دیداری از کویر همت آباد غنی ترین زیست بوم بیابانی

توسط

کویر همت آباد شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی؛ در 65 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت آباد خواجه قرار دارد.

روستای همت آباد از روستاهای کویری با پوشش گیاهی و جانوری نادر است که سالیانه گروه های توریستی زیادی از اقصی نقاط ایران و حتی از خارج ایران، سختی سفر را به جان می خرند و برای بازدید به این روستا می آیند.

روستای همت آباد در 145 کیلومتری شهرستان قاینات واقع شده است. کویر همت آباد شهرستان زیرکوه در خراسان جنوبی؛ نعمت مهمی برای مردم زیرکوه به شمار می رود. این کویر در 65 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت آباد خواجه قرار دارد.

بر طبق برنامه دو دیدار از کویر داشتیم. یکی شب و دیدار دوم در روز که کویرنوردی بود و بسیار زیبا بود. بعد از آنکه به روستا رسیدیم و در چند خانه روستایی بسیار زیبای اهالی محل که از قبل هماهنگ شده بودند اسکان داده شدیم. بلافاصله با چایی از ما پذیرائی شد. من به شخصه دوست داشتم چادر برپا کنم و شب را در چادر بخوابم لذا از قبل با خودم چادر آورده بودم و بلافاصه بعد از چای و کمی مشورت و اجازه گرفتن از صاحبخانه و سرپرست برنامه گوشه حیاط چادرم را برپا کرده و وسایلم را داخل آن چیدم. قرار بود بعد از خوردن چای، استراحت و صرف شام به سوی کویر حرکت کرده و برنامه هایی نظیر رصد ماه و ستارگان، اجرای موسیقی زنده محلی و غیره، آتش بازی و برافروختن آتش طبیعی و هیزم اجرا شوند.

کویر در شب فوق العاده آرامش خاصی به من داد هر چند که دوروبرم همه اش سروصدا بود ولی وقتی گوشه ای دراز کشیدم و ستارگان را تماشا کردم و به موسیقی سنتی گوش دادم خیلی لذت بردم و اینقدر آرامش به من تزریق شد که بدنم آرام و سبک شد، دوست داشتم همانجا به خواب فرو روم. ضمن اینکه جذاب ترین بخش برای من رصد ماه و ستارگان بود. بجز ماه، سیاره مشتری و قمرهایش و سحابی جبار را رصد کرده و توسط دوستان منجم مان اطلاعاتی راجع به این موارد برای ما بیان شد. اینکه میگن طرف مثل ماه است را بی خودی نمی گویند، چون واقعا ماه زیباست و من خیلی هیجان زده شده بودم وقتی آن را تماشا می کردم.

کویر همت آباد یکی از بکرترین، غنی ترین و فعال ترین زیست بوم های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است. یکی از ذخیره گاه های زیست کره تحت حفاظت سازمان ملل نیز به دلیل وجود نمونه گیاهی «اندمیک دیودال رقیمی» در این منطقه قرار دارد؛ این منطقه زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان و وجود پرندگان زیبای بسیاری بویژه زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، کبک، تیهو و جانورانی از قبیل گربه شنی، روباه شنی، کفتار، گرگ، تشی، خرگوش و … است.

عکاسی هم که طبق معمول به هیچ وجه فراموش نمی شود و من از تمامی سوژ ها و مراحل اجرای برنامه ها عکس می گرفتم. دوستان از قبل پیش بینی چای را هم کرده بودند تا افراد بتوانند دور آتش زیبایی که توسط بومیان برافروخته شد چای بنوشند و لذت ببرند. اجرای آتش بازی هم جالب بود و باعث شد هیجان خاصی در بین افراد ایجاد شده و با صدای کف و هورا از آن استقبال شود. دوستان بومی که ما را همراهی می کردند هم موسیقی نواختند و هم خواندند که خیلی به دلم نشست. هر چند از اجرای موسیقی دوستان مشهدی مان که با سه تار و دف بود هم باید تشکر کنم و بسی لذت بردم.

در کویر این منطقه جاذبه های فراوانی وجود دارد که این قابلیت ها باید به مردم معرفی شود. برای طبیعت دوستانی که به هر بهانه ای کوله بار سفر ببندند و راهی مناطق دست نیافتنی شوند، «گربه شنی» به عنوان یک گونه نادر جانوری گزینه جذابی است که در حوالی مرز ایران و افغانستان و در دل منطقه کویری همت آباد زیست می کند. زیبایی کویر همت آباد را نمی توان در تنوع گیاهی و جانوری آن خلاصه کرد، بلکه چشم انداز این منطقه نیز برای بسیاری از طبیعت گران؛ شکوهمند جلوه می کند. تجربه آسودن در زیر سیاه چادرهای عشایر این خطه و همسفره شدن با مردمان کویری موهبتی است که می توان در کنار اهالی همت آباد آن را درک کرد.

8 نظر
 1. مهوش 11 سال قبل
  پاسخ

  عالیه. ممنون از گزارشتون

  • مدیر 11 سال قبل
   پاسخ

   متشکرم مهوش خانم. شما به من لطف دارید و از اینکه همیشه تمامی مطالب منو مطالعه می کنید سپاسگذارم.

 2. باران 11 سال قبل
  پاسخ

  ای کاش عکسهای بیشتری می ذاشتی؟

 3. خوش بخت 10 سال قبل
  پاسخ

  این عکس ماه با دنباله دار را کی گرفتین؟ من ندیدمش؟

  • مدیر 10 سال قبل
   پاسخ

   این ستاره دنباله دار نیست بلکه آتیش بازی بچه هاست که فشفشه ها را به بالا پرتاب می کردند. منم توی یکی دو تا صحنه جالب چندتا عکس گرفتم.

 4. سایه 10 سال قبل
  پاسخ

  ایول آتیش بازی ….
  اون عکس فانوس که پشتش ماه تو آسمونه خیلی دوسسس دارم

 5. شهرام 10 سال قبل
  پاسخ

  میثم عزیز. از عکسهای زیبا و قشنگت ممنونم. سایتت هم عالیه. پیروز باشی

 6. مریم 10 سال قبل
  پاسخ

  بازم تنهاتنها

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید