صعود کوهنوردان خراسانی به قله پوبدا

توسط

تیم 9 نفره ی کوهنوردان خراسانی به سرپرستی حسین امانی رئیس سابق هیئت کوهنوردی خراسان رضوی طی یک اکسپدیشن که بیش از یک ماه بطول انجامید، قله پوبدا را صعود کردند.

این تیم با سرسختی و پایداری مثال زدنی در حالی که بسیاری از تیم های سایر کشورها به دلیل بارش برف سنگین در منطقه از صعود منصرف شده بودند روز یکشنبه 31 مردادماه در حالی که بیش از ده روز در کمپ های بالا در انتظار مساعد شدن شرایط جوی بودند، موفق شدند قله 7439 متری پوبدا را که چند سالی از دسترس کوهنوردان ایرانی دور مانده بود صعود کنند و به سلامت به کمپ های پایین باز گردند.

اسامی اعضای تیم: حسین امانی، جواد نوروزی، رضا خوشدل، مرتضی غلامپور، حمید محمودی، علیرضا آخوندی، علی قاسم زاده، مجید زحمتکش، مهدی کوهستانی (پشتیبان).

برای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید
برای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید

همچنین جواد نوروزی همنورد دیرین مهدی عمیدی و مرتضی غلامپور با صعود این قله به جمع دارندگان عنوان پلنگ برفی به جهت صعود 5 قله پامیر شدند.

صعود دوستان و همنوردانم به سرپرستی استاد گرانقدرم آقای حسین امانی، در قالب تیم هیمالیانوردی استان خراسان رضوی به قله پوبدا (7439 متر) را به ایشان تبریک عرض می کنم.

گفتنی است؛ قله پوبدا Pobeda Peak مرتفع ترین کوه رشته کوه تیان شان است و در مرز قرقیزستان – چین، در کاکشال تو Kakshaal Too، مرتفع ترین قسمت تین شان، در جنوب شرق دریاچه ایسیک کول Issyk Kul واقع شده است. نام رسمی این کوه به زبان قرقیزی جنگیش چوکوسو Jengish Chokusu به معنای “قله پیروزی” است، نام روسی آن Pik Pobedy (یا قله پوبدا) به همین معنی است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید