هفت خطر جدی برای هشدار به مردان

توسط
یکی از معیارهای مرد بودن تحمل داشتن مقابل درد و سختی‌‌هاست. اما مردان باید بدانند که برخی دردها را نباید تحمل کنند، زیرا آنها یک زنگ خطر جدی هستند. این زنگ‌خطرها را جدی بگیرید.

مردان از لحاظ وراثتی آستانه تحمل درد پایین‌تری دارند؛ یعنی برخلاف تصور، زنان در تحمل درد نسبت به مردان مقاوم‌ترند، اما به طور آموزشی فرا می‌گیرند که باید در مقابل درد مقاوم باشند و در واقع یکی از معیارهای مرد بودن تحمل داشتن مقابل درد و سختی‌‌هاست. اما مردان باید بدانند که برخی دردها را نباید تحمل کنند، زیرا آنها یک زنگ خطر جدی هستند. این زنگ‌خطرها را جدی بگیرید.

وقتی دردتان غیرقابل تحمل می‌شود

درد ناگهانی ناحیه کمر و کشاله ران
دکتر ورنان پلتیسما، متخصص جراحی عمومی از وست لیتل راک می‌گوید: دردی که مورد اشاره ماست یک درد خیلی شدید است. این درد در ناحیه زیر شکم و دستگاه تناسلی مردانه است و گاه کشاله ران هم تیر می‌کشد. این درد شدیدتر و شدیدتر می‌شود و نشستن را برای فرد غیرممکن می‌کند.

علت چیست؟ این درد ناشی از حالتی است به نام پیچ‌خوردگی بیضه. علت آن هم این است که گاه به دلایل مختلف از جمله حالت‌های وراثتی طناب‌های نگهدارنده که مسئول خون‌رسانی به بافت هستند دچار پیچ‌خوردگی می‌شوند، این حالت یک اورژانس واقعی است. دکتر پلتیسما می‌گوید: اگر حالت امتداد کامل باشد تنها طی 4 تا 6 ساعت بافت شروع به تخریب می‌‌کند، اگر این حالت در این مقطع درمان شود مشکلی به وجود نخواهد آمد، اما اگر در 12 تا 24 ساعت درمان صورت نگیرد بافت کاملا از بین خواهد رفت.

تشخیص: یک معاینه فیزیکی توسط پزشک می‌تواند علت درد را مشخص کند، البته گاهی هم نیاز به انجام یک سونوگرافی است تا تشخیص قطعی شود. در صورتی که تشخیص این مورد باشد نیاز به انجام عمل جراحی درمانی است. در صورت وجود هرگونه درد شدید در ناحیه زیر شکم و کشاله‌های ران حتما به پزشک مراجعه کنید.

دردی که شدت آن را باور نمی‌کنید

درد شدید ناحیه کمر
دردهای ناحیه کمر،‌ به خصوص پس از ورزش یا انجام حرکات سنگین، شایع هستند و بسیاری از انسان‌ها آنها را طی زندگی خود تجربه می‌کنند، اما این دردها عموما خیلی شدید نیستند و با استراحت و استفاده از قرص‌های مسکن و شل‌کننده عضلانی بهبود پیدا می‌کنند، اما گاهی دردهایی در ناحیه کمر پیدا می‌‌شوند که ربطی به ورزش و فعالیت ندارند، شدت آنها بسیار زیاد است و به مسکن‌ها هم پاسخ نمی‌دهند.

دکتر ولادیمیر کرا، پروفسور دانشگاه یل می‌گوید: این دردهای بسیار خطرناک می‌توانند ناشی از آنوریسم باشند، آنوریسم یعنی پارگی داخلی رگ‌ها که ممکن است در ناحیه آئورت شکمی رخ بدهد که این یک اورژانس واقعی است، اما در بسیاری از مواقع دردهای ناشی از سنگ کلیه هم می‌تواند حالت مشابهی را ایجاد کند.

تشخیص: مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی یا سی‌تی اسکن می‌تواند علت درد را مشخص کند. به هر حال اگر در ناحیه کمر دچار درد شدید و غیرقابل تحمل شدید بلافاصله به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

شاید پایتان از خستگی شکسته

درد دائمی پا
اگر دچار درد در ناحیه روی پا، مچ پا یا ساق پا هستید، راه رفتن برای شما مشکل است و درد با مسکن‌ها بهبود پیدا نمی‌کند ممکن است دچار شکستگی خستگی، یا استرس فراکچر در استخوان‌های پا شده باشید. دکتر آندرو فلدمن، متخصص ارتوپدی و فوق‌تخصص طب ورزشی و پزشک تیم نیویورک رنجرز می‌گوید: استخوان‌‌‌ها مثل تمام بافت‌های دیگر بدن حد تحمل و قدرتی دارند مثلا اگر سخت ورزش کنید یا فشار زیادی روی پاهایتان وارد کنید، استخوان‌ها زمانی برای ترمیم خود پیدا نمی‌کنند.

برای مثال اگر سربازی هر روز رژه برود، فشار زیادی به استخوان‌هایش وارد می‌شود و زمانی هم برای ترمیم باقی نمی‌ماند در نتیجه استخوان‌ها مستعد شکستگی می‌شود که این یک اورژانس محسوب می‌شود.

تشخیص: مراجعه به پزشک و انجام رادیوگرافی ساده می‌تواند تشخیص را قطعی کند، در صورتی که شکستگی جزیی باشد تنها استفاده از بانداژ و راه نرفتن و روی پا نبودن کافی است اما در صورتی که شکستگی شدید باشد نیاز به گچ گرفتگی برای مدت چند هفته است.

وقتی مشت‌تان را روی سینه می‌گذارید

درد پایدار قفسه سینه
این درد را می‌توان به صورت درد ناگهانی قفسه سینه و سمت قلب توصیف کرد، درد، سنگین و به صورت فشاردهنده است و گاه فرد با مشت کردن دستش و گذاشتن آن روی سینه‌اش می‌کوشد آن را آرام کند. درد ممکن است پایدار یا به صورت تکرارشونده باشد.

تشخیص: دکتر جان استاماتوس، متخصص داخلی از مرکز پزشکی نورت شور می‌گوید: اولین تصور این است که دچار مشکل گوارشی و سوءهاضمه شده‌اید یا دچار ریفلاکس شده‌اید اما آنچه باید اول به آن فکر کنید این است که آیا ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید؟

این پزشک متخصص ادامه می‌دهد: اگر زمان درد خیلی کوتاه باشد باید به این مسئله که ممکن است مشکل از قلب باشد فکر کنید. در این‌طور مواقع احتمال دارد موانع فیزیکی، مثلا یک لخته، در مقابل جریان خون قلب بایستد و مانع از رسیدن خون به عروق قلب ‌شود و این روند باعث می‌شود موادغذایی و اکسیژن به عضله قلب نرسد و در نهایت، باعث مرگ سلولی شود. زمانی که به مشکل قلبی شک کردید، باید همان لحظه به اورژانس مراجعه کنید و بلافاصله تحت درمان قرار بگیرید زیرا می‌تواند جان شما را نجات دهد.

وقتی نباید پایتان را بمالید

درد پا به همراه تورم
گاهی اوقات ممکن است درد ساق پا و شست پای شما آنقدر باشد که نتوانید روی آن بایستید. اگر محل درد متورم باشد و نتوانید آن را لمس کنید (حساسیت به لمس) باید فورا به امکان بروز لخته رگی و ترومبزو وریدی فکر کنید.

دکتر آمنتسار وارنایو، از مرکز جراحی ونکوور هلث لاین می‌گوید: کافی است 6 ساعت در یک جا بنشینید و هیچ حرکتی نداشته باشید،‌ آن وقت ممکن است که لخته‌ای در عروق پای شما ایجاد شود که خطرناک است و می‌تواند درد موضعی شدید ایجاد کند اما اصلی‌ترین خطر این است که ممکن است این لخته حرکت و مثلا در ریه شما یک ضایعه جدی ایجاد کند.

دکتر وارنایو می‌گوید: احتمالا اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد مالیدن پایتان است،‌ اما این کار اشتباه‌ترین کاری است که می‌توانید بکنید. با مالیدن پا امکان حرکت لخته را افزایش می‌دهید.

تشخیص: باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا با انجام یک سونوگرافی بیماری مشخص شود ممکن است درمان با دارو یا با جراحی انجام پذیرد.

شاید آپاندیس باشد

درد شدید در ناحیه شکم
دکتر استیونس ورفرای،‌ از مرکز اورژانس بیرمنگام می‌گوید: این درد که مورد بحث ماست عمدتا دردی است که فرد آن را به صورت چاقو خوردن توصیف می‌کند. یک درد بسیار تیز ناگهانی که گاه بسیار سریع تکرار می‌شود و گاه هم برای لحظاتی بهبود پیدا می‌کند و بعد شدید می‌شود، این حالت می‌تواند فرد را خم کند، یعنی فرد در حالت خم شده درد کمتری داشته باشد.

علت: در وسط شکم شما جلوی ستون مهره‌ها ارگان‌های حیاتی وجود دارند که همه آنها می‌توانند دردهای بسیار شدید را باعث شوند، آپاندیس، پانکراس و کیسه صفرا از این جمله هستند، مشکل هر کدام از این ارگان‌ها می‌توانند دردهای شدید در ناحیه زیر شکم و پهلوها ایجاد کنند که مثل حالت چاقو خوردن است. هر سه این حالت‌ها را باید یک اورژانس واقعی حساب کنید.

تشخیص: اگر درد در ناحیه سمت راست و پایین شکم شما باشد شک به آپاندیسیت است که معاینه فیزیکی و تست آزمایشگاهی می‌تواند تشخیص را قطعی کند.

اگر درد در ناحیه ناف و بالای آن باشد و با غذا خوردن تشدید ‌شود شک به عفونت یا سنگ کیسه صفراست و باید آزمایش خون انجام شود.

اگر درد در ناحیه قفسه سینه در سمت راست باشد و پشت تیر بکشد شاید شکلی از پانکراس باشد که در این صورت باید آنزیم‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. برای آپاندیسیت و سنگ کیسه صفرا درمان اصلی جراحی است اما درباره مشکلات پانکراس درمان‌ها فرق دارد.

وقتی سنگ در کلیه تان هست

ادرار دردناک
این حالتی است که بسیاری از مردان درباره آن اطلاع دارند، سنگ کلیه یا عفونت ادرار می‌تواند باعث بروز این حالت شود اما آنچه باید باعث نگرانی شود سرطان مثانه است که البته در سن بالا شایع است. اگر دچار سوزش ادرار و تغییر رنگ ادرار شدید (خون در ادرار) بلافاصله به متخصص کلیه یا ارولوژی مراجعه کنید. حتی یک روز را هم نباید از دست بدهید.

اگر خدای نکرده به سرطان مبتلا شده باشید تشخیص در همان مراحل اولیه می‌تواند بسیار به شما کمک کند و جان شما را نجات دهد.

5 نظر
 1. شبستان خيال 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  من هم از آشنایی با وبلاگ شما خوشحالم. مطالب خوبی بود. از جمله تاریخچه سرود ای ایران و …
  من وبلاگتان را با اجازه شما لینک کردم.
  شادیتان همیشگی باد.

 2. ريحانا 12 سال قبل
  پاسخ

  اطلاعات مفید و مختصر!
  میتونه برای اقایون هشدار خوبی باشه و حداقل این هفت مورد سلامت جسمی را دست کم نگیرند.
  سالم بمانید.

 3. مینا 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام، امیدوارم سلامت باشی. اطلاعات خوبی هست ولی اولش خیلی مردونه بود چون گفتی 7 خطر جدی برای مردان و فقط اولی مخصوص بود. خیلی خودتونو از ما جدا نبین. اوکی؟ همیشه شاد ببینمت.

 4. محمدنژاد 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام؛ مطالب مفیدی ارائه داده اید. تشکر

 5. صادق بیگناه 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام مطالب خوب و مفیدی است. دست شما هم درد نکند امیدوارم برای هیچ فردی اینگونه مریضی نباشد. مرسی از زحمات شما

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید