ایمن سازی قدمگاه هیلاری در مسیر صعود قله اورست

توسط

برای تسهیل در عبور از قدمگاه هیلاری وزارت توریست نپال تصمیم گرفته با بهره گیری از شرپاهای حاضر در اورست، تعداد طناب های ثابت مسیر را افزایش دهد. این امر موجب توقف کمتر کوهنوردان در این مسیر شده، خطرات موجود را که طی سال های قبل بروز کرده و موجب مرگ چندین کوهنورد شده بود کاهش خواهد داد.

در حالی که بهار هر سال صدها کوهنورد از سراسر دنیا برای صعود به بام دنیا راهی کشور نپال می شوند، مشکلات عبور از صخره های موجود در ارتفاع 8790 متری که به قدمگاه هیلاری مشهور است همواره موجب رخدادهایی تلخ می شود. در این مکان کوهنوردان خسته ای که چندین ساعت را صرف صعود به بام دنیا نموده اند و یا در بازگشت از قله می باشند، مجبور به توقف برای عبور می شوند و تک طناب قرار داده شده در آن عاملی است تا افراد یک به یک از این نقطه عبور نمایند. خستگی و رقیق بودن هوا موجب می شود تا حوادثی تلخ جان کوهنوردان را تهدید نماید.

داوا استیون شرپا عضو اتحادیه هماهنگ کننده اکسپدیشن ها عنوان داشت: “در محل هایی چون نوارزرد، گرده ژنویها، بالکونی و قدمگاه هیلاری که به دلیل محدودیت عبور و مرور همواره کوهنوردان تهدید می شوند، اقدام به نصب طناب های ثابت بیشتری می گردد. پیش از آغاز صعودهای جمعی کوهنوردان به قله اورست این امر توسط شرپاهای مجرب حاضر در منطقه صورت خواهد گرفت”.

دولت نپال باتوجه به درگیری کوهنوردان با شرپاها که سال گذشته در مسیر کمپ 2 به 3 رخ داد، اقدام به استقرار نیروهای نظامی در کمپ اصلی اورست خواهد نمود تا نظم منطقه را تضمین نمایند. همچنین دولت نپال به منظور کاهش میزان زباله های منطقه طرح های مختلفی را به مورد اجرا درخواهد آورد. بر اساس طرح جدید دولت نپال هر کوهنورد ملزم به تخلیه 8 کیلو زباله از کمپ های بالاتر می باشد.

لازم به ذکر است از زمان نخستین صعود ادموند هیلاری و تنسینگ نورگی به بام دنیا در سال 1953 تاکنون بیش از 5000 نفر موفق به صعود این کوه شده اند و در مجموع بالغ بر 250 کوهنورد در این کوه جان باخته اند.

منبع: وبلاگ کوه قاف

1 نظر
  1. مهوش 10 سال قبل
    پاسخ

    اميد كه با افزايش ايمن سازی ها مسير صعود به قله اورست برای تمامی كوهنوردان عزيز هموار شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید