دوی کوهستان چیست؟

توسط

اسکای رانینگ یا دوی کوهستان یکی از رشته های ورزشی است که بایستی فعالیت آن در فضای آزاد در کوهستان صورت بگیرد.

گرچه «اسکای رانینگ» خطرات زیادی دارد با این وجود توانسته طرفداران زیادی را در جهان به خود جلب کند.

اسکای رانینگ چیست؟

از آنجایی که ورزش اسکای رانینگ یا دوی کوهستان از طبیعت نشات می گیرد لذا دونده های کوهستان مسافتی را از روستا یا شهر به سوی قله در کم ترین زمان ممکن طی می کنند. تا کنون مسابقات زیادی در این رشته ورزشی برگزار شده است.

دوی کوهستان مانند سایر رشته های ورزشی دارای فدراسیون مختص به خود هست که کار قانونگذاری در این ورزش را انجام می دهد. طبق تعریفی که که این فدراسیون از دوی کوهستان ارائه داده است؛ دویدن در ارتفاعات بالای دو هزار متری با نسبت شیب سی درجه صعود بر مبنای آلپاین با جهان NCCS است.

اسکای رانینگ چیست؟ | دوی کوهستان
اسکای رانینگ چیست؟ | What Is Skyrunning?

تاریخچه اسکای رانینگ

از سالیان پیش کوه ها از باب مسائلی چون جنگ و گریزها از آزار و اذیت های قومی مذهبی شکار و حتی از باب کنجکاوی مورد توجه انسان ها بوده اما دوی کوهستان از روی تفریح و سرگرمی موضوعی است که امروزه انجام می گیرد و آغاز این رشته به سال 1903 باز می گردد.

اسکای رانینگ یا دوی کوهستان توسط فردی به نام مارینو جاکومتی به همراه تنی چند از همنوردانش پایه گذاری شد. آن ها در اوایل دهه نود به برگزاری مسابقاتی در مون بلان و مونتی رزا در رشته کوه های آلپ ایتالیا همراه با ثبت رکورد پرداختند.

در سال 1993 با پشتیبانی مالی چند ملیتی مسابقات دوی کوهستان به سایر نقاط جهان بسط داده شد و پس از آن بود که اسکای رانینگ به معنای جایی که زمین و آسمان همدیگر را ملاقات می کنند معرفی شد. در سال 1995 فدراسیونی برای این ورزش در ارتفاعات تاسیس کردند و امروزه این فدراسیون به عنوان متولی این رشته شناخته می شود.

رشته دوی کوهستان دارای سیزده ماده ورزشی است که به عنوان مثال می توان به 1.آسمان، 2. مسابقه آسمان 3. ماراتن آسمان 4. والتر 5. ماراتن آسمان والتر و … اشاره کرد.

اسکای رانینگ در ایران

در ایران چند سالی هست که رشته اسکای رانینگ یا دوی کوهستان توسط فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به کشور راه پیدا کرده و به خصوص در دو سال اخیر به صورت جدی تری پیگیری می شود. جدا از مسابقات پراکنده ای که هیئت های کوهنوردی استان های مختلف گاه به شکل درون استانی و گاهی فرا استانی برگزار کرده اند، فدراسیون نیز مسابقاتی تحت عنوان قهرمانی کشور برگزار کرده. به عنوان مثال در تیر ماه سال 97 مسابقه دوی کوهستان در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شد.

دویدن، صبح یا عصر؟

گاهی در حین دویدن احساس سبکی و انرژی می کنید و گاهی برداشتن هر قدم سخت است. آیا این اتفاق به زمان روز بستگی دارد و آیا زمان ایده آلی از روز برای دویدن وجود دارد؟ مقاله دویدن در صبح بهتر است یا در عصر؟ را بخوانید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید