فیلم معروف ترین شرپای تاریخ ساخته می شود

توسط

جنیفر پیدام فیلمساز استرالیایی که با فیلم مستندش با عنوان «شرپا» تحسین شده است، حالا یک فیلم داستانی با تکیه بر قصه واقعی درباره معروف ترین شرپای تاریخ می سازد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فیلم مستند «شرپا» ساخته جنیفر پیدام برای نخستین بار جمعه شب در جشنواره تلوراید اکران جهانی شد و اقبال وسیعی را برانگیخت.

این کارگردان استرالیایی که مخاطبان زیادی دارد، اعلام کرده قصد دارد هنوز در فضای اورست بماند و این بار یک فیلم درباره زندگی تنزینگ نورگی مشهورترین شرپای تاریخ بسازد. این شرپای نپالی-هندی برای همراهی با ادموند هیلاری برای رسیدن به بلندترین قله جهان در ماه می 1953 شهرتی جهانی یافت.

سِر ادموند هیلاری کوهنورد و کاشف و نیکوکار نیوزلندی و تنزینگ نورگی نپالی نخستین انسان هایی بودند که به قله اورست صعود کردند. این دو نفر که در بیست و نه مه 1953 در ساعت 11:30 به قله اورست رسیدند. آنها عضو یک هیات انگلیسی به سرپرستی جان هانت بودند که از مسیر یال جنوب شرقی با عبور از آبشار یخی و لوتسه فیس به قله رسیدند.

پیش از وی تلاش های فراوانی برای فتح اورست صورت گرفته بود. در سال 1924 جرج مالوری در تلاش برای فتح قله جان خود را همراه اندرو اروین از دست داد.

ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی

جنیفر پیدام که برای پروژه های مختلف نزدیک به یک دهه است به هیمالیا سفر می کند، مستندی دیگری نیز با عنوان «معجزه بر اورست» ساخته است. او اکنون در حال تهیه فیلم جدیدش با عنوان «کوهستان» درباره زندگی شرپای مشهور است.

فیلم «شرپا» در جشنواره فیلم سیدنی به نمایش درآمد و قرار است پس از تلوراید به تورنتو برود. حقوق پخش جهانی این فیلم را دیسکاوری خریداری کرده تا از 2 اکتبر در سینماهای آمریکا به نمایش درآید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید