ایرانیان با رشته گردشگری غریبه اند!

توسط

در حالی که دولت به دنبال جایگزین اقتصاد گردشگری به جای اقتصاد وابسته به نفت است، خانواده ها چندان با رشته و شاخه های گردشگری آشنا نیستند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) یازدهمین نشست علمی و تخصصی از سلسله نشست های «چشم انداز صنعت گردشگری در ایران» با عنوان «نقد کتاب های تالیفی دانشگاهی برای رشته های گردشگری» عصر دوشنبه 25 مرداد با حضور عادل تقوی، رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، دکتر حمید عامریان، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و فعال گردشگری و دکتر شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تالار اجتماعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد.

دکتر شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تالیف کتاب به ویژه از دو سال و نیم گذشته یکی از مهم ترین چالش های مباحث حوزه آموزش گردشگری است. توجه مسئولان کشور به مقوله گردشگری موجب رشد هتل سازی در کشور شده به طوری که طی سه سال گذشته 35 هتل راه اندازی شده است؛ در حالی از تامین زیرساخت های گردشگری بحث می شود که صحبتی از آموزش نیروی انسانی وجود ندارد؛ همچنین کتاب های مناسبی نیز برای آموزش این نیروی انسانی در بازار دانشگاهی موجود نیست.

وی با انتقاد از تدوین نامناسب سرفصل های درسی برای دانشجویان رشته گردشگری و رشته های مرتبط افزود: بیش تر سرفصل های این حوزه مناسب دانشجویان گردشگردی نیست؛ در حالی که این دسته از دانشجویان به کتاب های مهارت آموزی نیاز دارند، بیش تر منابع شامل مباحث نظری است. باید بین 50 تا 70 درصد کتاب های دانشگاهی این رشته به مباحث مهارت آموزی اختصاص داشته باشد. علم دانشجویان گردشگری با مشاهده افزایش پیدا می کند.

تدوین 50 سرفصل جدید در حوزه گردشگری

امیرانتخابی درباره فعالیت های موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تدوین سرفصل های جدید گفت: طی یکسال گذشته 50 سرفصل جدید در موسسه تدوین شده؛ اهداف دولت در حوزه گردشگری، نیازسنجی و ظرفیت های بازار کار در تدوین این سرفصل ها در نظر گرفته شده است.

ترجمه تنها راه کسب تجربه در حوزه گردشگری نیست

این فعال آموزشی در حوزه مباحث گردشگری اظهار کرد: حمایت چشم گیری برای تالیف کتاب با موضوعات مختلف گردشگری صورت نمی گیرد. بیش تر کتاب های این حوزه ترجمه است. معتقدیم که بهره گیری از تجارب دیگر کشورهای در حوزه گردشگری منحصر به ترجمه آثار آن ها نیست. برای تقویت جریان تالیف کتاب با موضوع گردشگری موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراخوانی را منتشر کرد. براین اساس از همه استادان مولف دعوت شد تا برای توسعه ادبیات گردشگری به تولید محتوا بپردازند البته مقوله مهارت آموزشی نیز در این فراخوان مورد تاکید قرار گرفت.

امیرانتخابی افزود: انتشار فراخوان بازنگری و تدوین کتاب های دانشگاهی گردشگری نیز از دیگر برنامه های موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. تقویت پژوهش با هدف تولید محتوا بر میانی پژوهش نیز از دیگر برنامه های موسسه است.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به آشنایی اندک خانواده ها با رشته گردشگری گفت: در حالی که دولت به دنبال جایگزین اقتصاد گردشگری به جای اقتصاد وابسته به نفت است، خانواده ها چندان با رشته و شاخه های گردشگری آشنا نیستند.

منبع: تالیف کتاب آموزشی از مهم ترین چالش های گردشگری است

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید