آینده گردشگری ایران: پایبندی به برجام و نتیجه انتخابات

توسط

روزنامه الجزیره از ورود گسترده گردشگران به ایران خبر داد و از «پایبندی به برجام» و «نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران» به عنوان دو عامل تداوم رشد گردشگری ایران یاد کرد.

در یکی، دو سال گذشته و به خصوص پس از اجرای توافق هسته ای که ثمراتی همچون افزایش تعداد گردشگران خارجی به ایران و بهبود تصویر ایران در ذهن غربی ها را به همراه داشت، نشریات کشورهای مختلف به ارائه گزارش هایی پیرامون وضعیت گردشگری ایران و باز شدن فضا برای این صنعت نوین پرداختند و حتی ایران را در میان ارزان ترین و مناسب ترین مکان ها برای سفر گردشگران غربی ذکر کردند. در تازه ترین گزارش الجزیره به بررسی وضعیت گردشگری ایران پس از برجام، پرداخته و با تاکید بر اصفهان و جاذبه های گردشگری در این شهر به رشد توریست های غربی آن اشاره و دو عامل تداوم برجام و همچنین نتیجه انتخابات ایران را دو عامل اصلی ادامه دار بودن این رشد عنوان کرده است.

در این گزارش به قلم مگان اتوله، نویسنده الجزیره در این گزارش چنین نوشته شده است: «سایت های کلیدی در شهر تاریخی اصفهان شاهد افزایش چشمگیری در شمار گردشگران پس از توافق هسته ای بوده اند.» نویسنده این گزارش سپس به جاذبه های دیدنی میدان نقش جهان پرداخته و به گردشگرانی که در حال ثبت خاطراتشان هستند، اشاره کرده است. الجزیره همچنین از این گزارش به باغ ها، کاخ ها، مساجد، مدارس، پل های زیبا و بیش از همه، میدان نقش جهان یاد کرده اشاره می کند و با اشاره به نقل قولی از یک زبان شناس آمریکایی به نام آبراهام والنتین ویلیامز جکسون که حدود 100 سال پیش از شهرهای مرکزی ایران دیدن کرده بود، عنوان می کند که «این زیبایی ها خاطراتی هستند که در ذهن هر مسافری که از اصفهان بازدید می کند، نقش خواهد بست. این خاطره آنقدر واضح و پایدار می ماند که پس از گذر ماه ها و سال ها نیز از بین نخواهد رفت.»

مگان اتوله در ادامه این گزارش، ذکر می کند: «امروز اصفهان یکی از مقاصد بزرگ گردشگری ایران است؛ نگاهی به میز ثبت رزروها در هتل عباسی که اخیرا از سوی سی ان ان مورد تحسین قرار گرفته و به عنوان زیباترین هتل خاورمیانه از آن یاد شده است، نشان می دهد که برای 3 ماه آینده به طور کامل رزرو شده و پر است.» الجزیره ادامه می دهد: «براساس اظهارات مقامات شهرداری اصفهان، سایر هتل ها در سراسر این شهر نیز به طور معمول ظرفیتشان پر است، زیرا با هجوم گردشگران به این شهر و تعداد فزاینده توریست ها پس از اجرای توافق هسته ای سال 2015 رو به رو هستند.»

به گزارش این نشریه، محمد ایزدخواستی معاون گردشگری و مشاور شهردار اصفهان در گفت و گو با الجزیره، با اشاره به سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته در بخش های اقامت و تفریحی گفته است: «می توانم بگویم در دو سال گذشته، تعداد گردشگران ورودی 3 برابر میزان قبل از توافق هسته ای شده است. مهم تر از همه ارقام مربوط به سرمایه گذاری هستند؛ سرمایه گذاری ها به طور استثنایی از زمان توافق تاکنون، چند برابر شده اند.» ایزدخواستی چنین ادامه داده است: «زیرساخت های مربوط به هتل فعلی و ظرفیت اقامتی شهر بسیار کم است. در حال حاضر 15 هزار اتاق وجود دارد اما آمار نشان می دهد ما نیاز به حداقل 150 هزار اتاق داریم.»

آیینه ای از روند اعتدال

اما این گزارش افزایش تعداد گردشگران اصفهان را آیینه ای از روندی دانسته که در کشور شکل گرفته و تصریح کرده است: «از سال 2013 و انتخاب حسن روحانی به سمت رئیس جمهوری و اجرای توافق هسته ای، ارقام مربوط به گردشگری، افزایش را نشان می دهند؛ به طوری که تعداد گردشگران خارجی ایران از 8/ 3 میلیون نفر در سال 2012 به 5.2 میلیون نفر در سال 2015 رسیده است.» وی سپس به درآمدهای ارزی به دست آمده از محل گردشگری برای ایران نیز اشاره و عنوان کرده است: «درآمدهای گردشگری ایران که خانه 21 اثر میراث جهانی شامل خرابه های باشکوه پرسپولیس، باغ های ایرانی و بازار تاریخی در تبریز است، در سال 2015 از مرز 8 میلیارد دلار فراتر رفته است.»

در گرو انتخابات!

در حالی که پژمان عبدالمحمدی استاد دانشکده اقتصاد لندن، معتقد است «اطمینان گردشگران به خصوص از سوی گردشگران کشورهای غربی، شروع به افزایش کرده است»؛ اما به گزارش الجزیره این روند می تواند بسته به اینکه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران چه باشد و علاوه بر آن، آینده توافق هسته ای که در آن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ تهدید به نقض آن کرده است، تغییر کند. عبدالمحمدی در ادامه به الجزیره گفته است: «اگر از نظر اقتصادی سخن بگوییم، ایران در حال حاضر نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. کار کردن روی خلق امنیت و ثبات بیشتر در میدان سیاست بهترین استراتژی خواهد بود. ایران سایت های گردشگری بسیار زیادی دارد که شامل دوره پیش از اسلام و معماری اسلامی می شوند و دارای پتانسیل زیادی برای جذب گردشگران به این کشور هستند که هنوز کشف نشده است.»

در بخش بعدی این گزارش، نویسنده به مساله برجام و اجرای توافق هسته ای اشاره کرده و به نقل از عبدالمحمدی نوشته است: «اگر واشنگتن با توافق هسته ای کنار نیاید، گردشگری می تواند در کوتاه مدت دچار مشکل شود؛ اما در طول دهه آینده یا دو دهه آتی، ایران دوباره روی مسیر رشد این صنعت قرار گرفته و به جای اول خود برمی گردد و این صنعت را تقویت می کند. ایران در حال حاضر مانند بازیگری است که به صحنه بازگشته است. نخستین نشانه هرچند کوچک در این راستا، رشد اخیر توریسم و سرمایه گذاری است. اگر از نظر اقتصادی سخن بگوییم، متحدانی که ایران می تواند برای خود ایجاد کند، عبارت است از: هند، ژاپن و بازیگران دیگری که بتوانند یک بازیگر آسیایی جدید ورای مرزهای خاورمیانه باشند.» براساس این گزارش، بسیاری به آینده صنعت گردشگری ایران خوش بین هستند. الجزیره با مصاحبه با راهنمایان تورها نوشته که تسهیل محدودیت های مربوط به ویزا برای بسیاری از گردشگران خارجی، در کنار برداشته شدن تحریم های بین المللی، منجر به رونق گسترده ای برای کسب و کار آنها شده است.

یکی از این راهنمایان تور به الجزیره گفته است: «در طول 2 سال گذشته، حضور گردشگران ورودی نسبت به سال های قبل چند برابر شده است. مقاصد کلاسیکی که بیشترین درخواست بازدید را دارند عبارت است از تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، یزد و توریست های باتجربه تر خواهان رفتن به تبریز و منطقه دریای خزر نیز هستند. با این همه، اصفهان همیشه در میان مقاصد محبوب قرار دارد.» این گزارش اضافه کرده است: «با این حال، این راهنمایان تور بر نیاز به تبلیغات بهتر ایران برای پیشنهاد گردشگری و تقویت زیرساخت های گردشگری این کشور تاکید می کنند. به ویژه اینکه دولت اعلام کرده است طرحی بلندپروازانه برای جذب بیش از 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 دارد.» الجزیره با اشاره مجدد به حرف های ایزدخواستی یادآور شده است: «وقتی گردشگران کشورهای غربی بخواهند یک هتل را در اصفهان رزرو کنند، (به دلیل کمبود هتل) تنها می توانند یک یا دو شب اقامت داشته باشند؛ درحالی که می توانند تا یک هفته نیز بمانند، زیرا جاهای زیادی برای بازدید وجود دارد. این امر باعث می شود شهر پول زیادی را از دست بدهد.»

به گفته ایزدخواستی، برای حل این مشکل، شهر چندین گام برداشته است، از جمله اینکه میزان مالیات ستانی برای ساخت هتل را در اصفهان به صفر رسانده و طرح هایی برای تبدیل تعدادی از خانه های تاریخی به تسهیلات اقامتی اجرا کرده است. الجزیره اخیرا با تعدادی از گردشگران اصفهان نیز گفت وگو و عنوان کرده به رغم تنش های ژئوپلیتیک موجود در منطقه و افزایش سخنان تند از سوی مقامات ایالات متحده خطاب به ایران، هیچ یک از این گردشگران هیچ دغدغه ای در مورد بازدید از ایران نداشته اند. در نهایت، این گزارش به ذکر هنرمندان صنایع دستی اصفهان پرداخته و از قول یکی از مصاحبه شوندگان نوشته است: «انواع گردشگرانی که پول زیادی خرج می کنند نمی توانند بیایند و در اینجا زیاد خرج کنند.» الجزیره این مشکل را ناشی از نبود کارت های اعتباری برای گردشگران خارجی دانسته است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

2 نظر
 1. هادی 14 سال قبل
  پاسخ

  سلام لاوک رندی؟
  چه خوشگله این اسب ها، چه زوج خوبی شدند.
  وبلاگت قشنگ تر شده با تمپلت جدید
  مال آوا

 2. داوود 14 سال قبل
  پاسخ

  میثم باز تریپ عشقولانه گرفتی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید