تلاش تیم اسپانیایی برای صعود زمستانی اورست

توسط

در سکوت رسانه ای، زمزمه ها حاکی از تمایل دو کوهنورد اسپانیایی برای صعود زمستانی به اورست دارد.

21 دسامبر آغاز فصل زمستان همراه خواهد بود با ثبت صعودهای رسمی زمستانه. اما برخلاف شور و شوق سال قبل در صعود به نانگاپاربات که پس از نزدیک به 20 تلاش موجب صعود یکی از سرسخت ترین قلل جهان در این فصل شد این بار کمتر توجهی به صعود زمستانی تنها 8000 متری باقی مانده یعنی کی 2 صورت گرفته و دو تیم روسی و لهستانی که پیش تر نیز زمزمه تلاش بر روی آن را داشتند به دلیل مشکلات مالی انصراف خود را اعلام کرده اند.

اما در سکوت رسانه ای، زمزمه ها حاکی از تمایل دو کوهنورد اسپانیایی برای صعود زمستانی به اورست دارد.

اورست که در سال 1980 توسط دو کوهنورد لهستانی یعنی کریستف ویلیچکی و لزک سیچی به عنوان نخستین 8000 متری در زمستان صعود شد، بعدها مورد توجه سایرین از جمله ژاپنی ها نیز قرار گرفت. کازوناری موراکامی، تاکاشی اوزاکی، نوبورو یامادا از ژاپن و ناوانگ یوندن از نپال در 16 دسامبر 1983 دومین صعود زمستانی آن را صورت دادند. همچنین به فاصله چند روز بعد یعنی در تاریخ 20 دسامبر 1983 فومیاکی گوتو و هیجی نازوکا، شینسوکه ازوکا، اوسامه تانابه، ریوشی هوشینو، یوشیو اوگاتا از ژاپن نیز موفق به صعود قله شدند.

ضمن آنکه در زمستان 1987 سونگ هو هیو از کره جنوبی در روز 22 دسامبر موفق شد به همراه آنگ ریتا از نپال (تنها صعود بدون کپسول اکسیژن در زمستان) را انجام دهد.

پس از دهه 80 میلادی تاکنون اغلب توجهات به صعود زمستانی سایر 8000 متری ها و صعود قلل از مسیرهای نو یا نرمال بوده و کمتر توجهی به صعود زمستانی شده است. حال دو کوهنورد اسپانیایی قصد دارند تا تلاشی دیگر را از مسیر نپال بر روی قله اورست صورت دهند. تلاشی که نه به اندازه صعود زمستانی نانگاپاربات و یا کی 2، ولی تا حدی رخوت زمستان کم رمق هیمالیا را از بین خواهد برد.

برخلاف تاریخ میلادی که 21 دسامبر (اول دی ماه شمسی) را به عنوان آغاز فصل زمستان می شناسد، در تقویم نپالی ها ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه به عنوان ماه های فصل زمستان به شمار می روند. لذا در این مقاله تمامی صعودهای صورت گرفته در تقویم نپالی نیز آورده شده است.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید