شيوه صحيح تايپ کردن را بیاموز

توسط

احتمالا برایتان پیش آمده که با حسرت به نحوه تایپ کردن یک کاربر رایانه حرفه‌ای‌ها نگاه کنید و دوست داشته باشید که مانند آن‌ها بدون اینکه به صفحه‌کلید نگاه کنید بتوانید به شکلی صحیح و درست تایپ کنید. این کار به سادگی امکان‌پذیر است؛ فقط کمی تمرین احتیاج لازم است و بعد از این که این مهارت را کسب کردید بدون نگاه به صفحه‌کلید تایپ کردید، از آن لذت زیادی خواهید برد.

افرادی که هر روز با رایانه سروکار دارند و مدت زمان زیادی از وقت خود را پشت سیستم‌شان می‌گذرانند، اگر به شکل نادرستی از صفحه‌کلید و ماوس استفاده کنند دچار عارضه‌ای به نام «سندروم تونل کارپال» در مچ دست شان می شوند که این عارضه بسیار دردناک است که احتیاج به جراحی و درمان خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که دست‌های خود را به شکلی روی صفحه‌کلید قرار دهید که کم‌ترین فشار ممکن به مچ دست تان وارد شود.

امکان دارد بسیاری از کاربران مدت زمان زیادی باشد که کار با رایانه را تجربه می‌کنند اما هنوز طریقه صحیح تایپ را به خوبی یاد نگرفته و به شیوه اشتباهی که از ابتدا به آن عادت کرده‌اند، از صفحه‌کلید استفاده می‌کنند. تایـپ کردن با همه انگشتان (تایپ 10 انگشتـی) بهترین و سریع‌ترین مدل تایپ حـروف و کلمات است.

با این روش شما می‌توانیـد بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید، با سرعتی بیش از 5 برابر افراد عادی یعنی چیزی حدود 180 حرف در دقیقه را به آسانی با یک سرعت متوسط تایپ کنید.

ارزش و اهمیت نحوه صحیح تایپ
طول دوره‌ای که باید برای برای آموزش صحیح تایپ کردن بگذرانید حدودا 4 ماه است. حتی برخی از افراد به زمان بیشتری احتیاج دارند تا بتوانند به صورت کامل این شیوه را آموزش ببینند. شما در یک جلسه هم می‌توانید تمامی نکات مربوط به این شیوه را یاد گرفته و پس از آن در صورتی که به شکلی مرتب تمرین داشته باشید در حد یک تایپیست حرفه‌ای ظاهر شوید.

قدم اول: قبل از هر چیز خوب به صفحه‌کلید خود نگاه کنید. می‌بینید که دو تا از دکمه‌های روی صفحه کلید شما روی خود برجستگی‌های کوچکی دارند. این دو دکمه به شما کمک می‌کنند که بتوانید موقعیت دیگر دکمه‌ها را شناسایی کنید. حروف F و J روی این دو دکمه قرار گرفته‌اند. شما باید انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف J و انگشت اشاره دست چپ خود را روی حرف F قرار دهید.

قدم دوم: دو انگشت شست خود را روی دکمه Space قرار دهید و 6 انگشت باقی مانده را روی دکمه‌های کناری حروف F و J قرار دهید و به این ترتیب به صفحه‌کلید خود تسلط خواهید داشت.

قدم سوم: هر کلیدی را که می‌خواهید فشار دهید باید از میان انگشت ردیـف وسـط، فقط یک انگشـت را کـه به آن دکمـه نزدیـک‌تر است از جای خـود بلنـد کرده و برای فشردن کلیـد مورد نظر اقدام کنیـد. پـس از این که انگشت‌تان را بـه جای اولیه‌اش باز گرداندید به سراغ حرف بعدی و انگشت بعدی بروید. هر دکمه‌ای را که می‌خواهید فشار دهید، فقط یک انگشت را برای فشردن آن از جای خود حرکت دهید و دوباره آن را به جای خود باز گردانید.

بهتر است برای شروع به کار متن‌های ساده‌ای را انتخاب کنید و بدون این که بخواهید تمرکز اصلی خود را روی این موضوع بگذارید که آیا دست‌های‌تان در حالت صحیحی قرار گرفته است یا نه، شروع به تایپ کنید. زیرا در این حالت پس از چند خط که تایپ کردید به صورت ناخودآگاه می‌بینید که انگشتانتان به صورت خودکار یک به یک از جای خود بلند می‌شوند و شما هم جای تمامی حروف را در ذهنتان ثبت کرده و دیگر نیازی ندارید تا به صفحه‌کلید نگاه کنید.

مهم‌ترین مسئله در تایپ صحیح این است که به اندازه کافی تمرین داشته باشید تا بتوانید به آسانی جای حروف مختلف را پیدا کرده و بدون این که به صفحه‌کلید نگاه کنید، تایپی سریع داشته باشید.

3 نظر
 1. مینا 11 سال قبل
  پاسخ

  جالب بود، توضیحاتش خوب راهنماییم کرد. مرصی میثم جون.

 2. هاجر 11 سال قبل
  پاسخ

  ممنون

 3. باربیزون 11 سال قبل
  پاسخ

  مرسی خیلی جالب بود.
  دارم سعی می کنم اصولو رعایت کنم برا تایپ این کامنت

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید