فرهنگ کوهنوردی در مسیر فراموشی

توسط

فرهنگ اصیل کوهنوردی امری شایان توجه در اخلاق کوهنوردان می شود که متاسفانه به دست فراموشی شده و با این وصف رعایت موازین فرهنگی و اخلاقی امری مهم در کوهنوردی است.

گاهی افراد علاقه مند به کوهنوردی تیمی را تشکیل می دهند که قله ای را صعود کنند اما در میانه راه به دلیل نداشتن فرهنگ کوهنوردی و خودخواهی افراد و نداشتن قوام مدیریتی این تیم از هم می پاشد و در این راستا افراد از تیم جدا شده و هر یک به سویی می روند که در نتیجه باعث می شود افراد راه را گم کرده و یا فوت کنند.

کوهنوردی یکی از ورزش هایی است که در مناطق کوهستانی مورد توجه افراد قرار می گیرد و به همین دلیل علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند که گاهی اوقات دیده می شود برخی از این افراد دارای فرهنگ کوهنوردی نیستند.

در کوهنوردی جان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانند به سلامت به کوه بروند و برگردند. رعایت موازین اخلاقی و فرهنگی در ورزش کوهنوردی بسیار مهم است که متاسفانه کمتر روی آن کار شده است.

عباس چشمه قصابانی در این باره می گوید: کوهنوردی ورزش نیست بلکه سبک زندگی است چراکه افراد باید در این رشته یاد بگیرند و بدانند که چگونه از تیم خود و یکدیگر حمایت کنند.

وی می گوید: در راستای موازین اخلاقی و فرهنگی باید کتاب ها و مقاله های زیادی نوشته شود و برای کوهنوردان کلاس هایی برای آشنایی بیشتر با این موازین در رشته کوهنوردی گذاشته شود. در رشته کوهنوردی برای غارنوردی، صخره نوردی و غیره کتاب هایی نوشته شده و کلاس و کارگاه اموزشی برگزار می شود اما برای فرهنگ کوهنوردی تا به حال کلاسی برگزار نشده است که باید به این امر توجه ویژه ای شود.

چشمه قصابانی با بیان اینکه تا به حال روی افراد کوهنورد از لحاظ رعایت موازین اخلاقی و فرهنگی کار نشده است، گفت: در این راستا باید اهتمام زیادی توسط مسئولان مرتبط صورت گیرد. اخیرا بحث فرهنگ کوهنوردی با موارد غیرفنی باعث شده است تا تیم های کوهنوردی انسجام و وحدت خاص خود را نداشته باشند و این موضوع در بین آنها کمرنگ شده است.

هم چنین احترام ها در کوهنوردی اصالت خود را از دست داده است و گاهی اعضای تیم احترام پیشکسوت ها در این رشته را به جا نمی آورند و از مدیر تیم حمایت همه جانبه ای انجام نمی دهند که این امر منجر به یکی از مشکلات در کوهنوردی شده است. بیش ترین فعالیتی که در این راستا باید انجام شود گذاشتن کلاس های آموزشی برای کوهنوردان است.

چشمه قصابانی می گوید: در راستای کوهنوردی تجهیزات خوبی در بازار وجود دارد اما متاسفانه دور شدن از فرهنگ اصیل کوهنوردی به مشکلات افزوده است و هر کس به فکر خود و صعود به قله است و کار گروهی را نادیده می گیرد. گاهی افراد می خواهند به صورت سرعتی و انفرادی به قله صعود کنند که البته نمی شود این امر را مضموم شمرد. بهتر است صعودها به صورت تیمی انجام شود.

متاسفانه در ایران صعود تیمی کمرنگ شده است و حالت با هم بودن و طبیعت گرایی خود را از دست داده است. هنگامی که افراد می خواهند به قله صعود کنند باید نکات ایمنی را در نظر گیرند و فقط به فکر صعود نباشند و موازین عرفی را در جامعه کوهنوردی مورد توجه قرار دهند.

سخنگوی هیئت کوهنوردی استان همدان بیان داشت: عمده مشکلاتی که در کوهنوردی استان جود دارد این است که با توجه به گسترش کوهنوردی و هم پوشانی که در تفریح آن وجود دارد اکثر کسانی که به کوه می روند کوهنورد واقعی نیستند. صدا و سیما و اصحاب رسانه باید در راستای فرهنگ سازی در بین افرادی که کوه می روند، ورود پیدا کنند و فرهنگ غنی کوهنوردی را در بین افراد و عموم جامعه بازسازی کنند.

در کوهنوردی گاهی دیده می شود افرادی به کوه می آیند که اصلا به فرهنگ کوهنوردی آشنا نیستند و موجب آزار افراد در کوه می شوند و فقط برای تفریح به آنجا آمده اند و در نهایت با آتش زدن علف ها، جا به جایی سنگ ها و آلوده کردن محیط زیست از کوهستان خارج می شوند.

در این راستا باید فرهنگ سازی خوب و کارآمدی توسط مسئولان ذی ربط صورت گیرد تا دیگر با این مشکلات مواجه نشویم.

امید است، عموم مردم با فرهنگ کوهنوردی آشنایی بیشتری پیدا کنند و بتوانند از این مواهب الهی و طبیعی به خوبی استفاده کنند چراکه مردم حال وام دارانی برای نسل آینده هستند.

گزارش از: مهری درویش قنبر – خبرگزاری مهر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید