روز جهانی کوهستان خجسته باد

توسط

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003، روز 11 دسامبر را به عنوان «روز جهانی کوهستان» تعیین نمود و از سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) خواست تا مسئولیت هماهنگی و اجرای این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد.

این تصمیم، در پی موفقیت سازمان ملل در اعلام سال 2002 به عنوان “سال جهانی کوه ها” بود که توانست آگاهی جهانی درباره کوه‌‌ها را افزایش دهد، موجب تشکیل کمیته های ملی کوهستان در 78 کشور شود و با ایجاد سازمان “همکاری کوهستانی” (Mountain Partnership) هم بستگی جهانی در این زمینه را افزایش دهد. نهاد “مشارکت بین المللی برای کوه ها” هر ساله با انتخاب یک موضوع، از اعضای خود در سراسر جهان دعوت می کند تا با اجرای آیین های ویژه نظیر برگزاری نشست و همایش، انتشار ویژه‌ نامه، برگزاری جشن، اعلام از طریق رسانه ها و … برای بزرگداشت این روز تلاش کرده و بر اهمیت نواحی کوهستانی تأکید نمایند.

روز جهانی کوهستان، فرصتی است برای آگاهی بخشی در زمینه اهمیت کوه ها در زندگی، تاکید بر فرصت ها و الزام ها در گسترش منطقه های کوهستانی، و ایجاد همکاری برای دگرگونی های مثبت در کوه ها و سرزمین های پر ارتفاع جهان. هم چنین فرصتی است برای سازمان های دولتی، غیردولتی و دوستداران کوهستان تا در جهت ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد سازوکارهای مؤثر حفظ و توسعه پایدار نواحی کوهستانی تلاش کنند.

خوشبختانه هر سال بر تعداد سازمان های غیردولتی و تشکل های کوهستان که آئین روز جهانی کوهستان را گرامی می دارند، افزوده شده اما در این میان هنوز جای سازمان های ذیربط دولتی به عنوان مسئولین اصلی خالی است و با وجودی که کوهستان ها از مهم ترین و تأثیرگذارترین نواحی و زیست بوم های کشور هستند، این روز هنوز جایگاه و اعتبار لازم را در کشور به دست نیاورده و از این فرصت به درستی بهره گرفته نشده است.

موضوع روز جهانی کوهستان در سال جاری میلادی (2013)، “کوه ها – کلید آینده ای پایدار” تعیین شده است.

کوه چون عارف رویا دیده، دامن از روی و ریا بر چیده
سر فرا داشته بی وحشت غول، با جمال ملکوتی مشغول
شب سر از مشوق چو بردارد کوه، تا دل عرش خبر دارد کوه
کوه گر روشن و گر تاریک است، تا بخواهی به خدا نزدیک است
«شهریار»

من نیز دسامبر «روز جهانی کوهستان» را گرامی داشته و به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنان که در راه حفظ و حراست از این منابع عظیم و سرمایه های ارزشمند می کوشند، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می کنم.

یک روز بعد از این روز خجسته و زیبا، به همراه تعدادی از دوستانم به همراه گروه طبیعت گردی “باران مهر” برای کویرنوردی راهی “کویر همت آباد” در استان خراسان جنوبی و شهرستان قائن شدیم که گزارش آن را بزودی در وبلاگم قرار خواهم داد.

همواره چون کوه استوار و پاک، و همیشه برفراز و برقرار باشید.

2 نظر
 1. هومه 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام آقای رودکی تا قاین آمدین یک اطلاع میدادین تا در خدمتتون می بودیم.

  • مدیر 11 سال قبل
   پاسخ

   شما لطف دارین خانم شکوفه فر باعث افتخارمان بود اگر با شما دیداری داشتیم. اتفاقا قبل از اجرا و در حین اجرای برنامه، به این موضوع فکر کرده بودم ولی چون برگشت مان دیر شد و به شب خوردیم؛ فکر کردم شاید بدموقع باشه! لذا تصمیم گرفتم مزاحم شما نشوم وگرنه می شد همون یک ساعتی که آرامگاه بزرگمهر قاینی بودیم همدیگر را ملاقات کنیم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید