مشکلات کوهنوردی مستقل از نگاه لیلا اسفندیاری

توسط

لیلا اسفندیاری بانوی بزرگ کوهنوردی ایران در تاریخ چهارشنبه 24 فروردین 90 مصاحبه ای با مجله ی اطلاعات هفتگی شماره 3462 در باره “مشکلات کوهنوردی مستقل ایران” انجام داده است که چکیده آن را در زیر می خوانید.

کوهنوردی مستقل در کشور ما با چالش ها و مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند اگر فردی بخواهد بصورت مستقل و فارغ از حمایت فدراسیون اقدام کند هیچ گونه کمک و حمایتی از جانب آن ها صورت نمی گیرد و مجبور است اگر از تمکن مالی خوبی برخوردار است تمامی هزینه های صعود را خود متقبل شود و در غیر اینصورت باید بدنبال اسپانسر بگردد.

در صورت بودن اسپانسر، باز هم به خاطر مسائل و مشکلات فراوان که یکی آنها عدم امکان تبلیغات تلویزیونی است اسپانسرها از سرمایه گذاری در این ورزش امتناع می ورزند به همین دلیل است که بسیاری از کوهنوردان خوب ایرانی قادر نیستند به قلل خارج از ایران صعود کنند.

من بعنوان یک کوهنورد از کارشناسان مستقل و مسئولان سازمان تربیت بدنی درخواست دارم در این مورد آسیب شناسی کرده و بررسی جامع و دقیقی انجام دهند که چرا برای یک صعود مستقل، یک کوهنورد باید کوهی از مشکلات را تحمل کند و چرا فدراسیون به عنوان یک تشکل سیاست گذار و تشکلی که می بایست از جامعه کوهنوردی حمایت کند خود بعنوان یک رقیب با کوهنوردان مستقل برخورد می کند و برخی از مواقع نیز برای کوهنوردان سنگ اندازی می کند.

ما باید برای صعود مستقل بصورت شخصی دنبال دریافت ویزا و تهیه ی بلیط و مجوز صعود و غیره باشیم و فدراسیون هیچ گونه همکاری با ما ندارد مگر اینکه قرار باشد از طریق فدراسیون و به نام فدارسیون صعود کنیم فدراسیون در حال حاضر به جای سیاست گذاری در کوهنوردی به امور جزیی می پردازد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید