سرقت کپسول های اکسیژن در اورست

توسط

شاید یکی از بدترین ترین رخدادهای ممکن برای کسی که قصد صعود به اورست را دارد برخورد با سرقت لوازمش درارتفاع بالا بویژه سرقت کپسول های اکسیژن است!

نیما تنجی شرپایی که تازه به کاتماندو بازگشته، جمعه گذشته گفت: در حال حاضر صحبت اصلی در میان شرپاها، مفقودی کپسول های اکسیژن شان بر روی گردنه جنوبی است!

صعودهای این فصل اورست روز 15 می 2017 شروع شد. اما کمی قبل از آن تیم هایی که به گردنه جنوبی آمدند با مفقودی کپسول های اکسیژن شان روبرو شدند! همچنین Tim Mosedale از سرپرستان تیم های حاضر از مفقودی 7 کپسول اکسیژن بر روی گردنه جنوبی خبر داد! او با اشاره به 5 کشته بر روی قله گفت: به دلیل نداشتن کپسول اکسیژن صعود نفرات ما به قله نیز با شکست مواجه شد!

سال گذشته نیز حداقل دو مورد شکایت برای مفقودی کپسول های اکسیژن دریافت شده بود! Rudra Prasad Haldar کوهنورد تیم پلیس هند در گفتگو با «هندوستان تایمز» عنوان کرده بود که تعداد زیادی از کپسول های اکسیژن تیم شان مفقود شده بود! رییس اتحادیه راهنمایان کوهستان نپال این امر را روندی عادی طی سال های اخیر می داند!

اغلب کوهنوردان برای صعود به اورست برنامه ریزی خود را بر پایه صعود با اکسیژن مصنوعی ترتیب می دهند. کمبود اکسیژن علاوه بر سرمازدگی، ارتفاع زدگی و گاهن مرگ را نیز به همراه دارد.

گفتنی است؛ کپسول های اکسیژن به تنهایی در کاتماندو به قیمت 400 تا 450 دلار به فروش می رسد. بهای این کپسول ها بر روی گردنه جنوبی به 1000 و گاهن 1500 دلار نیز می رسد و این دلیل اصلی مفقودی و البته سرقت کپسول های اکسیژن است.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید