هفتم آبان ماه روز کورش بزرگ گرامی باد

توسط

روز کورش بزرگ، روز همزمانی با آن لحظه تاریخی است که منشور حقوق بشر این شخصیت استثنایی تاریخ اعلام شد.

یادمان باشد که روز کورش بزرگ، روز تولد او نیست، روز شروع امپراتوری او هم نیست، بلکه روزی است که او آشتی خواهانه به بابل اندر شد، سربازان بسیار او دوستانه در بابل گام برداشتند و او نگذاشت کسی در تمامی سرزمین های سومر و اکد ترسانده شود.

او مردمان ستمدیده را از درماندگی رهانید، آوارگان را به خانه های خود بازگرداند، بردگان را از بیگاری نجات داد، و فرمان داد که هر کسی برای انتخاب مذهب و محل سکونت خود آزاد باشد. روزی که در تقویم های جهانی با 29 اکتبر مصادف است.

روز کورش بزرگ، روز همزمانی با آن لحظه تاریخی است که منشور حقوق بشر این شخصیت استثنایی تاریخ اعلام شد. بدون شک بزرگداشت و برگزاری چنین روزی می تواند همانقدر ساده اما با شکوه و زیبا باشد که حضور ساکت و باستانی کورش بزرگ در گوشه ای از شهر خفته در خاک دشت پاسارگاد.

هفتم آبان «بابل» آزاد شد، بابل از ستم نبوکدنزر (بخت النصر) آزاد شد و فرمان کوروش بزرگ بر استوانه ای گلی نقش بست. استوانه ای که نمایشی از بشر دوستی ایران است، نمادی از انسانیت مردی بزرگ به نام کوروش و 7 آبان روز صدور انسانیت است، روز به نوشتار در آمدن منشور حقوق بشر، روزی که کوروش بزرگ را باید بزرگ داشت. شایسته است، 7 آبان، روز کوروش بزرگ را که تاریخ نویسان او را بنیانگذار کشور ایران می دانند بیش از پیش گرامی بداریم. اندیشه و کردار و گفتار نیک کورش در همه دوران ها ستودنی است.

4 نظر
 1. فرزانه 13 سال قبل
  پاسخ

  کورش انسان بزرگیست، اما متاسفانه او با رفتنش همه چیو برد … کاش برگردیم به اون روزها به اون روزهای باشکوه. اما همه جای دنیا فقط با خواستن همه چی درست نشده

 2. هاجر 13 سال قبل
  پاسخ

  من تو تاریخ در مورد کورش خیلی خوندم اما کسیو ندیدم که به حرفاش عمل کنه فقط میگیم کی بود و چی میکرد نمیدونم چرا نمیخوایم ازش یاد بگیریم ؟؟؟

 3. آذر کیوان 13 سال قبل
  پاسخ

  و چقدر هم ما این روز رو گرامی میداریم و ادامه دهنده راهش هستیم کاش من که نزدیک هستم وقت داشتم یه سر برم پاسارگاد

 4. شیما 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام منم تبریک میگم بهتون … من آپم بیا … راستی چه تفاهمی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید