قرارگاه کوهنوردی رودبارک | Roodbarak Mountaineering Complex

قرارگاه رودبارک کجاست؟

توسط

قرارگاه رودبارک (مجتمع کوهستانی فدراسیون کوهنوردی در رودبارک) در کلاردشت و در شهرستان چالوس، خیابان ازو واقع شده است.

درباره قرارگاه رودبارک

کار احداث قرارگاه رودبارک در سال ۱۳۴۹ (هجری شمسی) در دو طبقه و به دستور فرح پهلوی شروع شد و در سال ۱۳۵2 بعد از طی فراز و نشیب هایی به بهره برداری رسید. این قرارگاه در ارتفاع ۱۵۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد و در منطقه رودبارک در دو راهی معدن سرب واقع است. مسیر دسترسی به این قرارگاه از جاده چالوس، مرزن آباد، لاهو کلاردشت، رودبارک است.

موقعیت جغرافیایی قرارگاه رودبارک

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند پارک جنگلی رودبارک و رودبارک و هتل باغ چمن قرار گرفته است.

امکانات قرارگاه رودبارک

قرارگاه کوهنوردی رودبارک در علم کوه تسهیلاتی مانند وسیله رفت و آمد تا پای صعود، امکان شب مانی و راهنمای کوهنوردی ارائه می دهد. این قرارگاه تقریبا مجهز است و دارای آب، برق گاز شهری و تلفن است. در طبقه پایین قرارگاه رودلارک آشپزخانه، سالن غذاخوری، فروشگاه، سرویس های بهداشتی و … قرار دارند. طبقه دوم قرارگاه دارای 12 اتاق است و دارای 52 تخت برای اقامت مسافران و کوهنوردان است.

قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex

صعود به علم کوه

برای صعود به علم کوه از مسیرهای نرمال از هر کجای ایران باید وارد مازندارن و شهر کلاردشت شوید و از آنجا وارد رودبارک شوید. در انتهای بخش رودبارک قرارگاه فدراسیون کوهنوردی رودبارک با تمامی امکانات رفاهی قرار دارد. در قرارگاه رودبارک پارکینگ ماشین، سرویس بهداشتی، بوفه، فروشگاه کوچکی برای تهیه لوازم کوهنوردی و چندین اتاق برای خواب و استراحت وجود دارد. البته با توجه به فصل صعود، قرارگاه رودبارک ممکن است شلوغ باشد و یا ظرفیت پارکینگ و اتاق هایش تکمیل باشد که بایستی از قبل از طریق تماس هماهنگی های لازم را انجام داد. برای صـعود به تمامی قله های منطقه علم کوه می توان از این قرارگاه استفاده کرد.

قرارگاه رودبارک در کلاردشت | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک در کلاردشت | Roodbarak Mountaineering Complex

نظرات کاربران درباره قرارگاه رودبارک

با توجه به نظراتی که کاربران به «مجتمع کوهستانی رودبارک» داده اند می توان گفت این مجتمع یکی از مجتمع های خدمات بین راهی و جاده ای خوب این منطقه است.

رزمپور: سرویس خوب و مرتب و اتاق های عالی و پرسنل خوب و محترم مکانی خوب و عالی محلی زیبا برای کوهنوردی

آرش: محلی مناسب برای استراحت و حرکت به سمت علم کوه، برای اجاره ماشین از همین جا هم می شه اقدام کرد.

سامان رضایتی: اداره از نظر امکانات ضعیفه. رفته بودم کار داشتم، طول کشید و همش سرپا وایساده بودم یه صندلی هم نبود بشینم. بماند که جواب سرراستی هم بهم نمی دادن و کارمند مربوطه غایب بود.

مریم: قرارگاه رودبارک از نظر امکانات و ارائه خدمات واقعا عالی بود. حمام و سرویس بهداشتی تمیز، آشپزخانه جهت درست کردن چای و غذا و شستن ظروف، سالن مناسب غذاخوری و همچنین مسئولین مهربان و پاسخگو. استفاده از همه این ها با همون هزینه تختی هستش که میدین. در این تاریخ کرایه هر تخت برای یک شب در اتاق ها ۱۰۰ هزار تومان، چادر زدن در محوطه برای هر نفر ۶۰هزار تومان و پارک ماشین در محوطه ۵۰ هزار تومان بود. صدور حکم صعود علم کوه ۵۰ هزار تومان.

محمد: فدراسیون کوهنوردی در رودبارک نمایندگی داره که از لحاظ امکانات تکمیل هست. اتاق های مختلفی هم برای اجاره موجوده.

قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex

مهدی: من عاشق کوه و کوهنوردی هستم و هر از گاهی با دوستانم به قله های سرسخت می ریم و کمپ و قله نوردی می کنیم و از مسیر کوه لذت فراوان می بریم و در بهترین مراحل زندگیم در عشق به کوه هستیم اینجا رودبارک قرارگاه کوهنوردان است که اول میان و در مورد رفتن به کوه سوالاتی می پرسن که در کوه به هیچ موانعی نخورند و من و به اتفاق دوستانم خانم فریده کمالی و رویا عظیمی توی قرارگاه در مورد صعودمون صحبت های کردیم و فهمیدیم که آب و هوای کوه عالی و می تونیم صعود مون رو آغازکنیم. ما راهی شدیم با لندور آقای سعدی که مرد بسیار شریفی بود و مارو تا محل قراری که باید بقیه راه پیاده کوله کشی کنیم حرکت کردیم و بعد از حدودا یک ساعت و نیم به محل حرکت کوله ها رسیدیم و دو حالت می تونیم حرکت آغاز کنیم کوله کشی و قاطر که کوله ها رو حمل می کنه. توصیه من این که خودتون حمل کنید.

محسن: قدیمی ترین اردوگاه کوهنوردی علم کوه. این مکان قبل از ونداربن نقطه پایانی راه برای رسیدن به علم کوه بود و کوهنوردی مثل این بود که به اینجا آمده و برای پیاده روی به سمت علم چال یا حصار چال آماده می شد. مجهز، آرام و دوستانه برای همه کوهنوردان یا کوهنوردان یا دوچرخه سواران.

هیوا: شۆێنێکی هەر زۆر خۆشە یەکێکە لەو شوێنە نازدارانەی کەبۆشاخەوانان ئامادەکراوە بەتایبەت بۆ چون بۆ شاخی علم کوه داوا لەهاوڕێ شاخەوانەکانم ئەکەم لەباشوری کوردستان سەردانی بکەن. کۆمەڵەی شاخەوانی گمۆی سەربەرز.

سعید: واقعا امکانات خوبی داشتند. تمیز نگهداشتن مجموعه هایی مثل این نیاز به فرهنگسازی خود کوهنوردان داره.

شیوا: امکاناتی که در اختیارنون قرار میدن قابل قبول و خوبه، ولی یه نکته ساده رو رعایت نمی کنن، هیچ سطل آشغالی تو محیط قرارگاه وجود نداره، باید ماشین سوار بشی ببری تو شهر بریزی.

احمدرضا: اتاق های تمیز، سرویس تمیز قیمت مناسب و کارمندان محترم. فقط توجه کنید هر اتاق فقط یک پریز دارد.

نوال: منطقه جمیله جداً حیث صوت الماء الجاری و مشاهده الجبال الخضراء وتساقط الأمطار صیفاً، یوجد بها مطعم أکله لذیذ وضعت لکم بعض الصور للمشاهده

ابی: مسیر رکابزنی از کلاردشت تا قرارگاه رودبارک و مسیر بازگشت به سمت کلاردشت از مسیر جنگلی نقطه مقابل قرارگاه آنطرف رودخانه

قرارگاه رودبارک کلاردشت | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه رودبارک کلاردشت | Roodbarak Mountaineering Complex

معرفی کوهستان علم کوه

علم کوه نام قله ای با ارتفاع ۴۸۵۰ متر است که در منطقه تخت سلیمان (استان مازندران) واقع شده است. قله علم کوه پس از دماوند دومین قله مرتفع ایران به شمار می رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره ای حدود ۷۰۰ متر است که در دامنه شمالی آن واقع است و دارای فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگنوردی و دیواره نوردی در ایران است، به خاطر همین موضوع این منطقه به آلپ ایران شهرت دارد.

منطقه علم کوه و تخت سلیمان با بیش از ۴۰ قله‏ بالای ۴۰۰۰ متر یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوهنوردی محسوب می‏ شود. این قله از شمال به (قله شانه‏ کوه) از جنوب به (قله خرسان) و از شرق به (قله‏ های شاخک‏) متصل است. این کوه از جبهه شمالی به کلاردشت و از جبهه جنوبی به طالقان مشرف است.

قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex
قرارگاه کوهنوردی رودبارک | قله علم کوه | Roodbarak Mountaineering Complex

قله های مهم منطقه علم کوه

1. علم کوه با ارتفاع 4850 متر که از جهت شمال به شانه کوه و از جنوب به قلل خرسان و از سمت شرق به سیاه سنگ متصل بوده و جهت غرب دماغه آن یخچال هفت خوان و یخچال شمال غربی علم چال است. دیواره شمالی که معروف به یخچال علم چال است بزرگ ترین و بلند ترین دیواره های کوه های کشور است و از کف یخچال 700 تا 750 متر ارتفاع دارد. این کوه دارای دو شاخک با ارتفاع 4750 متر یکی در شرق بنام شاخک شرقی و دیگری در غرب بنام شاخک غربی علم کوه است. چهار یخچال عظیم در چهار جبهه این کوه واقع شده است که عبارتند از: یخچال علم چال در شمال یخچال شمال غربی – یخچال هفت خوان در غرب – یخچال خرسان در جنوب.

2. تخت سلیمان با ارتفاع 4659 متر که از جنوب به شانه کوه و از غرب به یخچال های هفت خوان و از شمال به دندان اژدها متصل است.

3. قله خرسان با ارتفاع 4620 متر از شمال به علم کوه و از شرق به یخچال های حصارچال و از جنوب به ستاره متصل است. به علت وجود خرس های زیاد در این منطقه بنام خرسان نامیده شد.

4. قله چالون با ارتفاع 4550 متر که از سمت شمال به قله سیاه کمان و از سمت جنوب غربی به سیاه سنگ و شاخک شرقی علم کوه و از سمت شمال شرقی به قله پسنده کوه متصل است، یخچال علم چال در غرب و یخچال چالون در جنوب شرقی آن واقع شده اند.

5. قلل هفت خوان به طوری که از اسم آن پیداست عبارت از چندین قله متصل به هم است که بلندترین آن ها، 4500 متر ارتفاع دارد از شرق به قله خرسان جنوبی و از شمال خط الراس آن در نزدیکی های آبادی میان رود پایین می آید.

6. شانه کوه با ارتفاع 4450 متر که از طرف جنوب به وسیله گرده آلمان ها و از طرف شمال به قله تخت سلیمان متصل و به علت شباهت با دندانه های شانه کوه نوردان نام شانه کوه به آن نهاده اند. سه یخچال عظیم در اطراف این قله قرار دارند، یخچال غربی علم کوه در غرب، یخچال علم چال در شرق و یخچال تخت سلیمان در شمال شرق.

7. رستم نیشت به ارتفاع 4426 متر که آخرین قله حد شمالی گروه تخت سلیمان است و از سمت شمال به وسیله گردنه مرتفع 4200 متری به قلل کالاهو و از سمت جنوب به قلل سیاه گوک متصل است.

8. پسنده کوه با ارتفاع 4350 متر از طرف شمال به قلل خرسان و از جنوب به کردونه کوه خط الراس اصلی سلسله جبال البرز متصل و در واقع آخرین حد جنوبی گروه تخت سلیمان، محل اتصال رشته اصلی و گروه تخت سلیمان است.

9. میان سه چال با ارتفاع 4348 متر از سمت جنوب غرب به شانه کوه متصل است و چون در بین سه چال معرف علم چال در جنوب، کمان چال در شرق، تخت چال در شمال غرب واقع شده به نام «میان سه چال» معروف شده و کم ارتفاع ترین قله منطقه تخت سلیمان است.

10. مناره با ارتفاع 4300 متر از شمال به قلل خرسان و از طرف جنوب به قله گردونه کوه خط الراس اصلی سلسله جبال البرز متصل و در واقع آخرین حد جنوبی گروه تخت سلیمان و محل اتصال رشته اصلی و گروه تخت سلیمان است.

11. سیاه کمان با ارتفاع 4472 متر از طرف شمال به قله چالون متصل است و حد شمالی یخچال علم چال در جهت غرب این قله به پایین می رسد.

12. سیاه گوک دو قله متصل به هم به نام های سیاه گوک شمالی و سیاه گوک جنوبی هستند و به ترتیب با ارتفاع 4445 متر و 4500 متر که از شمال به قله رستم نیشت و از جنوب به قله تخت سلیمان متصلند.

13. مرجیکش با ارتفاع 4580 متر در شمال فلات مرتفع حصارچال واقع شده و فقط از شمال به خط الراس علم کوه متصل است.

شماره تماس قرارگاه رودبارک

شماره تماس قرارگاه رودبارک برای ارتباط با مدیر و کارکنان این مجموعه در زیر درج می شود:

دفتر قرارگاه رودبارک – 01152642626

مدیر فعلی: (میثم رودکی) – 09109944435

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید