عملیات 18 ساعته انتقال جسد در کوه دماوند

توسط

پیکر کوهنورد 55 ساله بندرعباسی که شامگاه پنجشنبه در قله دماوند پیدا شد، از ارتفاعات منتقل و جمعه شب به اداره پزشکی قانونی «آمل» تحویل شد.

«جمشید نیکزاد» رئیس جمعیت هلال احمر آمل در این باره گفت: جسد مرحوم «کرامت صادقی» شامگاه گذشته از سوی کوهنوردان در حال صعود به قله دماوند پیدا شد. جسد این کوهنورد پس از 28 روز مفقود بودن، توسط کوهنوردان همدانی پیدا شد. این کوهنوردان موقعیت جسد یافته شده را به فدراسیون کوهنوردی اعلام کرده و با اطلاع عوامل امداد و نجات هلال احمر موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: پس از اطلاع از پیدا شدن جسد این کوهنورد، تیم عملیاتی 6 نفره یخنوردی و کوهستان با تجهیزات فنی صخره نوردی و یخنوردی وارد میدان شدند. از ساعت 3 بامداد جمعه عوامل امداد کوهستان با حضور در قله دماوند، راهی دره یخی و یخچال «یخار» شدند، این دره یکی از دره های صعب العبور منطقه لاریجان است که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در ابتدا عملیات انتقال پیکر مرحوم «صادقی» را با مشکل رو به رو کرد.

نیکزاد با تأکید بر اینکه مرحوم «برکت صادقی» در تاریخ 29 اردیبهشت امسال قصد عزیمت به قله دماوند را کرد، ادامه دارد: در تاریخ 30 اردیبهشت مفقود شدن این کوهنورد تأیید شد و پس از آن عملیات متعدد زمینی و هوایی با بالگرد امداد و نجات برای یافتن پیکرش بی نتیجه ماند.

وی در ادامه گفت: تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر مستقر در پلور با عبور از دره های خطرناک با شیب زیاد، توانستند پس از 18 ساعت جسد این کوهنورد را به ارتفاعات پایین تر منتقل کنند و بالاخره حدود ساعت 21 جمعه شب جسد یافته شده به نیروی انتظامی و سازمان آرامستان شهرداری آمل تحویل داده شد تا پس از جا به جایی به سردخانه، جهت مشخص شدن علت اصلی مرگ به پزشکی قانونی انتقال داده شود.

او در باره جزئیات بیشتر این انتقال گفت: جسد یافته شده در ارتفاع 4 هزار و 900 متری کوه دماوند مشاهده شد و در بررسی اولیه جنازه به صورت کامل بوده، ولی دچار یخ زدگی و شکستگی بوده است. عملیات دسترسی به جنازه در یخچال یخار 10 ساعت به طول انجامید و کار انتقال جسد نیز 8 ساعت طول کشید.

وی در پایان گفت: کوهنوردانی که قصد صعود به قله دماوند را دارند، حتما قبل از عزیمت به ارتفاعات با فدراسیون کوهنوردی هماهنگی کرده و همنوردان، دوستان و خانواده خود را از وضعیت سلامتی خود با خبر کنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید