پروانه کاظمی در راه صعود به قله دائولاگیری

توسط

«پروانه کاظمی» از بانوان هیمالیانورد کشورمان، با درج پیامی در وب سایت شخصی‌اش، از عزیمت به نپال جهت صعود به قله دائولاگیری خبر داد.

بنا بر این خبر؛ وی 15 فروردین ماه «ایران» را جهت صعود به این قله 8167 متری ترک کرده است. متن کامل پیام عزیمت خانم پروانه کاظمی را در زیر ببینید:

دوستان خوبم

سالی سرشار از شادی، سلامتی و پویایی را برای همه آرزو می کنم. امروز 15 فروردین 93 برای تلاش بر روی هفتمین قله بلند جهان دائولاگیری راهی نپال شدم. دائولاگیری یک به ارتفاع 8167 متر در غربی ترین قسمت هیمالیای نپال و در 34 کیلومتری آناپورنای 1 واقع است. این کوه، بلندترین قله از کوهستان 120 کیلومتری دائولاگیری است. دائولاگیری در زبان سانسکریت به معنای کوه سفید می باشد و اولین صعود موفق آن در 13 می 1960 توسط تیمی از سوئیس، اتریش و نپال از مسیر صعود نرمال آن که رخ شمال شرقی می باشد، صورت گرفت.

تا پایان سال 2013 تعداد 2246 تلاش بر روی این کوه صورت گرفته که منجر به 456 صعود و متاسفانه 75 مرگ بوده است. اولین تلاش ایرانی بر روی این قله در سال 2006 و توسط آقایان امیرحسین جابر انصاری و زنده یاد مهدی اعتمادی فر تا ارتفاع 8000 متری صورت گرفت. در دومین تلاش متاسفانه در بهار 2009 اولین پلنگ برفی ایران زنده یاد مهدی اعتمادی فر در مسیر قله جاودانه شد. در بهار 2010 تیمی 12 نفره از فدراسیون کوهنوردی عازم این قله شد که 5 نفر از اعضای این تیم (آقایان عظیم قیچی ساز، سیدمحمد واسع سید موسوی، مجید نعمت الهی، ایرج معانی و محمود هاشمی) موفق به صعود قله شدند و نیز در بهار 2012 زنده یاد مهدی عمیدی دومین پلنگ برفی ایران طی تلاشی به یاد ماندنی و استثنایی موفق به صعود قله شد.

شرایط هوای نامساعدی که اغلب بر این منطقه غالب است و عدم حضور تیم های بزرگ مشکلات فراوانی در سال های اخیر برای کوهنوردان پدید آورده به طوری که در سال 2013 علیرغم تلاش های فراوان هیچ کس موفق به صعود دائولاگیری نشد. صعود این کوه مستلزم حضور تیم های قوی در منطقه و همکاری آنان می باشد که ظاهرا امسال متاسفانه به اینگونه نخواهد بود و نفرات کمی در منطقه حضور دارند و در نتیجه نیاز به کاری چندبرابر می باشد. با این وجود من نهایت تلاشم را خواهم کرد و ریسک تلاش بر روی این قله زیبا را به انتخاب قله دیگری با شانس صعود بیشتر ترجیح می دهم.

برنامه من پس از سه روز اقامت در شهر با ترکینگ 7 روزه برای رسیدن به کمپ اصلی آغاز خواهد شد و در کمپ اصلی در حدود یک ماه فرصت صعود خواهم داشت. از تمام مهربانی ها و حمایت های شما بی نهایت سپاسگزارم.

به امید دیدار دوباره، پروانه

1 نظر
  1. مهوش 10 سال قبل
    پاسخ

    با آرزوی سلامتی و تندرستی برای اين بانوی كوهنورد عزيزمان. اميد كه صعودی زيبا را در پيش داشته باشند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید