انواع دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در ایران

توسط

به استناد بند های الف، ب و پ ماده یک آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی موضوع تصویب نامه شماره 14404/ت 23203 ها مورخ 5/4/1380 هیات وزیران آژانس های مسافرتی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

الف) آژانس های مورد اشاره در بند الف ماده یک آیین نامه فوق الذکر تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند. وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط مختلف هوائی داخلی و خارجی است. این گونه دفاتر نه تنها به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند بلکه حق فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نیز ندارند چرا که اساسا مجاز به عقد قرارداد تور با مسافر نیستند. ضمنا این نوع از آژانس های مسافرتی با رعایت آئین نامه ها و ضوابط مربوطه می توانند به عضویت یاتا (IATA) درآیند. به این گونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند الف گفته می شود.

ب) آژانس های مورد اشاره در بند ب ماده یک آیین نامه فوق الذکر تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند. وظیفه اصلی آن ها برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی، رزرو هتل، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری است. این گونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیر عربستان (حج)، سوریه و عراق را ندارند. به این گونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند ب گفته می شود.

پ) آژانس های مورد اشاره در بند پ ماده یک آیین نامه فوق الذکر تحت نظارت مستقیم سازمان حج و زیارت هستند. وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهایی است که جنبه زیارتی دارد از جمله برگزاری تور در مسیر عربستان (حج)، سوریه و عراق. این گونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیرهای غیرزیارتی را ندارند. به این گونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند پ گفته می شود.

آژانس های مسافرتی موجود در کشور می توانند هر یک از مجوزهای مذکور را بطور مجزا و یا ترکیبی از دو یا هر سه مجوز داشته باشند. در آن صورت آژانس مربوطه بطور همزمان تحت نظارت مستقیم تمامی سازمان هایی قرار خواهد داشت که مجوزهای خود را از آن ها دریافت کرده است.

1 نظر
  1. معروف 8 سال قبل
    پاسخ

    من از افغانستان هستم مقیم در ایران. می خواهم دفتر خدمات آژانس مسافرتی را در تهران ایجاد نمایم. آیا می توانم یا نه؟ اگر می توانم از کدام طریق باید پیش رفت و چقدر هزینه بر می دارد؟ تشکر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید