کشف اجساد کوهنوردان در ارتفاعات بالای 8 هزار متری اورست

توسط

به گفته ی «مینگما شرپا» شرپاهای نپالی 4 جسد را در ارتفاعات بالای هشت هزار متری اورست در چادرهایشان پیدا کردند. هویت اجساد کوهنوردان نامشخص است.

در تاریخ 24 می 2017 با پیدا شدن این چهار جسد در ارتفاع 8000 متر در کمپ 4، تعداد کشته ها در فصل بهار 2017 در اورست به 10 نفر رسید که اولین نفر جان باخته “اولی اشتک” کوهنورد سرعتی ملقب به “ماشین سویسی” بود.

مینگما شرپا از گروه «سون سامیت ترکز» با بیان این که اجساد 4 کوهنورد را نیمه شب در کمپ 4 یافته اند، اظهار کرد: «هویت اجساد کوهنوردان نامشخص است چون هیچکدام از اکسپدیشن های حاضر در منطقه گزارشی از مفقودی نداشته اند.»

در همین رابطه رئیس انجمن کوهنوردی نپال گفت: آن ها ممکن است کوهنوردان مستقل باشند. انگ تسرینگ شرپا اضافه کرد: بعضی از کوهنوردان مستقل ممکن است اجازه صعود “Permit” دریافت کنند ولی به علت مشکل هزینه بدون ساپورت کافی مستقلا به صعود اقدام کنند.

در روز سه شنبه 23 می 2017 هوا بسیار سرد و طوفان شدید بود و به نظر می رسد کوهنوردان بر اثر استفاده از اجاق در چادرهایشان و عدم وجود تهویه بر اثر گاز کربن مونوکساید دچار خفگی شده باشند.

بر طبق گزارش «هیمالین تایمز» 2 نفر از کوهنوردان درگذشته، خارجی هستند ولی ملیت شان نامشخص است و دو نفر دیگر شرپا هستند.

شرپاهایی که 4 جسد را یافتند، برای باز گرداندن جسد “ولادیمیر استرابا” کوهنورد اسلواک که در انتهای هفته در نزدیکی ارتفاع 8850 اورست جان خود را از دست داد به بالا اعزام شده بودند. جسد “استرابا” به کمپ 2 ارتفاع (6400 متر) انتقال داده شد که قرار است روز بعد به بیس کمپ و سپس به کاتماندو منتقل شود.

بیش از 5000 نفر بعد از صعود “سر ادموند هیلاری” نیوزلندی و شرپا تنزینگ نورگای به اورست گام گذاشته اند که از این تعداد در حدود 300 نفر جان خود را از دست داده اند.

بسیاری از قربانیان صعود به قله اورست در کوهستان باقی مانده و در زیر برف مدفون شده اند و باز گرداندن اجسادشان دشوار است. خستگی، یخ زدگی اندام ها، سقوط و بیماری ارتفاع از عمده علت های مرگ در اورست بوده است اما بزرگ ترین علت مرگ در سال های اخیر “سقوط بهمن” عنوان می شود.

18 نفر در زلزله 7.8 ریشتری در سال 2015 که باعث سقوط بهمن و درهم کوبیده شدن بیس کمپ شد جان خود را از دست دادند. سال قبل از زلزله (2014) 16 شرپا در حال حمل وسایل کوهنوردان به کمپ های بالاتر در سقوط بهمن در آبشار یخی خطرناک خومبو در نزدیکی بیس کمپ کشته شدند.

در این فصل (بهار 2017) دولت نپال برای 371 کوهنورد خارجی اجازه صعود “permit” صادر کرد. آمار سال گذشته 281 “پرمیت”، بوده است. هزینه هر “اجازه صعود” برای هر کوهنورد 11000 دلار است. در عین حال صدها شرپای کوهنورد، اورست را صعود می کنند یا به دیگر کوهنوردان در صعود کمک می کنند.

هزینه های «اجازه صعود» یکی از منابع اصلی دولت نیازمند نپال است که در بهار امسال بر اساس گفته مقامات نپالی 4 میلیون دلار از “پرمیت اورست” کسب درآمد کرده است.

فصل صعود در انتهای ماه می بسته می شود و این به علت شروع مونسون است که فصل باران بصورت مرسوم آغاز می شود که به تبع آن ابر و برف در ارتفاعات افزایش می یابد.

مترجم: محمد اسماعیلی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید