گشایش مسیر تبریز بر روی تیغه شرقی هرم 2

توسط

از دیرباز منطقه سبلان و قلل مهم آن از جمله کسری و هرم های سه گانه، مورد توجه کوهنوردان به خصوص کوهنوردان فنی بوده و این محل به شایستگی محلی برای بالا بردن و یادگیری فنون کوهنوردی و انجام کارهای بکر و نو بوده است. قله هرم 2 به ارتفاع 4650 متر فنی ترین قله منطقه سبلان است و از هر طرف که صعود شود نیازمند کار فنی و تجربه کافی در این زمینه است.

مسیر انتخابی ما از سمت پیست اسکی آلوارس و کاسه هرم ها موسوم به هرم چال (4150 متر) بوده که از این کاسه با آشنایی به کارهای ترکیبی و صعودهای میکس می توان به قلل هرم 1 ، 2 و 3 دسترسی پیدا کرد. در وسط زنجیره این قلل هرم 2 به سان یک برج حیرت انگیز نظاره گر آنچه که پیرامون خود اتفاق می افتد است.

کروکی مسیر صعود از تیغه شرقی به قله هرم 2

هنوز مسیری به سوی قله هرم 2 وجود داشت که دست نخورده و بکر بود. این مسیر به موازات مسیر لاله که منتهی به قله فرعی هرم 2 می شود از ارتفاع 4150 متر شروع شده و با پیوستن به گرده سنگی و با شیب تند ادامه یافته و در انتها به دیواره زیر قله هرم 2 می رسد و آن هم به قله اصلی هرم 2 می رسد.

برنامه ما با 6 نفر از همنوردان روز پنج شنبه مورخ 19 آذر سال 94 از تبریز شروع شده و با رسیدن به پیست اسکی آلوارس کوهپیمایی را آغار و در نهایت بعد از 6 ساعت برف کوبی در ارتفاع 4025 متری، نرسیده به هرم چال کمپ را برپا کردیم.

روز جمعه مورخ 20 آذر ساعت 7 صبح بعد از ترک کمپ، اقدام به صعود کردیم، با عبور از هرم چال وارد مسیر شدیم. ابتدا از محل ریزش آبشارهایی که در فصل تابستان سکوت منطقه را بهم می زند صعود کرده که در فصل پائیز به صورت ترکیبی از یخ و سنگ به طول 50 متر است. سپس وارد بخش شیب 40 درجه شده و با ارتفاع گرفتن شیبی که تا حد 75 درجه افزایش می یابد صعود را ادامه دادیم. این شیب ابتدا به گرده سنگ ها و سپس به دیواره انتهایی قله هرم 2 می رسد.

صعود از تیغه شرقی به قله هرم 2

با رسیدن به دیواره متوجه شدیم که قسمت اعظمی از دیواره در فصل تابستان دچار ریزش شده و مسیر دیواره فاقد امنیت و ایجاد میانی لازم است. بنابراین اقدام به تراورسی به سمت راست کرده و صعود را از دهلیز ادامه دادیم. بخش های دشوار که به صورت ترکیبی سنگ و یخ بود، تیم را با تجربه های جدیدی مواجه ساخت.

با صعود 6 طول، شامل تراورس و صعود ترکیبی حتی 90 درجه به روش سبک بار و سریع، در نهایت در خط الرأس هرم 1 به 2 هرم رسیده و از آنجا نیز با صعودی 35 متری به قله هرم 2 به ارتفاع 4650 متر در ساعت 14:30 رسیدیم.

کارگاه های زده شده برای صعود در مسیر شرقی

یاد و خاطره پیشکسوتان خطه آذربایجان به خصوص استاد صادق بابایی را که که بیش از 40 سال پیش پیشگام در عرصه صعودهای زمستانی در این منطقه بودند را گرامی داشته و پس از استراحتی مختصر در قله هرم 2 به سمت قله هرم 1 حرکت کرده و از آنجا نیز به سمت هرم چال و زمانی که دیگر اشعه نور گرم خورشید از نظرها پنهان شده بود به کنار چادر و کمپ رسیدیم.

نفرات شرکت کننده در صعود: رحمان عباسپور (سرپرست)، احد نوجوان (مسئول فنی)، علی عباسی، مهدی شاهد، داوود رسولی و حامد ذوقی

گزارش و عکس ها از: رحمان عباسپور

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید