معرفی سیستم‌عامل مسیریابی میکروتیک

توسط

میکروتیک نام سیستم‌عامل مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است، میکروتیک هم قابلیت نصب بر روی رایانه‌های خانگی را دارد و همچنین به صورت بسته نرم‌افزاری – سخت‌افزاری ارائه شده است. میکروتیک در سال 1995 توسط دو دانشجوی دانشگاه ام‌ای‌تی آمریکا به وسیله نگارش سیستم‌عامل لینوکس بنیان گذاشته شد. همزمان با شکل‌گیری استانداردهای 11.802 و توسعه سخت‌افزاری این سیستم‌عامل قابلیت بیسیم نیز به آن افزوده شد.

این دستگاه جزو مسیریاب‌های قوی ارائه شده و همرده مسیریاب‌های شرکت سیسکو می‌باشد و دارای قابلیت‌های منحصر به فرد می‌باشد. از قابلیت‌های میکروتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مسیریابی (routing)‏
– دیوار آتش (firewall)‏
– بی سیم به (wireless)‏
– پروتکل پیکربندی پویای میزبان (Dhcp server)‏
– برگردان نشانی شبکه و میزبان نماینده (nat and proxy server)‏
– پشتیبانی از آی‌پی نسخه 6 (IPv6 support)‏
– مدیریت کاربر (user managment)‏
– تعادل‌رسانی بارگذاری (load balancing)‏

صفحه مدارهای مسیریاب‌های میکروتیک به طور کلی به دو دسته مسیریاب‌ها و بی سیم‌ها تقسیم می‌شوند البته دستگاه‌های بی سیم هم توانایی مسیریابی را دارند اما عمده استفاده آنها در صنعت بی سیم می‌باشد.

RouterOS: محصول اصلی میکروتیک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که به عنوان MikroTik RouterOS شناخته می شود. با نصب بر روی سخت افزار اختصاصی همان شرکت (Router BOARD) و یا بر روی رایانه های استاندارد مبتنی بر x86، سخت افزار را به یک مسیریاب شبکه تبدیل می کند و بسیاری از ویژگی های اضافه مختلف را به اجرا در می آورد؛ مانند دیواره آتش، خدمات دهنده و سرویس گیرنده شبکه خصوصی مجازی (VPN)، شکل دهنده و ارتقا دهنده کیفیت خدمات پهنای باند. همچنین ویژگی نقطه دسترسی (Access Point) و دیگر ویژگی ها را در شبکه های بیسیم بازی می کند. به منظور ارتقای سطح عملکرد این سیستم عامل باید مجوز (لایسنس) هر ویژگی را دریافت کرد. برنامه کاربردی این شرکت برای سیستم عامل مایکروسافت ویندوز، Winbox نام دارد؛ که یک رابط گرافیکی کاربر برای پیکربندی مسیریاب و نظارت بر کارکرد آن فراهم می کند. درعین حال RouterOS امکان دسترسی را از طریق FTP، telnet، و SSH مهیا می کند. به علاوه، برای مدیریت و نظارت یک برنامه کاربردی رابط (API) جهت دسترسی مستقیم از طریق برنامه های کاربردی نیز وجود دارد.

ویژگی ها: RouterOS از بسیاری برنامه های کاربردی که توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت استفاده شده می شود پشتیبانی می کند. به عنوان مثال OSPF و سوئیچینگ برچسب چندقرارداری (VPLS / MPLS). پشتیبانی محصول توسط میکروتیک از طریق انجمن و ویکی انجام می گیرد. بدین وسیله نمونه هایی از تنظیمات حرفه ای و کلی ارائه می شود. RouterOS از IPv4 و پروتکل اینترنت نسخه 4 (IPv4) را و همچنین پروتکل اینترنت نسخه 6 (از IPv6).

پشتیبانی رابط های شبکه در این نرم افزار تقریبا شامل تمام رابط های شبکه (NIC) که هسته لینوکس 2.6.16 پشتیبانی می کند، بجز رابط بی سیم. که در این بین رابط های ساخت Atheros و PRISM مستثنی هستند.

مسیریاب‌های میکروتیک: مسیریاب‌های پر کاربردی که در حال حاضر تولید می‌شود عبارتند از:
– سوئیج مدیریتی 250G
– مسیریاب 750
– مسیریاب 750G
– مسیریاب 751U-2Hnd
– مسیریاب 450
– مسیریاب 450G
– مسیریاب 1000: مسیریاب هزار به عنوان مسیریاب مرکزی (core Router)‏ برای شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
– مسیریاب 1100: مسیریاب هزار و صد به عنوان مسیریاب مرکزی (core Router)‏ برای شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
– مسیریاب پر قدرت ccr1036: این مسیریاب در حال حاضر قوی ترین و پر ظرفیت ترین مسیریاب این شرکت است.

بی‌سیم‌های میکروتیک: بی سیم‌های میکروتیک عبارتند از: 411 ، 411A ، 411R ، 411AR ، 411U ، 411AH ، 411UAHR ، 433 ، 433AH ، 433UAH ، 493 ، 493AH ، 493G ، 600A ، 800 ، RB711-5Hn-M ، RB711-5Hn-U ، RB711A-5Hn-M ، RB800 ، RB751U-2HnD ، RBSXT-5HnD

چیپ های تولید فرکانس میکروتیک: چیپ های تولید کننده فرکانس میکروتیک عبارتند از: R52 ، R52H ، R52N ، R52HN ، R52NH ، R5H ، R2N ، R52NM

سیستم‌عامل میکروتیک: سیستم‌عامل میکروتیک در واقع همان هسته مرکزی دستگاه‌های میکروتیک اند و مشابه سیستم‌عامل در روترهای سیسکو عمل می‌کنند. در حال حاضر جدیدترین سیستم‌عاملی که توسط شرکت میکروتیک ارائه شده نسخه 5.22 می‌باشد که نسخه پایدار و قابل اطمینان این سیستم‌عامل است، البته نسخه آزمایشی 2/4 هم برای علاقه‌مندان ارائه شده‌است.

مجوز استفاده: میکروتیک برای کاهش هزینه‌ها از مجوزهای (License)‏ مختلفی در بکارگیری دستگاه‌ها استفاده کرده ‌است آنچه امروز قابل ارائه است مجوزهای سطح سه، چهار، پنچ و شش است. هرگاه شما دستگاه میکروتیک را خریداری می‌کنید بر روی آن دستگاه شما مجوز استفاده با یکی از سطوح سه، چهار، پنچ و یا شش را دارید. هر مجوز امکان مدیریت کاربران بیشتری را در شبکه به شما می‌دهد. بالاترین سطح مجوز که سطح شش است به شما امکان مدیریت در تمامی امکانات و کاربران نامحدود را می‌دهد.

در ایران: میکروتیک در ایران دارای چندین نمایندگی توزیع محصولات می‌باشد که با توجه به تغییرات مشخصات این شرکت ها در وب سایت رسمی شرکت میکروتیک قابل مشاهده می باشد.

2 نظر
 1. زهرا 10 سال قبل
  پاسخ

  میخوام هدف طراحی Core Router رو بدونم؟؟؟؟!!!
  هدف یا اهداف طراحی این مدل چی بوده؟؟؟

 2. فاطومه 5 سال قبل
  پاسخ

  دخالت نکن شما دوست عزیز

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید