راضی ام. دو نفره است ولی سه نفر را جواب می ده. بین چادرهای کوهنوردی دیگر هم مارکهای کمپ و نورث فیس خیلی عالی اند. در آخر بهت توصیه می کنم فقط از فروشگاه های وسایل کوهنوردی خرید کنی.

 2. سعید 7 سال قبل
  پاسخ

  با سلام
  میخاستم بدونم کیسه خواب۳۰۰ تو چادر کله گاوی تابستون جواب دماوند و میده؟
  با سپاس.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید