کویرنوردی در کویر همت آباد

توسط

کویر همت آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان گمنام باشد، اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است.

روستای همت آباد از روستاهای کویری با پوشش گیاهی و جانوری نادر می باشد که سالیانه گروه های توریستی زیادی از اقصی نقاط ایران و حتی از خارج ایران، سختی سفر را به جان میخرند و برای بازدید به این روستا می آیند. روستای همت آباد در 145 کیلومتری شهرستان قاینات واقع شده است و دارای پوشش گیاهی و جانوری نادری از جمله وجود تاغ، اسکنبیل، دیودال، هوم و جانورانی از قبیل گربه شنی، روباه شنی، کفتار، گرگ، تشی، خرگوش و پرندگانی از جمله زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، کبک، تیهو، انواع شاهین و دودوک می باشد.

این روستا دارای کویر بکر و شنزارها و ریگزارهای زیادی جهت کویرنوردی و سافاری شن و اسکی شن و جاذبه های گردشگری دیگری مانند: بازدید از دق نمکی پترگان، لاله زارهای گله های شتر، شترسواری، آیین های سنتی و صنایع دستی عشایر طایفه بهلولی می باشد.

کویر همت آباد شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی؛ نعمت مهمی برای مردم زیرکوه به شمار می رود. این کویر در 65 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت آباد خواجه قرار دارد. این منطقه با وجود گونه های نادر جانوری و کویر بکر منطقه همت آباد می تواند به جاذبه مهمی برای ورود گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. کویر همت‌آباد مامن جانوران نایاب کویری و فعال‌ترین اکوسیستم بیابانی کشور است. بهار کویر از نیمه اسفند آغاز می شود و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می یابد. در این دو ماه زیباترین مناظر طبیعت در خشک ترین مناطق دنیا ایجاد می شود به گونه ای که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

شهرستان قائن سه ویژگی کشاورزی،‌ دامپروری و کویر دارد؛ کویر نعمت بزرگی برای مردم این منطقه است به شرط آنکه بتوان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد. کویر بکر همت آباد یکی از غنی ترین و فعال ترین زیست بوم های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است. یکی از ذخیره گاه های زیست کره تحت حفاظت سازمان ملل نیز به دلیل وجود نمونه گیاهی «اندمیک دیودال رقیمی» در این منطقه قرار دارد؛ این منطقه زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان و وجود پرندگان زیبای بسیاری بویژه زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، کبک، تیهو و جانورانی از قبیل گربه شنی، روباه شنی، کفتار، گرگ، تشی، خرگوش و … است.

پشت سرم را بنگرید چقدر زیباست. مثل نقاشی می مونه.

یعنی الان شما چی راجع به من فکر می کنید؟

بمیرم واسه خودم. الهی الهی … تریپ عاشقی گرفتم اینجا ، اینجا قصد داشتم توی افق محو بشم ولی با اصرار دوستان بی خیال شدم ، اگر دیدی جوانی توی کویر داره غمگین راه میره چش شده؟ اگه گفتین چش شده؟

کویر همت آباد زیرکوه نیازمند معرفی به گردشگران داخلی و خارجی است. در کویر این منطقه جاذبه های فراوانی وجود دارد که این قابلیت ها باید به مردم معرفی شود. پیش از ورود کویرنوردان به این منطقه کسی تصور نمی کرد که برخی گونه های نادر جانوری مانند گربه شنی هنوز در این منطقه وجود داشته باشند، اما اکنون که زیست این جانور در این منطقه ثابت شده، سازمان محیط زیست نیز برای حفاظت از آن برنامه ریزی کرده است. برای طبیعت دوستانی که به هر بهانه ای کوله بار سفر ببندند و راهی مناطق دست نیافتنی شوند، «گربه شنی» به عنوان یک گونه نادر جانوری گزینه جذابی است که در حوالی مرز ایران و افغانستان و در دل منطقه کویر همت آباد زیست می کند.

زیبایی کویر همت آباد را نمی توان در تنوع گیاهی و جانوری آن خلاصه کرد، بلکه چشم انداز این منطقه نیز برای بسیاری از طبیعت گران؛ شکوهمند جلوه می کند. می توان در این خطه با ایجاد سایت سافاری و راه اندازی کاروان شتر برای علاقه مندان به شترسواری جاذبه های دیگری هم ایجاد کرد تا رونق بخش کسب و کار مردم روستا شود. تجربه آسودن در زیر سیاه چادرهای عشایر این خطه و همسفره شدن با مردمان کویری موهبتی است که می توان در کنار اهالی همت آباد آن را درک کرد.

خداییش حرکت را داشته باشید. اووو .. خیلی فاز داد

کویر همت آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان گمنام باشد، اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده و به همین دلیل است روستای همت آباد حالا دیگر صاحب یک دفتر کویرنوردی است. در صورت تمایل و بازدید از این منطقه، دق پترگان، گونه های گیاهی و جانوری، کویرنوردی و چشیدن طعم غذاهای سنتی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید تا بهترین اوقات برای شما رقم بخورد.

آقای بهلوری تحصیل کرده رشته مدیریت جهانگردی از اهالی همین روستا هستند و به گرمی از مهمانان و گردشگرانی که به روستا وارد می شوند پذیرائی کرده و در اجرای یک برنامه خوب کویرنوردی و برنامه های جانبی می توانند به شما کمک کنند. آقای بهلوری یک وب سایت هم درباره آشنایی با کویر همت آباد و منطقه زیرکوه راه اندازی کرده اند.

گزارش و عکس ها: میثم رودکی

9 نظر
 1. مهوش 10 سال قبل
  پاسخ

  عجب عکسایی!!

 2. باران 10 سال قبل
  پاسخ

  نترسیدی نشیمن گاز بیاد سراغت؟

 3. موژان 10 سال قبل
  پاسخ

  خيلي هم خوب…

 4. سایه 10 سال قبل
  پاسخ

  عکساتون اینجا خیلی قشنگه ولی کودک درونتون خیلی فعال بوده … ولی چقدر کویر قشنگه

 5. مریم 10 سال قبل
  پاسخ

  نه خوشم اومد خوش عکسید

 6. ابراهیم غضنفری 10 سال قبل
  پاسخ

  عکسهای کویرهمت آباد واقعا بی نظیره دوست خوبم

 7. زهرا غضنفری 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام خسته نباشید. من غضنفری از بچه های روستای همت آباد هستم و در حال حاضر در مقطع فوق لیسانس در رشته تاریخ تمدن در دانشگاه تهران تحصیل میکنم. واقعا خوشحالم از اینکه می بینم روستام در حال پیشرفته. امیدوارم موفق باشید.

 8. محمد خلیلی 9 سال قبل
  پاسخ

  سلام میثم جان
  لذت بردم هم از گزارشت و هم از دیدن عکسات…
  مشتاق دیدار

 9. ملودی 8 سال قبل
  پاسخ

  من از بچه های همت آبادم و این باعث افتخارمه که اینجا به دنیا اومدم و بزرگ شدم. همت آباد قلب تپنده ی کویر است. برای تمام مردم بخصوص مردم عزیز روستام آرزوی سلامتی دارم و کمال تشکر را دارم از گروه های جهادی که اومدن و امسال تابستون زحمت های زیادی کشیدن برای ما.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید