درگذشت نوربرت جاز کوهنورد نامدار سوئیسی

توسط

نوربرت جاز کوهنورد نامدار سوئیسی در یک حادثه سقوط در کوه های سوئیس جان باخت.

او سابقه صعود بدون اکسیژن به 13 قله 8000 متری را در کارنامه کوهنوردی خود داشت و تنها صعود به اورست را برای پیوستن به باشگاه 8000 متری ها نیاز داشت، از سال 2008 و پس از آخرین تلاش خود برای دست یابی به این کوه با هیمالیای هشت هزار متری ها وداع کرده بود.

نوربرت جاز 55 ساله راهنمای حرفه‌ای کوهنوردی در ایالت گراوبوندن سوئیس و از همنوردان ارهارد لورتان فقید سومین فاتح هشت هزار متری ها در صعود به نانگاپاربات، ماناسلو و آناپورنا به شمار می آمد.

نوربرت جاز روز 10 جولای در تلاش برای صعود قله 4049 متری Piz Bernina به همراه دو کوهنورد ایتالیایی در ارتفاع 3900 متری مسافت 160 متر سقوط کرد که متاسفانه منجر به مرگ او شد. دو همنورد جاز نیز به شدت مجروح شدند.

نوربرت جاز تنها صعود به اورست را برای پیوستن به باشگاه 8000 متری ها نیاز داشت.
نوربرت جاز سابقه صعود به 13 قله بالای هشت هزار متر را داشت.

در کارنامه جوانی نوربرت جاز صعود ماترهورن در 12 سالگی و صعود به سه جبهه شمالی آلپ، گراندژوراس، ماترهورن (انفرادی) و آیگر پیش از 20 سالگی به چشم می‌خورد. در سال 1984 جاز به همراه لورتان اقدام به یک تراورس تکرار نشدنی در خط الراس شرقی آناپورنا کردند که 6 روز به طول انجامید. یکسال بعد نوربرت جاز به همراه مارسل رودی (مرگ در ماکالو) در صعود به کی دو (K2) انگشتان پای خود را از دست داد.

نوربرت جاز در مجموع در دهه هشتاد 6 قله و در دهه نود 4 قله هشت هزار متری را صعود کرد. او از سال 2002 تا 2006 سه قله از مجموع 4 قله باقیمانده 8000 متری خود را نیز صعود کرد. اما سکته ای خفیف در بازگشت از کانچن چونگا او را از تلاش برای صعود بدون اکسیژن به اورست بازداشت. در سال 2008 او تلاش مجددی را برای دستیابی به اورست صورت داد. اما این امر بدون کپسول اکسیژن مصنوعی میسر نشد و نوربرت جاز نیز تصمیم گرفت برای همیشه ضمن وداع با اورست با خاطره 8000 متری هایش صعود کند، بدون آنکه دست به کپسول و ماسک اکسیژن بزند!

او سرانجام در زادگاهش به خاک سپرده شد. یادش گرامی

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید