جرج مالوری ببین، قله آنجاست!

توسط

بیش از 90 سال از زمانی که جورج مالوری بریتانیایی جمله معروف خود را به کار برد، می گذرد. مالوری در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسیده بود: “چرا برای صعود اورست به آنجا می رود؟” عنوان کرد: “برای اینکه این کوه آنجاست!” این کلمات جرج مالوری جزو مشهورترین واژگان در بین کوهنوردان است.

گروهی بر این عقیده هستند که جمله فوق متعلق به خبرنگاری است که برای جلب توجه خوانندگانش آن را بیان کرده است، اما بعدها این جمله به عنوان معروف ترین جمله تاریخ کوهنوردی به مالوری نسبت داده شد.

جرج هربرت لی مالوری (زاده 18 ژوئن 1886 – درگذشته 18 ژوئن 1924) کوهنوردی انگلیسی بود که برای اولین بار در دهه 1920 میلادی از سوی کشور انگلستان برای فتح قله اورست راهی هیمالیا شد.

او سه بار اقدام به صعود کرد اما در مرتبه سوم به همراه اندرو اروین در مکانی نامعلوم در قسمت های فوقانی تیغه شرقی کوه اورست ناپدید شد. مشخص نیست که ناپدید شدن او بعد یا قبل از رسیدن به قله اورست بوده است اما آخرین بار وی و همراهش تنها در فاصله چند صد متری قله مشاهده شده بودند. این کار او اولین تلاش انسان برای فتح قله اورست محسوب می شود. با این حال تا کنون مشخص نشده است که آیا او موفق به فتح قله اورست شده بود یا خیر.

جورج مالوری صعود نهایی خود به اورست را به همراه اندرو اروین آغاز کرد. اما هیچگاه به کمپ آخر خود بازنگشت. سرنوشت مالوری برای 75 سال نامشخص بود تا اینکه نهایتا در سال 1999 بدن یخ زده اش پایین تر از پله دوم جبهه شمالی اورست کشف شد. او اورست را دوست داشت. نه فقط به خاطر آنکه کوه آنجا بود! بلکه برای اثبات توانایی های بشر در برابر قطب سوم زمین.

گفتنی است؛ اورست را پس از قطب شمال و قطب جنوب به عنوان قطب سوم کره زمین می شناسند.

از زمان تلاش مالوری تاکنون بالغ بر 7000 انسان به قله اورست صعود کرده اند، اما حاصل تلاش این افراد و هزاران نفری که موفق به فتح این کوه نشده اند، بر جای ماندن ده ها تن زباله و بیش از 280 کشته در این کوه است که بالغ بر 150 تن از نفر از این تعداد کشته همچنان در اورست به جای مانده اند!

امروز 18 ژوئن برابر با یکصد و سی امین سالروز تولد جورج مالوری از پیشگامان صعود به اورست است.

این مطلب با کمک گرفتن از مطلبی در وبلاگ کوه قاف نوشته شده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید