کمپین “قلب من برای میراثمان می تپد” برای نجات محیط زیست ایران

توسط

گردشگران، طبیعتگردان و راهنمایان گردشگری دورهم جمع شدند تا به داد چشمه های باداب سورت برسند آن ها این محوطه گردشگری را از زباله تمیز و برای عبور گردشگران مسیر سنگی مشخص کردند.

موسسه آموزشی ارسباران حدود 70 نفر از گردشگران، طبیعتگران و راهنمایان تورهای گردشگری را در قالب یک «تور مسئولانه» به دیدن چشمه های باداب سورت برد تا با کمک آن ها این محوطه گردشگری را از وجود زباله هایی که مسافران دیگر روی زمین ریخته بودند، پاک کنند. کار دیگر آن ها ایجاد مسیری برای رفت و آمد گردشگران در دور تا دور حوضچه ها بود تا گردشگران، دیگر به خود اجازه ندهد که پا روی چشمه ها و حوضچه های باداب سورت بگذارند بلکه از مسیری که برای آن ها تعریف شده حرکت کنند.

70 راهنمای گردشگری و طبیعت گردی از موسسه های آموزشی مختلف گردشگری آمده بودند و برخی دیگر از گردشگران و طبیعت گرانی بودند که دلشان برای میراث طبیعی کشورشان می تپید. آن ها در اقدام دیگری تابلوهای تفسیری و تحذیری نصب کردند تا گردشگران را نسبت به میراث طبیعی و خدادادی چشمه های باداب سورت در چهاردانگه استان مازندران حساس کنند و به آن ها بفهماند که این چشمه های آب معدنی شکننده، با ماشین سواری روی آن ها و یا پیاده روی و شنا در حوضچه هایش از بین می روند و آن وقت است که دیگر نه تنها مازندرانی ها بلکه ایرانیان از وجود آن ها بی بهره می شوند. همه این 70 نفر در یک روز توانستند این کارها را انجام دهند. آن ها یک پویش تشکیل داده اند و نامش را «قلب من برای میراث مان می تپد» انتخاب کردند.

مسیر ویژه برای بازدید چشمه های باداب سورت

این کمپین در تیر ماه سال 94 با هدف حفاظت از میراث ملموس و ناملموس بشری، گسترش فرهنگ نگاهداشت طبیعت و تاریخ و هدایت تلاشی همگانی برای ساختن آینده ای روشن برای نسل بعد تشکیل شد. این پویش یک سازمان مردم نهاد و غیرانتفاعی است که برای پیشبرد اهداف جمعی خود نیازمند همت و حمایت تمامی سازمان ها و افرادی است که به سرنوشت میراث ایران علاقه مند هستند.

روی بنری که در ورودی محوطه تاریخی و طبیعی چشمه های باداب سورت نصب شد، درباره این کمیپین توضیحاتی داده و تصاویری از باداب سورت در دهه 80 که پر آب و زیبا بوده، منتشر شده است. این تصویر با تصویر دیگری از آن چشمه ها در دهه 90 مقایسه شده که نشان می دهد برخی افراد با موتور روی حوضچه ها رفته و آن را نابود کرده اند. این در حالی است که چنین چشمه هایی در ترکیه به خوبی نگهداری می شوند.

این تصاویر مقایسه ای در کنار هم با این هدف کنار یکدیگر قرار داده شده که گردشگران بتوانند مفهوم حفاظت از آثار طبیعی را درک کنند و آن را با جاذبه های مشابه در کشورهای همسایه مقایسه کنند. چرا که در ایران اگرچه این حوضچه های آب معدنی به خوبی حفاظت نمی شود و با موتور و ماشین از روی آن ها عبور می کنند اما در کشورهای همسایه مانند ترکیه برای دیدن این چشمه ها صدها دلار از گردشگران پول دریافت می کنند.

علی شادلو مدیر مجموعه گردشگری و آموزشی ارسباران و مدیر این کار مردمی است گفت: تمام ژئوسایت های گردشگری در دنیا یک مسیر گردشگری دارند که اجازه می دهد به گردشگران تنها در آن مسیرها حرکت کنند اما در سایت چشمه های باداب سورت چنین چیزی نه تنها وجود نداشت بلکه مردم با نیسان و موتور از روی آن رد می شدند و متاسفانه شایعات درباره شفا بخشیدن این آب ها موجب شده تا مردم در حوضچه های آن آب تنی کنند. این عوامل موجب تخریب حوضچه ها شده است. از سوی دیگر برای اینکه به گردشگران و حتی جامعه محلی آموزش بهره بردن از این نعمت طبیعی را بدهیم اقدام به نصب تابلوهایی کردیم که در آن ها ارزش میراث طبیعی کشورمان توضیح داده شده است.

توری مسئولانه برای نجات چشمه های باداب سورت

شادلو و همسفرانش تابلوهای آهنی را در اطراف چشمه ها نصب کرده اند که با شرایط اقلیمی این محوطه طبیعی سازگار نیست. وی در پاسخ به این موضوع گفت: وقتی هیچ کاری در زمینه فرهنگ سازی نشده است، یک اقدام کوچک خودش پیشرفت بسیار بزرگی به حساب می آید. سازمان میراث فرهنگی در دقیقه 90 از ما حمایت معنوی کرد. توانستیم بانک کشاورزی را متقاعد به حمایت از کمیپنی کنیم که هیچ سابقه ای نداشته است.

وی افزود: از همسفران مان در این سفر نفری 75 هزار تومان گرفتیم تا بتوانیم مخارج یک سفر ارزان را تامین کنیم. بنابراین اگر از هیچی بتوانیم یک واحد فاصله بگیریم پیشرفت زیادی کرده ایم! قبول دارم که تابلوی آهنی سازگار با محیط نیست. اما بضاعت ما در همین حد بود. شاید اگر حمایت شویم بار دیگر این تابلوها را تغییر دهیم. استفاده از تابلوهای سنگی یا چوبی هزینه بر بود. این یک اقدامی است که تا کنون وجود نداشته، ممکن است بعد از واگذاری این ژئوسایت به سرمایه گذار بخش خصوصی، آنها به این فکر بیفتند که این تابلوها را عوض کنند. در همین راه هم بسیاری از جمله مردم روستای اورست به ما کمک کردند تا به اینجا برویم و هزینه سفرمان کمتر شود. آن ها اتاق هایشان و وسایل حمل و نقل گروه را برای رفتن به چشمه های باداب سورت رایگان در اختیارمان قرار دادند هر کجا که می ایستادیم پیشنهاد می شد تا سفر بعد به مکان دیگری برای پاکسازی برویم.

وی درباره اینکه مسیر مشخص شده برای بازدید از چشمه های باداب سورت کامل نیست و دور تا دور چشمه ها را احاطه نکرده است، گفت: امیدواریم افراد دیگر بیایند و خودشان مانند همین همسفران ما سنگ ها را از اطراف جمع کرده و این مسیر را تکمیل کنند. ما کاری را آغاز کردیم که بگوییم اینجا به یک مسیر گردشگری احتیاج دارد.

گردشگران در حال بازدید از چشمه باداب سورت

در همان زمان که اعضای پویش سنگ های ریز را دور تا دور حوضچه ها می چیدند تا بتوانند مسیری را برای گردشگران مشخص کنند، افراد دیگری نیز آمده و به آنها کمک کردند. در این میان برخی دیگر از همان مسیری رفتند که با سنگ مشخص شده بود. هر زمان گردشگری قصد داشت تا روی حوضچه ها برود، مورد تذکر قرار می گرفت و توسط یکی از این راهنمایان درباره آسیب های آن توضیحاتی را دریافت می کرد. برخی از راهنمایان گردشگری مسیری از آب های معدنی چشمه ها را که لجن گرفته بود را باز می کردند و لجن ها را برمی داشتند تا حوضچه ها تمیزتر شوند.

این کار آن ها موجب تعجب گردشگران می شد. آن ها می پرسیدند شما متعلق به روستای اورست و مالخواست نیستید پس چرا به خودتان زحمت می دهید. اعضای این کمپین به آن ها پاس می دادند که چون قلب مان برای میراث مان می تپد!

اعضای کمپین«قلب من برای میراث مان می تپد» قصد دارند این کمپین را در سازمان WTO ثبت و جهانی کنند. آن ها در اقدام دیگری، به غار علیصدر رفته و با کمک غواصان داوطلب، این غار را از زباله های 30 ساله ای که درون آب ریخته پاک می کنند. آن ها با حجم زیادی از زباله هایی که گردشگران غار علیصدر در آب ریخته اند، مواجه می شوند. با این وجود قرار است عده از افراد برای بررسی بیشتر چند نوبت دیگر به همدان سفر و شرایط را برای حضور غواصان آماده کنند.

منبع: دنیای سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید