آنا گوتو کوهنورد

آنا گوتو کوهنورد

توسط

آنا گوتو کوهنورد آمریکایی – اوکراینی، تا قبل از مرگ 13 قله هشت هزار متری را صعود کرده بود و شیشاپانگما تنها قله باقی مانده در کارنامه کوهنوردی او بود.

آنا گوتو کیست؟

آنا گوتو کوهنورد اهل ایالات متحده آمریکا با نام انگلیسی Anna Gutu است. آنا با اصالتی اوکراینی، تا قبل از مرگ 13 قله بالای هشت هزار متری را صعود کرده بود و قله شیشاپانگما تنها قله هشت هزار متری باقی مانده در کارنامه کوهنوردی او بود.

او قله اورست و قله لوتسه در کمتر از 24 ساعت صعود کرد و 5 قله برتر پاکستان را مدت زمان 26 روز صعود کرد.

زندگینامه آنا گوتو

آنا کوهنورد آمریکایی – اوکراینی به هنگام مرگ 32 سال داشت.

وی در منطقه اودسا، اوکراین به دنیا آمد، اما در کشور آمریکا زندگی می کرد.

آنا اولین کسی بود که با ملیت اوکراینی به قله لوتسه صعود کرد.

وی همچنین اولین نفری در بین کوهنوردان اوکراینی شد که اورست و لوتسه را در یک اکسپدیشن بدون فرود میانی صعود کرد.

آنا قبل از مرگ 13 قله هشت هزار متری از مجموع 14 قله هشت هزار متری را صعود کرده بود.

وی یک صفحه پر بازدید در اینستاگرام و همچنین یک صفحه فیس بوک داشت.

آنا گوتو چگونه درگذشت؟

در 7 اکتبر 2023، هیمالایان تایمز گزارش داد که خانم گوتو در ریزش بهمن در کوه شیشا پانگما، چین جان باخت.

یک بهمن حوالی ساعت 11 صبح روز 7 اکتبر به مسیر صعود بالای 7800 متر برخورد کرد و آنا و راهنمای محلی اش (شرپا) «مینگمار شرپا» را در زیر خود مدفون کرد.

همچنین «جینا ماری» دیگر کوهنورد آمریکایی و راهنمایش تنیجن (لاما) شرپا اسیر بهمن دیگری شدند، که هنوز از سرنوشت شان خبری در دسترس نیست و امدادگران به دنبال آن ها می گردند.

این حادثه زمانی رخ داد که «Anna Gutu» و «جینا ماری» در حال رقابت برای تبدیل شدن به اولین زن آمریکایی بودند که به هر 14 قله هشت هزار متری رسیده است. این دو به تازگی قله سیزدهم کارنامه شان یعنی قله چوآیو را صعود کرده بودند.

تصاویر آنا گوتو کوهنورد

سقوط بهمن در ارتفاع ۷۸۰۰ متری در مسیر صعود کوهنوردان به قله شیشاپانگما باعث خسارت جانی و مالی بسیاری به کوهنوردانی شد که در مسیر صعود به قله بودند.

بنا بر گزارش ها، تیم امداد و نجات پیکر کوهنورد آمریکایی «آنا-گوتو» و شرپای راهنمایش «مینگمار شرپا» را در محل سقوط بهمن یافته اند.

اما اثری از «جین ماری» و شرپای راهنمایش «تنجین لاما شرپا» (سریع ترین کوهنورد نپالی که ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری را در ۳ ماه با کریستین هاریلا کوهنورد نروژی صعود کرد) در منطقه یافت نشده است.

«آنا» و «جینا» دو کوهنورد آمریکایی رقابت تنگاتنگی با هم داشتند، آن ها سعی داشتند تا عنوان «اولین زن آمریکایی صعود کننده به ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری» را از آن خود کنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید