آخرین اخبار از صعود زمستانی نانگاپاربات

توسط

بعد از پشت سر گذاشتن پیچیدگی های بروکراسی پاکستان، هر پنج تیم صعود زمستانی نانگاپاربات، دوباره در مقابل این کوه ایستاده اند. کوهنوردان تعطیلات کریسمس نخواهند داشت. تیم سمت روپال شروع به آماده سازی مسیر کرده است و تیم های سمت دیامبر یکی بعد از دیگری وارد کمپ اصلی می شوند.

جبهه روپال: تیم “عدالت برای همه” که یک زمانی تشکیل شده بود از مارک کلونوفسکی و تومک مکیوویچ، در چند سال اخیر دچار تغییراتی شده است. این گروه لهستانی-پاکستانی امسال تشکیل شده از: مارک کلونوفسکی، کریم حیات، پاول دوناج، پاول ویتکوفسکی، میخال زیکوفسکی، صفدر کریم، توماش زیکوفسکی، پیوتر تومزا و پاول کودلا. آن ها در راکاپوشی هم هوا شده و در اواسط دسامبر وارد کمپ اصلی لاتابو شده اند و حالا در حال نصب طناب ثابت و برپایی کمپ های مرتفع هستند. این طور که از بروزرسانی اخبار کوهنوردی این تیم در لهستان پیداست به نظر می رسد که کمپ یک آ و کمپ یک در ارتفاع 5500 متر چند روز پیش برقرار شده است. شل یکی از مسیرهای طولانی نانگاپاربات است.

جبهه دیامبر: تیم های نخست وارد کمپ اصلی جبهه دیامیر شده اند و همچنین گزارش شده که درون دره برف زیادی وجود دارد و شرایط جوی کوهستان خشک است.

جبهه شمال شرقی: دو تیم قصد تلاش روی مسیر ناتمام بین جبهه دیامیر و راکیوت در سمت شمال شرقی این قله هستند که رینهولد مسنر، هوبرت مسنر، هنس پیتر آیسندل و ولفگانگ توماست در سال 2000 روی آن تلاش کرده بودند. سیمونه مورو و تامارا لانجر یکی از این تیم ها هستند و گروه دوم الیزابت روول، تومک مکیوویج و ارسال احمد هستند که هر دو تیم روز گذشته وارد کمپ اصلی شده اند. ارسلان احمد فیسبوک خود را به تازگی این گونه بروزرسانی کرده است: “تام و الی فردا عازم خواهند شد و من در کمپ اصلی برای چند روز باقی خواهم ماند. کوهستان امسال کاملا خشک است” و تامارا نیز نوشته است: “بعد از چند روز بسیار غم انگیز عاقبت وارد کمپ اصلی شدیم. دو روز تا اینجا راه رفتیم و فردا شروع به صعود خواهیم کرد، در طول روز دقیقا 2 ساعت آفتاب داشتیم و سه دقیقه است که دما به منفی 20 درجه کاهش یافته، خیلی سرد است!”

مسیر کینشوفر: دو تیم روی مسیر کینشوفر در سمت دیامیر تلاش خواهند کرد که اصطلاحا آن را مسیر نرمال می گویند. بعد از هم هوایی در آمریکای جنوبی و سفر سریع به چیلاس، آدام بلیسکی و یاسیک چک از لهستان 26 دسامبر به سمت کمپ اصلی حرکت کردند و انتطار می رود که امروز وارد این کمپ شده باشند. آدام روز گذشته نوشته: “راهپیمایی روز اول به پاپان رسید و ما امشب در ارتفاع 3000 متری در مدرسه ای که توسط رینهولد مسنر ساخته شده می خوابیم. حال ما بسیار خوب است و امیدواریم که فردا به کمپ اصلی برسیم” تیم دوم کینشوفر که در حال حاضر در چیلاس هستند، فردا شروع به حرکت خواهند کرد. آلکس گفته: “با دانیل ناردی و علی سدپارا در چیلاس به سر می بریم و فردا به سمت کمپ اصلی حرکت خواهیم کرد.”

انتظار حرکتی سریع در مسیر کینشوفر وجود دارد زیرا هر دو تیم به بهترین نحو هم هوا شده اند. آدام و یاسیک تصمیم دارند به سبک سبکبار قله را طی چند هفته آینده صعود کنند (بستگی دارد به شرایط جوی) آلکس، دانیل و علی سعی خواهند کرد که مستقیم به سمت کمپ 3 حرکت کنند و آماده صعود زودهنگام به قله شوند. تیم های سمت شمال شرقی متاسفانه فرصت هم هوایی قبلی نداشته اند، بنا به دلایلی نامعلوم برنامه اسپانتیک سیمونه مورو و تامارا لانجر کنسل شده، الیزابت و ارسلان نیز نتوانستند روی یکی از قله های 6000 متری منطقه اسکاردو بنا به بروکراسی حاکم هم هوا شوند. هر دو تیم احتمالا قبل از صعود به قله مدتی در کوهستان توقف خواهند داشت. مسیر شل در سمت روپال یک ماراتن است و تیم نیاز به مدتی زمان قبل از صعود نهایی به قله دارد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید