چرا مرورگر فایرفاکس را انتخاب کنیم؟

توسط

فایرفاکس یک مرورگر وب رایگان و متن باز برای سیستم عامل های Windows ،Linux و Mac OS X است و بر پایه کدهای موزیلا ساخته شده است. این برنامه کوچک، سریع و استفاده از آن آسان بوده و برتری های زیادی نسبت به Internet Explorer دارد.

چرا مرورگر فایرفاکس را انتخاب کنم؟
به راستی چرا از فایرفاکس استفاده می‌کنید؟! پس از ورود به سیستم مرورگر اکسپلورر پیشتر نصب شده‌ است. بعضی افراد معتقد هستند٬ به همین دلیل. چون حق انتخاب از کاربر گرفته شده ‌است. ولی جدای از دلیل‌های اعتقادی٬ فایرفاکس با ویژه‌گی‌های خود٬ گروه طرفدار خود را پیدا کرده‌ است و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مرورگرها شده ‌است. قابلیت مرور در برگه که باعث افزایش سرعت مرورگری شما می‌شود. هر برگه دارای دگمه بستن است. پس از بستن هر برگه٬ با استفاده از تاریخچه می‌توانید به نشانی آن بازگردید. بخش غلط‌ گیری در فایرفاکس تا به حال برای بسیاری از زبان‌ها افزوده شده است و امیدواریم که برای زبان فارسی نیز به زودی در دسترس قرار گیرد.

آیا دنبال واژه‌ای با استفاده از موتور جستجوگر مورد علاقه خود در وب هستید؟
این کار در فایرفاکس در کنار نوار نشانی قابل انجام است. کلیدهای Ctrl + K را هم ‌زمان فشار دهید تا در نوار جستجو واژه مورد نظر خود را وارد کنید.

موتور جستجوی شما انتخاب نشده؟
این هم مشکلی نیست. از دگمه Ctrl و دگمه پیکان بالا یا پایین استفاده کنید تا موتور جستجوی شما نمایان شود. برای نمایش موارد یافته شده در برگه جدید دگمه‌های Alt + Enter را هم‌زمان فشار دهید. در حین نوشتن واژه دراین نوار، فهرست پیشنهادی نمایش داده ‌میشود.

آیا فایرفاکس شما در حین کار بسته شده ‌است؟
این مرورگر هم‌زمان داده‌های نشست شما را ذخیره می‌کند و در صورت رخ دادن مشکلی این نشست قابل بازگشت پس از راه‌اندازی مجدد است.

امروزه هر سایتی از ابزار فید نیز برای منتشر کردن متن‌های خود استفاده می‌کند. فایرفاکس نیز با خبرخوان خود قادر به پردازش و نمایش هر فیدی است و شما می‌توانید برای اشتراک آن در خبرخوان مورد علاقه خود٬ از فهرست خبرخوان‌های موجود استفاده کنید. همراه با کاوش در دنیای اینترنت٬ برخی از سایت‌ها از پنجرک‌های تبلیغاتی یا مزاحم دیگر استفاده می‌کنند. با فایرفاکس این پنجرک‌ها از بازشدن منع شده و شما می‌توانید به راحتی ذهن خود را به کار خود مشغول کنید. همچنین برخی از سایت‌ها با استفاده از صفحه‌های جعلی٬ تلاش برای ربودن داده‌های شخصی شما دارند. این مشکل نیز بوسیله مرورگر فایرفاکس به کنار گذاشته می‌شود. فایرفاکس پس از تذکر در مورد این سایت شما را به نشانی اصلی سایت مورد نظر شما هدایت می‌کند.
این مرورگر به صورت خودکار به‌ روز می‌شود و بدین‌گونه مرورگر شما همیشه به ‌روز خواهد بود و به‌ هنگام‌ سازی‌های امنیتی و غیره به صورت خودکار دریافت و برای نصب به شما پیام داده می‌شوند. فایرفاکس بدون پذیرفتن شما٬ هیچ نرم‌افزاری نصب نمی‌کند و افزونه‌های نصب شده٬ بوسیله ارتباط رمز‌ی به ‌هنگام‌سازی می‌شوند. بی‌شک در مواردی از فایرفاکس در کافی‌نت یا خارج از مکان شخصی نیز استفاده می‌کنید. در این مورد می‌توانید از ردگیری و دنبال‌کردن ناخواسته کاوش خود جلوگیری کنید و داده‌های شخصی خود را با دگمه‌های Ctrl + Shift + Del پاک کنید.

فایرفاکس مرورگری است که قابلیت‌های نامبرده را به صورت پیش‌فرض دارا می‌باشد. برای راضی‌کردن تمام کاربران این مرورگر قابلیت سفارشی‌سازی آن برنامه‌ریزی و طراحی شده‌ است. بوسیله پیکره‌بندی فایرفاکس٬ بیشتر تنظیم‌های داخلی فایرفاکس را به طور دلخواه خود درآورید. بوسیله مدیر افزونه‌ها٬ فایرفاکس در دنیای قابلیت‌های هزاران افزونه و یا پوسته را به شما باز می‌کند. این افزونه‌ها در صورت محبوب شدن فراوان و امکان برنامه ریزی در نسخه‌های آینده به فایرفاکس اضافه خواهند شد.

آیا شما هم علاقمند به برنامه‌نویسی یک افزونه برای فایرفاکس هستید؟
بخش برنامه‌نویسی این سایت برای شما آغاز خوبی می‌تواند باشد. فایرفاکس خود را همیشه و در هر کجا بوسیله فایرفاکس همراه٬ بر روی حافظه USB در دسترس داشته باشید.

آیا مایل به استفاده از فایرفاکس به زبان مادری هستید؟
افزونه ترجمه فارسی فایرفاکس را دریافت و نصب کنید.

آیا فایرفاکس از Internet Explorer امن‌تر است؟
بله،فایرفاکس و تمام محصولات دیگر ساخته شده بر پایه موزیلا دارای امنیت بیشتری است. چرا؟ در اینجا لیستی از مهمترین دلایل این ادعا مطرح شده است: این برنامه با ویندوز بصورت یکپارچه نیست،پس در صورتی که ویروس و هکرها کنترل فایرفاکس را به عهده بگیرند،نمی توانند باعث آسیب به ویندوز شوند. فایرفاکس از VBScript و ActiveX،دو فناوری که باعث بسیاری از حفره های امنیتی اینترنت اکسپلورر شده اند،استفاده نمی کند. هیچ بدافزار یا برنامه جاسوس نمی تواند بصورت خودکار تنها با مشاهده یک صفحه وب،در فایرفاکس نصب شود. فایرفاکس از Microsoft Java VM که نقص های بیشتری نسبت به سایر نسخه های Java VM دارد،استفاده نمی کند. شما می توانید در فایرفاکس،کنترل کاملی بر فایل های کوکی داشته باشید.

آیا فایرفاکس رایگان است؟
بله ! فایرفاکس یک نرم افزار متن باز است،این بدان معناست که هر کس می تواند آن را بصورت رایگان دانلود کرده و استفاده کند. آن را در اختیار دیگران نیز قرار دهد و حتی کدهای آن را با قبول شرایط موجود در اعتبار نامه عمومی موزیلا ببیند و ویرایش نماید.

چگونه می توان فایرفاکس را عزل کرد؟
اگر شما فایرفاکس را برای استفاده در ویندوز نصب کرده اید،کافیست آن را از طریق برنامه “Add or Remove Programs” در مجموعه کنترل پنل ویندوز پاک کنید. و اگر برای استفاده فایرفاکس از بسته فشرده شده استفاده می کنید،تنها لازم است پوشه ای را که از حالت فشرده خارج کرده اید را پاک نمایید. بطور دلخواه می توانید پوشه پروفایل را که حاوی تمام بوکمارک ها و تنظیمات شماست را نیر از بین ببرید.

نسخه های عمومی و شبانه چه تفاوتی با هم دارند؟
نسخه های عمومی در واقع نسخه های پایداری از فایرفاکس هستند که به تمام کاربران برای دانلود و استفاده توصیه می شوند. نسخه های شبانه هر شب عرضه می شوند و دارای آخرین تغییرات شامل امکانات جدید و ایرادات جدید هستند. در نتیجه نباید انتظار داشت که تمام چیزها در نسخه های شبانه بدرستی کار کنند.

برنامه مدیریت ایمیل‌های من کجاست؟
فایرفاکس تنها یک مرورگر وب است،نه یک ابزار اینترنتی کامل. اگر چه بنیاد موزیلا یک برنامه بسیار خوب و قوی مدیریت ایمیل ها را با نام Mozilla Thunderbird ساخته است. اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار را می توانید از بخش راهنمای آن و سایت مربوطه دریافت کنید.

من یک کاربر لینوکس هستم، آیا فایرفاکس از XFT پشتیبانی می کند؟
بله! نسخه رسمی پشتیبانی کننده از XFT را می توانید از mozilla.org تهیه کنید.

نشانه‌گذاری‌ها، رمزهای عبور و سایر اطلاعات شخصی من کجا ذخیره می شود؟
فایرفاکس تمام تنظیمات شخصی شما از قبیل نشانه‌گذاری‌ها،اطلاعات cache و فرم‌ها را در پوشه پروفایل ذخیره می‌‌کند. پرسش بعدی را برای دانستن نحوه مدیریت پروفایل‌ها ببینید.

آیا می‌توان از تصاویر تبلیغاتی جلوگیری کرد؟
بله! با استفاده از افزونه مهار کننده تبلیغات می توانید اینکار را به راحتی انجام دهید و تمام تبلیغات ناخواسته را مهار کنید و پهنای شبکه خود را حفظ کنید.

Talkback چیست؟
اگر فایرفاکس دچار مشکلی شود،شما شاهد ظاهر شدن برنامه ای موسوم به Talkback خواهید بود که از شما می خواهد اطلاعاتی در مورد این مشکل ارسال نمایید. Asa Dotzier از شرکت موزیلا در این مورد می گوید: Talkback یک برنامه کاربری که سرور آن از طرف Netscape به موزیلا داده شده است. سالها پیش،موزیلا با ساخت این خبر دهنده موافقت کرد و این محصول را به همراه نسخه های شب و… خود حتی در نرم افزار های غیر متن باز خود قرار داد. زیرا این برنامه سبب آشکار کردن حجم عظیمی از باگ های برنامه ها شد و به پایداری آنها کمک بسیاری کرد. در طی این سال ها Talkback برای شناسایی و اشکال زدایی هزاران خرابی مهم محصولات موزیلا شد و ما از این که قادر هستیم از آن در نسخه های آزمایشی فایرفاکس استفاده کنیم خوشحالیم.

این برنامه چگونه کار می کند: کدهای دودویی Talkback در محل کدهای دودویی مرورگر فایرفاکس قرار دارد. هنگامی که مرورگر دچار خرابی شود،برنامه Talkback شروع به کار می کند و به کاربر پیشنهاد دادن گزارش می دهد. اگر کاربر از این کار امتناع کند هیچ اتفاقی نمی افتد ولی اگر کاربر با کمک به موزیلا بوسیله ثبت اطلاعات خرابی موافقت کند،فرمی با امکان پاسخ گویی اختیاری در اختیار وی قرار می گیرد که ایمیل کاربر،آدرس اینترنتی که باعث ایجاد خرابی شده است و قسمت نظرات نیز شامل آن است. پس از ثبت اطلاعات خرابی توسط کاربر،این اطلاعات به سرور Talkback در نت اسکیپ فرستاده می شود و در آنجا توسط بسیاری از توسعه دهندگان موزیلا قابل دسترس است.
در کل،اطلاعات تمام خرابی ها می تواند به سرعت مشکلات عمده کاربران را مشخص سازد. تیم کوچکی از مهندسان این اطلاعات خرابی ها را به همراه روش های اصلاح این باگ ها در سایت bugzilla قرار می دهند که سبب پایداری هر چه بیشتر محصول می گردد. برای دیدن برخی از این باگ ها،در bugzilla بدنبال کلمات کلیدی topcrash و +topcrash جستجو کنید. همیچنین: Talkback یک جاسوس،بدافزار یا هر چیز مشابه دیگر نیست. کاربران به روشتی مطلع شده و از ایشان خواسته می شود تا گزارش را ثبت کنند. اطلاعات غیرمرتبط کاربران در موزیلا به هیچ وجه مورد استفاده قرار نمی گیرد و این شرکت تمام توان خود را صرف پایدارتر نمودن محصولات خود می کند. اگر شما نمی خواهید به موزیلا و فایرفاکس در پایداری بیشتر آن با ثبت اطلاعات خرابی کمک کنید پس این کار را انجام ندهید. بدون موافقت شما هیچ اطلاعاتی فرستاده نمی شود. اما ما به تمام کسانی که این مرورگر را قوی تر و بهتر می خواهند سفارش می کنیم که در ثبت خرابی ها مشارکت کنند. این کار بسیار،بسیار سودمند است. اما بار هم تاکید می‌شود،اگر شما نمی‌خواهید،هیچ اطلاعاتی فرستاده نمی‌شود. تنها توجه داشته باشید که در صورتی که خرابی ها یافت نشود این شرکت قادر به اصلاح آنها نیست.

نمایش اعداد به فارسی را چگونه تنظیم کنم؟
اول به بخش پیکربندی فایرفاکس رفته و مقدار کلید زیر را وارد کنید. bidi.numeral => 1

تغییر جهت متن را چگونه فعال کنم؟
اول به بخش پیکربندی فایرفاکس رفته و مقدار کلید زیر را وارد کنید bidi.browser.ui => true

1 نظر
  1. محمد 12 سال قبل
    پاسخ

    مدتی است که مرورگر فایرفاکس من گوگل و بسیاری از سایت های دیگر و یاهو میلم را باز نمی کند علت چیست؟ چند بار هم آن ایستال کردم و ورژن های 8 و 9 و 10 را نصب کردم اما مشکل برطرف نشد

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید